Nacionālajā bibliotēkā visu gadu skatāma izstāde “Birkerts Latvijā”

0
329

Līdz pat 2024. gada 12. janvārim Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) M stāva ātrijā būs skatāma arhitekta Gunāra Birkerta (1925–2017) simtgadei veltīta izstāde Birkerts Latvijā, informē LNB pārstāvji.

Uzsākot ceļu pretī Gunāra Birkerta simtgadei, 2022. gadā LNB bija skatāma izstāde Okupācijas muzeja piebūve – lielā modernista pēdējais īstenotais projekts. Šogad, turpinot iepazīstināt ar Gunāra Birkerta radošo mantojumu, eksponēti mazāk zināmi un nerealizēti projekti Latvijā – ieceres Biroju un tirdzniecības centram Ķīpsalā, Starptautiskam tirdzniecības centram Centrāltirgū, kā arī skices Rīgas rātsnama atjaunošanai. Izstādē apskatāmas oriģinālās Gunāra Birkerta skices no LNB krājuma un projektu materiāli.

Nerealizētie Birkerta projekti būtu bijis interesants telpisks pienesums Rīgas centra pilsēttelpai. Īpaši jau Centrāltirgum – Meistars radīja desmitiem skiču, un viņa vadītā biroja komanda izstrādāja detalizētus rasējumus. Stikla upe otrajā līmenī ietvertu Starptautisko tirdzniecības centru, pāri Maskavas ielai savienotu abus vēsturiskos noliktavu rajonus un veidotu elegantu saikni ar Daugavas krastmalu. Zemes līmenis bija plānots gājēju promenādei un atvērtām, bet pārsegtām tirdzniecības platībām – tas mūsu klimatam ir tik svarīgi. Darbs bija interesants gan no arhitektūras, gan Centrāltirgus attīstības viedokļa. Projektam bija plaša un pozitīva publicitāte, bet reālas darbības tā īstenošanā nesekoja.

LNB ir kļuvusi par vienu no galvenajiem Rīgas telpiskajiem akcentiem, kas iezīmē pilsētas jaunā centra attīstību Daugavas kreisajā krastā. Bibliotēkas arhitekts Gunārs Birkerts 2023. gada janvārī svinētu savu 98. gadskārtu. Apzinoties, ka viens no pasaules un Amerikas Savienoto Valstu izcilajiem modernistiem ir patiesa daļa no Latvijas kultūras, LNB īsteno pasākumu kopumu ceļā uz Gunāra Birkerta simtgadi 2025. gadā. Pasākumi izgaismos Birkertu dzimtas pienesumu Latvijas kultūrtelpā un ievērojamā arhitekta veikumu pasaulē un Latvijā. Vienlaikus pēc diviem gadiem tiks atzīmēti latviešu grāmatas 500 gadi – tas būs īpašs notikums Latvijas kultūrā, kuru bagātinās Gunāra Birkerta simtgade. 2025. gadā plānots akcentēt Gunāra Birkerta 20 bibliotēku projektus.

Izstādi veidojusi LNB sadarbībā ar arhitektu biroju Arhis.