Mūžībā devies izcilais ģeotehniķis Valters Celmiņš

0
870

Valters Celmiņš
(17.01.1943.–07.06.2021.)

SIA Celmiņa būvkonstrukciju projektēšanas birojs valdes priekšsēdētājs Valters Celmiņš sirdī vienmēr bijis ģeotehniķis. Latvijas Ģeotehniķu savienības dibinātājs un pirmais tās valdes priekšsēdētājs. Savienību vadīja 17 gadus. 2020.gada rudenī viņam tika pasniegts valstī augstākais nozares apbalvojums Būvindustrijas lielā balva – Pamatakmens par mūža ieguldījumu būvindustrijā.

Viņa pēkšņā aiziešana ar grūtībām ļauj izrunāt vārdu bija… Autoritāte nozarē. Viņš bija viens no Latvijā vadošajiem būvkonstrukciju projektētājiem, kurš spēj atrisināt inženierproblēmas gan pazemē, gan virszemē. Prasmīgi balansēja starp loģiku un radošumu, tā veiksmīgi risinot inženiertehniskās problēmas un izveidojot visracionālāko konstrukciju. Nozarē Valters Celmiņš bija 59 gadus.

Paliek viņa daudzie darbi un drosmīgie risinājumi. Arī šie. Viesnīcā Hotel Bergs zem visas celtnes tika pazemināts pagraba stāvs saimniecības vajadzībām. Piedāvāts drosmīgs risinājums – peldoša plātne, ko izbūvēja uz nolietojušos koka pāļu pamatnes.

Rūmenes Kungu māju nostiprināja uz metāla pāļiem, un zem tās tika izrakts pagraba stāvs. Nav aizmirstams skats – ilgu laiku, kamēr raka pagrabu, masīvā māja, kas savulaik bija uzbūvēta uz laukakmeņu kaudzes, stāvēja uz tievām metāla kājiņām.

Arhitekti sadarbību ar Valteru Celmiņu allaž uzskatījuši par lielu dāvanu. Uz konstruktoru vienmēr varēja paļauties. Viņš atrada loģisku risinājumu arī sarežģītās situācijās.

Daudzos būvobjektos lietojis netradicionālus un bieži vien Latvijā unikālus konstruktīvus risinājumus, piemēram, spiesto pāļu lietošanu ar to statisko pārbaudi ēku rekonstrukcijā ar kūdras un dūņu gruntīm pamatnē Vecrīgā un ēkā Marijas ielā; elektroosmozes lietošanu gruntsūdens problēmu atrisināšanā Nacionālā operas un baleta teātra rekonstrukcijā; oriģinālu konstrukciju atbalstam ēkai, lai tā neuzgāztos uz blakus būvlaukumā projektējamās celtnes.

Aizgājis viszinošākais Latvijas ģeotehniķis, savas profesijas īstens patriots, kas zināšanās dāsni dalījās ar jauno paaudzi.

Patiesa līdzjūtība ģimenei, tuviniekiem, darbiniekiem un kolēģiem!

Latvijas  Būvinženieru savienība

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit