Ministrijas strādā pie būvniecības pārkaršanas risku mazināšanas

0
439
Attēls ilustratīvs

Patlaban nozaru ministrijas strādā pie būvniecības pārkaršanas risku mazināšanas, intervijā aģentūrai LETA scīja Finanšu ministrijas (FM) valsts sekretāra vietnieks Armands Eberhards.

Aicināts komentēt iespēju, ka Latvijas pieteikums 1,82 miljardu eiro piesaistei no Eiropas Savienības (ES) Atveseļošanas fonda varētu pārkarsēt atsevišķas nozares, sevišķi būvniecību, Eberhards norādīja, ka plāna sagatavošanas process ir jāvērtē kā dinamisks, un virkne no jautājumiem, uz ko norādījusi Fiskālas disciplīnas padome, šobrīd jau ir darba kārtībā, vērtējot, kā labākajā veidā mazināt identificētos riskus.

“Daļa aspektu nav vērtējama tikai ES Atveseļošanas fonda plāna kontekstā. Piemēram, Fiskālās disciplīnas padome runā par uzkaršanas risku atsevišķās jomās. Tas ir jautājums, kā kopā ar nozares politikas veidotāju, konkrētajā gadījumā par būvniecības nozari atbildīgo Ekonomikas ministriju, rast labāko līdzsvaru un risinājumu starp dažādu instrumentu izmantošanu,” klāstīja Eberhards.

Viņš minēja iespēju mazināt riskus, plānojot investīcijas nevis visas uzreiz, bet secīgi. “Tādā kontekstā, lai rastu labāko līdzsvaru, arī padomes rekomendācijas tiek vērtētas,” piebilda FM eksperts.

FM patlaban sadarbojas ar nozares politikas veidotājiem – Ekonomikas ministriju un Satiksmes ministriju, kontekstā ar satiksmes infrastruktūras projektiem, piemēram, Rail Baltica, lai risinātu būvniecības nozares pārkaršanas riskus.

“Te nav vienas tūlītējas atbildes, bet tas ir risks, kam jāpievērš uzmanība. Ir ļoti labi, ka mums ir iespēja līdzsvarot dažādu projektu ieviešanu laikā, un tas ir arī tas instruments, kuru plānojam izmantot attiecībā uz struktūrfondu programmu, kura arī ir sagatavošanas noslēguma stadijā. Mēs šobrīd sākam runāt publiskā diskusijā par tām izvēlēm, kādas tiek piedāvātas, jo tad mēs tālāk varam runāt jau par investīciju dinamiku. Caur to, iespējams, virkni risku var arī mazināt,” pauda Eberhards.

Latvijas ekonomikas atveseļošanas plāns ietver būvniecības nozares pārkaršanas riskus, teikts Fiskālās disciplīnas padomes (FDP) sadarbībā ar Latvijas produktivitātes padomi izveidotās ekspertu grupas veiktā analīzē par Latvijas pieteikumu Eiropas Atveseļošanas un noturības mehānisma jeb ES Atveseļošanas fonda finansējumam.

Novērtējot Latvijas ekonomikas atveseļošanas plāna makroekonomisko ietekmi uz tautsaimniecības attīstību, pētnieki norāda uz riskiem un iespējām, kā tos minimizēt.

Pēc ekspertu teiktā, viens no būtiskākajiem riskiem ir saistāms ar būvniecības nozares pārkaršanu, ņemot vērā lielos plānotos ieguldījuma apjomus ekonomikā nākamajos 7–8 gados, tajā skaitā arī Rail Baltica būvniecību.

“Tāpēc ir būtiski noteikt, kā tas ietekmēs darbaspēka un būvmateriālu izmaksas un iespējams būtu lietderīgi, konkurences nodrošināšanai, uz laiku plašāk atļaut iesaistīt būvniecībā ārvalstu kompānijas. Saistībā ar Latvijas ekonomikas atveseļošanas plānu būtu apsverams mainīt investīciju struktūru, samazinot infrastruktūras daļu tajā, kas saistīta ar būvniecību,” atzina eksperti.