Nekustamā īpašuma attīstītāju alianse (NĪAA) atbalsta Ekonomikas ministrijas virzītos priekšlikumus, kas paredz paplašināt Altum mājokļu garantiju programmu ģimenēm, paredzot papildu atbalstu ilgtspējīgu un energoefektīvu mājokļu iegādei, kā arī uzlabot citus programmas nosacījumus.
Gan OECD, gan Valsts kontroles nesenie pētījumi par mājokļu situāciju Latvijā uzrāda satraucošu ainu – vairākums cilvēku Latvijā dzīvo novecojušos un pārapdzīvotos mājokļos. Arī nekustamā īpašuma nozares dati rāda, ka 72% Rīgas un vairāk nekā puse Latvijas iedzīvotāju dzīvo padomju laikos būvētos, energoneefektīvos mājokļos, kas ir fiziski un – liela daļa arī – morāli novecojuši.
Ņemot vērā šos faktus, gan Valsts Prezidents Egils Levits, gan OECD ģenerālsekretārs Anhels Gurija (Angel Gurría), gan ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs ir uzsvēruši, ka mājokļu pieejamībai ir jābūt vienai no Latvijas prioritātēm.
NĪAA valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Vanags uzsver: “Starptautisko organizāciju izpēte liecina, ka mājokļu pieejamība Latvijā ir pēdējās desmitgadēs klusi un nemanāmi ielaista problēma, kuras risināšanai ir jākļūst par Latvijas valdības prioritāti. Stimulējot ilgtspējīgu un energoefektīvu mājokļu būvniecību, Latvija varētu arī ātrāk pārvarēt Covid-19 negatīvās sekas.”
Oberhaus dati liecina, ka jaunu mājokļu būvniecībā Latvija jau ilgstoši un būtiski atpaliek no tuvākajām kaimiņvalstīm. 2019.gadā – vēl pirms Covid-19 ietekmes – Lietuvā tika uzbūvēti 4300 jauni dzīvokļi, Igaunijā – 3000, bet Latvijā – tikai 1900. Savukārt finanšu nozares dati uzrāda, ka Latvijas bankas, rēķinot uz vienu mājsaimniecību, ir izsniegušas turpat divreiz mazāku hipotekāro kredītu apjomu, nekā Igaunijā, kas nozīmē, ka kreditēšana Latvijā joprojām ir salīdzinoši ļoti kūtra. “Jāuzsver, ka tieši jaunu un energoefektīvu mājokļu būvniecība atstāj vislielāko pozitīvo efektu uz ekonomiku, stimulējot būvniecības nozari periodā pēc Covid-19. Turklāt no katriem 100 eiro, par kuriem tiek pārdots jauns dzīvoklis, 32 eiro tiek samaksāti valstij nodokļos (PVN, darbaspēka nodokļi, zemesgrāmatas nodeva u.c.),” norāda NĪAA valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Vanags.