Ne visi saņems finansējumu lielo investīciju projektu atbalstam

0
276
Attēls ilustratīvs

Lielo investīciju projektu atbalsta programmā virkne interesentu varētu nesaņemt finansējumu, jo ir redzamas problēmas gan ar atbilstību naudas atmazgāšanas novēršanas prasībām, gan ar projektu spēju saņemt finansējuma daļu bankās, intervijā aģentūrai LETA atzina Attīstības finanšu institūcija “Altum” (Altum) valdes priekšsēdētājs Reinis Bērziņš.

“Dokumentus varēja iesniegt līdz 30.novembrim, un pēc tā arī tiks pieņemti lēmumi. Es paredzu, ka būs virkne ļoti labu projektu, bet būs arī tādi, kuri finansējumu nesaņems,” sacīja Bērziņš.

Viņš atzina, ka pats bija pārsteigts, ka, pēc sākotnējā novērtējuma, šādu projektu skaits varētu būt pat salīdzinoši liels.

“Piemēram, dažiem projektiem ir iespējami atteikumi saistībā ar trūkumiem naudas atmazgāšanas novēršanas prasību ievērošanā. Tāpat ir gadījumi, ka uzņēmums var tikt uzskatīts par grūtībās nonākušu, un tur uzreiz ir pilnīgi cits regulējums un programmas finansējumam kvalificēties nevar. Ir arī gadījumi, kur debatējams ir jautājums, vai tas ir uzskatāms par lielu investīciju projektu. Turklāt šī ir programma, kur ir sadarbība ar bankām, un izskatās, ka dažiem projektiem var neizdoties saņemt finansējumu no bankām, kas savukārt raisa jautājumus, kādā stadijā ir bijis izstrādātais projekts,” problēmas raksturoja Bērziņš.

Jau vēstīts, ka lielo investīciju projektu atbalsta programmā kā pirmais darījums ir apstiprināts Alūksnes novada uzņēmuma Cewood 16,5 miljonu eiro investīciju projekts. No tiem 4,9 miljoni eiro ir Altum aizdevums kapitāla atlaides veidā, trīs miljoni eiro ir paša uzņēmuma līdzfinansējums, savukārt 8,5 miljoni eiro – Luminor Bank aizdevums.

Lielo investīciju projektu atbalsta programma tika atvērta 2022.gada janvārī, un tā ir paredzēta lielo uzņēmumu projektiem virs 10 miljoniem eiro, kas rada augstas pievienotās vērtības produktus.

Programmā uzņēmums, sasniedzot projekta mērķus un izpildot noteiktus kritērijus, var pretendēt uz aizdevumu ar kapitāla atlaidi jeb dzēst Altum piešķirto aizdevuma daļu.

No visiem iesniegtajiem projektiem Latvijas investīciju un attīstības aģentūra (LIAA) divās kārtās ir atlasījusi un tālākai vērtēšanai Altum iesniegusi 21 projektu. Finansējuma saņemšanai virzītie projekti pārstāv plašu nozaru spektru – elektronika, fotonika, farmācija, poligrāfija, mašīnbūve, metālapstrāde, kokapstrāde, būvmateriālu ražošana, pārtikas pārstrāde, iepakojuma pārstrāde. Kopumā LIAA bija iesniegti 45 projekti.