Nekustamā īpašuma nozare: Jaunās kadastrālās vērtības ir kā “OIK”

0
303
Attēls ilustratīvs

Nekustamā īpašuma attīstītāju alianse (NĪAA) uzskata, ka jaunās kadastrālās vērtības, ko plānots ieviest 2022.gadā, atstās graujošu efektu uz investīcijām jaunos mājokļos, birojos, ražotnēs un citos objektos Latvijā. Nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) maksājums var palielināties trīs vai pat vairāk reižu.

“No 2022.gada plānotā nekustamā īpašuma jaunā kadastrālā vērtība ir vidēji trīs vai pat vairāk reižu lielāka nekā esošā. Iztrūkstot gan piedāvājumam, gan solījumam mainīt nekustamā īpašuma nodokļa likmes, kadastrālās vērtības pieaugums nozīmē to, ka NĪN maksājums par birojiem, ražotnēm, loģistikas centriem, viesnīcām un citiem komerciāliem objektiem palielināsies vidēji trīs reizes. Arī jaunu mājokļu cenas pieaugs vismaz par 5%. Tas ir nopietns trieciens investīciju videi nekustamajā īpašumā un faktiski pielīdzināms jaunam “OIK”, ar ko tiks aplikti biroji, ražotnes, jauni mājokļi un citi objekti,” pauž NĪAA valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Vanags.

NĪAA uzskata, ka šāds solis ir pretrunā ar ekonomisko loģiku – krīzes apstākļos ekonomiskā attīstība tiek stimulēta, nevis pasliktināta vēl vairāk. Rezultāts būs darbinieku atlaišana, bezdarba pieaugums, nomas maksu kāpums un investīciju projektu apturēšana. Ņemot vērā to, ka nekustamā īpašuma kadastrālā vērtība ir bāze NĪN aprēķinam, nozare kategoriski iebilst pret jebkādām pārmaiņām kadastrālo vērtību aprēķinā, pirms nav noteiktas NĪN aprēķina likmes, kā arī izvērtēta Covid-19 pandēmijas ietekme uz nekustamā īpašuma tirgu un šo izmaiņu ietekme uz uzņēmējdarbību. Šo faktoru ietekmē jebkādas izmaiņas veicamas ne agrāk kā 2023.gadā.

“72% Rīgas iedzīvotāju dzīvo padomju laikos būvētos, energoneefektīvos mājokļos, jauni mājokļi Rīgā tiek būvēti vidēji divas trīs reizes mazāk nekā Viļņā. Tāpat arī mūsdienīgu biroju, kas ir pakalpojumu ekonomikas infrastruktūra, platība Rīgā ir divas reizes mazāka nekā Viļņā. Tādēļ mums ir jācīnās par katru investoru, kas joprojām vēlas investēt Rīgā un Latvijā un uzlabot situāciju ar jauniem birojiem, ražotnēm un mājokļiem. Diemžēl nepārdomātais jauno kadastrālo vērtību piedāvājums jau ir atstājis negatīvu ietekmi uz investīciju vidi, investori ir atbaidīti, un ir pēdējais laiks šo situāciju labot,” aicina NĪAA valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Vanags.