Nekustamo īpašumu darījumos noteikumus diktē pircēji

0
204

Pēdējā gada laikā mājokļu tirgus ir piedzīvojis straujas izmaiņas – no pārdevēju diktētiem nosacījumiem gada sākumā līdz izšķirošās lomas pārņemšanai pircēju rokās patlaban, aģentūru LETA informēja nekustamo īpašumu kompānijas Latio pārstāvji.

Kompānijā informē, ka oktobrī lielā piedāvājuma dēļ gan sērijveida dzīvokļu, gan jauno projektu segmentos pircēji bija unikālā pozīcijā – varēja noslēgt izdevīgus darījumus ar tālejošiem nākotnes ieguvumiem.

Latio norāda, ka oktobrī vidēji bija nepieciešamas 45 dienas, lai pārdotu mājokli par tirgus cenu, kamēr septembrī tās bija 36 dienas, augustā – 32, bet jūlijā – 28 dienas. Vienlaikus 8% mājokļu oktobrī pārdoti viena mēneša laikā no sludinājuma publicēšanas brīža (septembrī – 12%, augustā – 14%, jūlijā – 16%).

Tāpat Latio eksperti secinājuši, ka oktobrī 55% pārdevēju ir prasījuši tirgus situācijai nesamērīgi augstu cenu (septembrī – 58%, augustā – 63%, jūlijā – 60%), bet 2% pircēju ir piedāvājuši augstāku cenu, nekā norādīts sludinājumā (septembrī – 2%, augustā – 4%, jūlijā – 7%).

Oktobrī 26% darījumu notikuši bez kredītu piesaistes (septembrī – 26%, augustā – 26%, jūlijā – 24%).

Analizējot tirgus tendences oktobrī, Latio secina, ka darījumu tempi mājokļu tirgū kļuvuši mērenāki. Palielinājies vidējais dienu skaits, kurā mājokļi tiek realizēti, kā arī samazinājies to darījumu īpatsvars, kuros īpašumi realizēti par tirgum neatbilstošām cenām.

Vienlaikus, neraugoties uz nestabilo situāciju ekonomikā, nekustamo īpašumu tirgus nav apstājies, un darījumi notiek, bet pircējiem šobrīd ir dominējošā loma darījumu norisē, norāda Latio pārstāvji. Mājokļu tirgū vairs nav piespiedu vairāksolīšanas apstākļi, kas aizvien saglabājas lauksaimniecības zemju un meža īpašumu segmentos.

Piesātinātā piedāvājuma apstākļos pircējiem vairs nav jāsteidzas ar nepārdomāta un sasteigta lēmuma pieņemšanu, skaidro Latio pārstāvji. Savukārt pārdevējiem zudušas monopola iespējas, stāstot, ka uz īpašumu gaida vēl vairāki pircēji, tādējādi mākslīgi paaugstinot īpašuma vērtību. Turklāt, ja vēl pirms pusgada cilvēki bija spiesti pirkt arī to, kas pilnībā neatbilda viņu gaidām, tad šobrīd piedāvājumā parādās arī augstvērtīgi un kvalitatīvi īpašumi par atbilstošām tirgus cenām. Vienlaikus, tā kā šie nav pateicīgi apstākļi spekulatīviem vai impulsīviem darījumiem, pircēji kļūst arī prasmīgāki, izvērtējot īpašumu potenciālo ienesīgumu.

Trešajā ceturksnī saglabājies būtiski augsts sērijveida dzīvokļu piedāvājums – novērots 55% kāpums salīdzinājumā ar šā gada pirmo ceturksni, informē Latio pārstāvji, norādot, ka tas sekmējis šī segmenta nelielu cenu lejupslīdi, Rīgas apkaimēs cenai noslīdot vidēji par 2%. Tendence gan neattiecas uz vienistabas dzīvokļu piedāvājumu. Gluži pretēji – augstā pieprasījuma dēļ šo īpašumu cenas šā gada pirmajā ceturksni piedzīvoja 1,3% pieaugumu, bet trešajā ceturksnī kāpums bija vidēji par 2,6%.

Apkopojot datus par jauno projektu mājokļu piedāvājumu pirmreizējā tirgū, Latio secina, ka gada laikā šī segmenta īpašumu cenas augušas vidēji par 16%. Ja pirmajā ceturksnī vidējā cena šādam mājoklim darījumos bija 2120 eiro par kvadrātmetru, tad šobrīd tā sasniedz 2470 eiro par kvadrātmetru, bet sludinājumos pat 2990 eiro par kvadrātmetru, kas liecina, ka iespējamu cenu lejupslīdi šajā segmentā pašlaik nav pamata prognozēt.

Vienlaikus oktobrī piedzīvots arī lielākais jauno projektu īpašumu piedāvājuma kāpums – oktobra beigās piedāvājumā  bija pieejams 1121 dzīvoklis. Tādējādi trešajā ceturksnī, salīdzinot ar otro, piedāvājums šajā segmentā pieaudzis par 38%.

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit