Pēc apjomīgiem restaurācijas un atjaunošanas darbiem valsts nozīmes arhitektūras piemineklis – kādreizējais Līgatnes papīrfabrikas direktoru viesu nams – kļuvis par krāšņu akcentu Līgatnes vēsturiskajā apbūvē. Ēka ar īpašu vēsturi un netradicionāliem arhitektūras risinājumiem.

Ēka atrodas Līgatnē, Gaujas ielā 7, tā celta 1914.gadā un ir izcils jūgendstila paraugs ar tā sauktā vasarnīcu vai Šveices arhitektūras stila iezīmēm. Objektu raksturo augstvērtīga fasāžu arhitektoniski mākslinieciskā kompozīcija, ļoti augstā kvalitātē izstrādātas dekoratīvās apdares detaļas un būvgaldniecības izstrādājumi. Nams pilnībā saglabājis autentisko būvapjomu, fasāžu apdari un būvdetaļas, arī oriģinālo plānojumu ar nelielām izmaiņām un interjera dekoratīvo apdari. Kopš 1940.gada līdz pat šim brīdim ēka izmantota pirmsskolas izglītības iestādes vajadzībām, un tik apjomīgi atjaunošanas darbi tajā veikti pirmo reizi.

Restaurācija un atjaunošana tika paredzēta pēc Cēsu novada Līgatnes apvienības pārvaldes pasūtījuma kā fasādes atjaunošanas un energoefektivitātes paaugstināšanas pasākumi. Projekts īstenots no 2021.gada septembra līdz 2022.gada augustam, un tā gaitā veikti dažādi atjaunošanas un restaurācijas darbi. Atjaunots viss jumta segums, veikta fasāžu apdare, nomainīti sienu karkasa apakšējie vainagi, atsevišķās vietās atjaunotas sienu konstrukcijas un siltinājums, atjaunots bojātais apmetums un ieejas kāpnes, saremontēti skursteņi. Restaurācija un rekonstrukcija veikta balkona margām, durvīm, logiem, fasāžu, jumta un jumtiņu apdares dekoratīvajām koka detaļām. Iekštelpās veikta sienu un pārsegumu siltināšana, pirmā stāva grīdas siltināšana, grīdas seguma atjaunošana. Tāpat atjaunota ūdens novadīšanas sistēma no jumta un zibensaizsardzības sistēmas zemējuma kontūrs.

Būvprojekta izstrādātājs un autoruzraugs ir SIA 4E arhitektūras biroja vadītājs Guntis Gradovskis un arhitekte Dace Gradovska. Atjaunošanas un restaurācijas darbus nodrošināja SIA RERE Meistari, bet būvuzraudzību veica SIA Akords U un būvuzraugs Mārtiņš Metāls. Kopējās renovācijas izmaksas sasniedza 756 506,82 eiro (bez PVN).

Greznais Šveices stilā būvētais nams bija cieši saistīts ar Latvijā pazīstamo tirgotāju un uzņēmēju dzimtu Mencendorfiem. 1865.gadā akciju sabiedrība Rīgas rakstāmpapīru fabrikas kompānija, kuras kontrolpakete vēlāk nonāca Mencendorfu īpašumā, iegādājās Līgatnes papīrfabriku. Ap 1911.gadu radās ideja par viesu nama celtniecību kā apliecinājumu Mencendorfu dzimtas ietekmei un varenībai. Ēkai bija jābūt gatavai līdz 1916.gadam, taču būvnieki, juzdami Pirmā pasaules kara tuvošanos, būvdarbus pabeidza jau 1914.gadā.

Ēkas projekta autors bija Līgatnes arhitekts un būvuzņēmējs Pēteris Meņģelis. Ņemot vērā īpašnieku strikto vēlmi pēc vāciskas ēkas, kas demonstrētu vācu amatnieku meistarību, visas pamatkonstrukcijas tika izgatavotas Vācijā ar vācu amatnieku rokām, sanumurētas Vācijā un pēc atvešanas samontētas Līgatnē uz jau uzbūvētiem pamatiem un pagraba. Tiesa, tuvojošā kara dēļ uz ēkas montāžu no Vācijas neieradās paredzētie konsultanti, tostarp daļa Vācijā izgatavoto būvelementu nesasniedza galamērķi – trūkstošās detaļas bija jāizgatavo uz vietas, un to montāžu veica vietējie amatnieki.

«Visi šie fakti ir ietekmējuši ēkas konstruktīvos un dekoratīvos risinājumus un izpildījuma kvalitāti, kā rezultātā ēka no restaurācijas viedokļa kopumā ir īpaša un netradicionāla,» uzsver SIA RERE Meistari būvgaldniecības izstrādājumu restaurators-meistars Guntis Vecvagars.

Attēli no SIA 4E un SIA RERE Meistari arhīviem.

Visu rakstu lasiet žurnāla Būvinženieris februāra numurā (Nr.90).

Žurnālu ABONĒ ŠEIT vai https://abone.pasts.lv/
vai pa e-pastu [email protected].
Pērc – Preses servisa tirdzniecības vietās.

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit