Būvindustrijas lielo balvu Pamatakmens pērn piešķīra Ijai Niedolei, Dr. sc. ing., SIA IMINK un SIA IMINK 1 valdes loceklei. Zinātniece un praktiķe pilsētplānošanā dzimusi un studējusi Maskavā, bet visu mūžu – 58 gadus – strādājusi Latvijā.

Kas jāzina labam pilsētplānotājam?
– Ļoti daudz. Lemjot par pilsētas attīstību, jāpatur prātā, ka ekonomika izvirza savus jautājumus, jāņem vērā socioloģija, zemes izmantošanas jautājumi, vides aizsardzība, lēmumu saskaņošanas iespējas. Viss jāapsver, jāizvēlas prioritātes. Turklāt jāspēj domāt nākotnē, lai ar tagad būvētu infrastruktūru var ilglaicīgi nodrošināt cilvēku prasības. Attīstības plānus gan var un vajag pastāvīgi koriģēt. Piemēram, pagājušā gadsimta 60.gados mēs domājām, ka nākotnē lielākā daļa iedzīvotāju brauks ar sabiedrisko transportu un daudz mazāk izmantos personiskās automašīnas.

Vai sastrēgumi veidojas tikai tāpēc?
– Tie nav sastrēgumi, tās ir mazas grūtībiņas. Lielās aglomerācijās – Ņujorkā, Maskavā – cilvēki automašīnās sēž stundām. Arī pie mums transporta infrastruktūras attīstība strauji atpaliek no cilvēku prasībām ērti, lēti un ātri pārvietoties.

Pilsētplānotāji var uzzīmēt visu, ko cilvēki grib. Var samērot transporta plūsmu ar ielas caurlaides spēju, bet pēc tam arī jābūvē ar prātu. Jādomā, ko kurā vietā būvēt un ko būvēt pirmajā kārtā, ko – otrajā.

Ja ir maksas ceļi, vai varētu būt maksas ielas?
– Varbūt. Ja spēsim nodrošināt bezmaksas ielu līdzās, pa kuru braukt. Lai būtu demokrātija, lai cilvēkiem ir izvēle.

Visu sarunu ar Iju Niedoli lasiet žurnāla Būvinženieris jūnija numurā (Nr. 74).

Žurnālu ABONĒ ŠEIT vai https://abone.pasts.lv/
vai pa e-pastu [email protected].
Pērc – Preses servisa tirdzniecības vietās.

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit