Piektdien, 23. februārī, norisināsies Latvijas Arhitektu savienības (LAS) XXIII kongresa pirmā sesija, aģentūru LETA informēja LAS pārstāvji.
LAS XXIII kongress norisināsies divās sesijās. Pirmā sesija notiks šodien attālināti Zoom platformā. Sesijas laikā izskatīs un apstiprinās LAS statūtu grozījumus.
Savukārt otrā sesija norisināsies 16. martā klātienē Latvijas Nacionālajā bibliotēkā. Kongresā pieņems turpmāko LAS darbības programmu, veiks grozījumus statūtos, pieņems lēmumus par LAS struktūras izmaiņām, kā arī viens no svarīgākajiem kongresa uzdevumiem būs LAS prezidenta, valdes priekšsēdētāja, padomes, ētikas un revīzijas komisijas vēlēšanas.
LAS ir dibināta 1924.gadā, un tā ir viena no vecākajām nevalstiskajām organizācijām Latvijā, kas apvieno nozares profesionāļus un veicina arhitektūras attīstību Latvijā. LAS statūtos kā galvenie darbības virzieni ir minēti – arhitektu profesionālo interešu aizstāvība, arhitektu sertificēšana, arhitektūras attīstība un popularizēšana, Latvijas arhitektu, ārpus Latvijas dzīvojošo Latvijas arhitektu apvienošana, kā arī kultūrvēsturiskās vides saglabāšana, izkopšana un tālākā attīstībā Latvijā.
Atzīmējot LAS 100 gadu jubileju, Latvijas arhitekti ir nolēmuši veltīt 100 minūtes sava laika, lai ikviens, kuram interesē arhitektūras joma, varētu bez maksas saņemt profesionāļu padomus un zināšanas.
Akcija paredzēta skolām, augstskolām, medijiem, nevalstiskajām organizācijām, valsts iestādēm, uzņēmumiem un citiem interesentiem. Arhitekti piedāvā gan novadīt lekciju, gan sniegt konsultāciju, uzņemt pie sevis ekskursijā, sniegt interviju, gan sagatavot materiālus un darba lapas par arhitektūru.
Lai iepazīstinātu ar LAS vēsturi, izveidota digitāla biedrības laikjosla – 100.latarh.lv. Biedrība aicina bijušos un esošos biedrus dalīties stāstos un atmiņās par LAS, sūtot epastu uz [email protected].
LAS simtgades ietvaros, izmantojot vēl iepriekš nepublicētus LAS arhīva materiālus un vēsturisko periodiku, pie Arhitektu nama Torņa ielā 11 izveidota brīvdabas izstāde Latvijas Arhitektu savienībai 100, kas pievēršas svarīgākajiem ar biedrību saistītajiem cilvēkiem, notikumiem un arhitektūras objektiem. Izstāde būs apskatāma līdz 31. martam.
Par vairāk nekā 8000 arhitektūrai veltītiem izdevumiem, grāmatām un iespieddarbiem, ko savienība šogad uzdāvinājusi Latvijas Nacionālās bibliotēkas krātuvei, Reto grāmatu un rokrakstu lasītavā, 16. martā tiks atklāta arī izstāde par biedrības bibliotēkas krājuma dāvinājumu, ko papildinās lekciju sērija.
Izstāde Roma un skolotāja, Astra Zariņa būs aplūkojama no 14. marta līdz 27. aprīlim Rīgā, Latvijas Nacionālajā bibliotēkā, ar mērķi iepazīstināt plašāku sabiedrības loku ar ievērojamās latviešu arhitektes Zariņas intelektuālo mantojumu un sadarbībā ar Ņujorkā bāzēto nodibinājumu ‘T’ Space / Steven Myron Holl Foundation eksponēt izstādi Roma un skolotāja, Astra Zariņa Rīgā. Izstādes atklāšanas programmā ar publisku lekcijas lasījumu uzstāsies arī pazīstamākais Zariņas students – atzītais amerikāņu arhitekts Stīvens Hols.
Ekspozīcija tiks iekļauta augstskolas RISEBA Arhitektūras un Dizaina fakultātes (FAD) rīkotajā otrās starptautiskās arhitektūras konferences RIXARCH 2024 programmā, kuras tematika tiks veltīta Zariņai. Konferencē kā vieni no galvenajiem runātājiem uzstāsies arī Zariņas dibinātā Civita Institūta vadītāji.
Izstāde Birkerts – Itālijas gadi būs aplūkojama no marta vidus Latvijas Nacionālajā bibliotēkā. Izstāde veltīta Latvijas izcelsmes pasaulē atzītajam arhitektam Gunāram Birkertam, kurš, būdams pazīstams ar Zariņu, 1969. gadā iegādājās māju Itālijas pilsētā Čivita di Baņjoredžo. Turpmākajos darba gados Birkerts atzinis šīs pilsētas fundamentālo ietekmi uz viņa projektiem.