Metu konkursā Aizupes pamatskolas pirmsskolas ēkas būvniecībai starp četriem pieteiktajiem darbiem žūrijas komisija par labāko atzina SIA Made arhitekti piedāvājumu, paredzot tam piešķirt naudas balvu 3000 eiro, aģentūru LETA informēja Jelgavas novada pašvaldībā.
Pašvaldības Iepirkuma nodaļas vadītāja Aija Udalova pauž, ka katrs pretendents vietas attīstības vīzijas konceptu saredz citādi un ļoti atšķirīgi.
“Katrā no idejām saskatījām gan ļoti veiksmīgus un kreatīvus ēkas pielietojuma risinājumus, gan arī pietiekami netradicionālus piedāvājumus – gan ēkas un pagalma plānojumam, gan funkcionalitātei,” skaidro Udalova.
Žūrijas kopvērtējumā par piemērotāko piedāvājumu atzīts uzņēmuma Made arhitekti darbs. Pašvaldībā uzskata, ka tas spēs pirmsskolas ēkai nodrošināt maksimāli harmonisku iekļaušanos zemes vienībā līdzās jau vēsturiskajai būvei – Aizupes pamatskolas ēkai.
Iesniegtos metus vērtēja žūrija desmit cilvēku sastāvā, kurā ietilpa gan pašvaldības vadība un dažādi speciālisti, gan pieaicināts sertificēts būvspeciālists. Konkursā tika vērtēti tādi kritēriji kā telpu funkcionālais plānojums, arhitektoniskā risinājuma racionalitāte un ekonomiskums, energoefektivitāte, tai skaitā ilgtspējīgi un enerģiju taupoši risinājumi, kā arī teritorijas labiekārtojums un apstādījumu struktūra, un racionāla satiksmes organizācija skolas teritorijā.
Pašvaldībā apgalvo, ka Made arhitekti izveidotais darbs piedāvā kompaktu, mūsdienīgu ēkas vizuālo tēlu, paredzot gan eksterjerā, gan interjerā kā materiālu daudz izmantot koku, lai radītu viegluma sajūtu. Tāpat žūrija šo piedāvājumu atzina par piemērotāko, jo skices izstrādātāji līdz ar pirmsskolas ēkas būvniecību minimāli iejaukušies jau esošās izglītības iestādes infrastruktūrā. Atzinību izpelnījās vairāki praktiski apsvērumi plānojumā – gan aktu zālei atsevišķā papildu ieeja, lai uz pasākumiem apmeklētāji varētu ierasties nesaistīti ar skolas darba laiku, gan telpu daudzfunkcionalitāte, spējot tās transformēt, lai vietas konfigurāciju piemērotu atbilstoši apstākļiem. Tāpat projektētāji atbilstoši prasībām ļoti racionāli esot paredzējuši zonējumu, pirmsskolas ēku saredzot kā atdalītu no pamatizglītības programmas apguves, vienlaikus ieplānojot plašu iekšpagalmu, lai atbilstoši ekoskolas pamatnostādnēm bērniem varētu izvērst dabai pietuvinātas aktivitātes.
“Mācoties no citu valstu pieredzes, esam izveidojuši pārbaudītu un pozitīvi motivējošu labo risinājumu sarakstu, ko piemērojam izglītības iestāžu projektos. Tas ietver gan taupības, gan telpu kvalitātes, gan ilgtspējas risinājumus, kas viens otru neizslēdz, bet papildina un veido priekpilnu un iedvesmojošu vidi,” skaidro skices veidotāji.
Made arhitekti arī uzsver, ka ēka ir mērķtiecīgi plānota zemām uzturēšanas izmaksām, tajā pašā laikā nodrošinot gaišumu un plašumu gan grupu telpās, gan vestibilā ar labu dienas gaismas komfortu.
Pašvaldība iecerējusi, ka sarunu procedūra ar uzvarētāju par būvprojekta izstrādi un autoruzraudzību varētu sākties 2022.gadā, paredzot, ka jaunās piebūves projektēšana kopumā varētu aizņemt apmēram divus gadus.
Vietvara Aizupes pamatskolas pirmsskolas ēkas jaunbūves būvniecību iekļāvusi investīciju plāna projektā. Attiecīgi novada dome, izvirzot prioritāros investīciju projektus nākamajam gadam, lems par to, vai šī būvprojekta izstrāde varētu tikt virzīta valsts budžeta aizņēmuma saņemšanai atbilstoši likuma Par valsts budžetu 2022.gadam nosacījumiem pašvaldībām valsts budžeta aizdevumu programmā.
Projektētās ēkas apjoms pārsniegs 2000 kvadrātmetru, jo jaunajā skolas piebūvē iecerēts izveidot ne vien pirmsskolas bloku ar piecām mācību grupām, bet arī tehnoloģiju un dabaszinību telpu blokus.