RSU Anatomijas muzejs. Foto – Māris Lapiņš, "ML Studio"

Rīgas Stradiņa universitātē (RSU) ir noslēdzies jaunā Anatomijas muzeja izveides projekts, kas ilga piecus gadus, aģentūru LETA informēja universitātē.

Muzeja iecere tapa 2015.gadā, savukārt šogad tika pabeigti būvdarbi un iekārtota ekspozīcija.

Universitātē klāstīja, ka 2015.gadā RSU tapa ideja atjaunot Anatomikuma teritorijā esošo vēsturisko staļļa ēku, izvietojot tajā Anatomijas muzeju. 2016.gadā tika izstrādāti ēkas meti, kuru autors ir arhitekts Arvīds Līkops, savukārt no 2016. līdz 2017.gadam notika būvdarbu projekta izstrāde, ko veica SIA Delta Construction un arhitektu birojs Nams.

No 2018. līdz 2020.gadam ēka pārbūvēta un pielāgota muzeja vajadzībām. Būvdarbus veica SIA Velve, bet būvuzraugs bija SIA Celtniecības Kvalitātes aģentūra.

RSU norādīja, ka ēka celta 19.gadsimtā un iekļauta Rīgas vēsturiskā centra teritorijā, kas paredz īpašas prasības tās pārbūvei. Ēka laika gaitā kalpojusi par stalli, mācību telpām un pat par noliktavu.

Pēc RSU paustā, salīdzinoši nelielās ēkas pārbūve par muzeja ēku bija komplekss un sarežģīts projekts – ēkā tika izbūvēts pagrabstāvs, tā rakšanu veicot no ēkas iekšpuses. Tāpat ēkai pārbūvēts jumts un izveidotas divas jaunas piebūves. Šobrīd ēka atbilstot visām mūsdienu prasībām par vides pieejamību.

Tās iekštelpās ir izbūvēts lifts, kas savieno abus ēkas stāvus virszemē un pagrabstāvu. Ēkas kopējā platība vēsturiski bija 408,7 kvadrātmetri, savukārt pēc pārbūves tā ir 618,3 kvadrātmetrus liela.

Būvdarbu kopējās izmaksas ir 2,7 miljoni eiro, kas segti no RSU pašu pelnītajiem līdzekļiem, uzsvēra universitātē.

Universitātes rektors profesors Aigars Pētersons norādīja, ka universitātes ilgtermiņa attīstības stratēģija paredz studiju infrastruktūras modernizēšanu un jaunāko IT tehnoloģiju ieviešanu studiju procesā. Pēc viņa domām, jaunais RSU Anatomijas muzejs ir nozīmīgs ilgtermiņa ieguldījums medicīnas izglītības un zinātnes attīstībā Latvijā.”

Savukārt SIA Velve valdes priekšsēdētājs Kaspars Rokens ir teicis, ka vēsturisku ēku rekonstrukcijas projekti uzņēmumam esot īpašs prieks un arī izaicinājums. “Izaicinājums tāpēc, ka nereti ir jāievēro virkne būtisku nosacījumu ēkas pārbūvē. Tomēr prieks un gandarījums ir daudz lielāks, jo vēsturisku ēku pārbūve mums vienmēr ļāvusi īstenot savu galveno misiju – radīt paliekošas vērtības,” paudis Rokens, piebilstot, ka “ziņu, preču un ēku viendienīšu laikmetā”, kādā šobrīd dzīvojam, katra vēsturiska būve, kas gūst jaunu dzīvību, katra pamatīga celtne, kas saglabāsies nākamajām paaudzēm, esot visu ieguldīto pūļu un izaicinājumu vērta.

Šogad atjaunotajā ēkā tika iekārtota ekspozīcija. Ekspozīcijas kuratores ir RSU Anatomijas muzeja speciālistes Ieva Lībiete un Ilze Sirmā. Ekspozīcijas projektu un realizāciju veidoja muzeju jomā pieredzējušo kompāniju DD Studio radošā direktora, mākslinieka Jāņa Mitrēvica vadībā, informēja universitātē.

RSU Anatomijas muzejā esošā kolekcija ir Nacionālā muzeju krājumu daļa. Muzeja kolekcija sastāv no aptuveni 6000 dažādiem objektiem. Tie esot cilvēka normālās un patoloģiskās anatomijas preparāti, embrioloģijas, teratoloģijas, salīdzinošās anatomijas kolekcijas, kā arī plašs antropoloģiskais materiāls, kas iegūts izrakumos un ekspedīcijās 20.gadsimta 20.–30.gados.

Vienlaikus muzeja vēsturiskā kolekcija esot papildināta ar multimediāliem un interaktīviem risinājumiem, ļaujot ikvienam uzskatāmā veidā iepazīt cilvēka orgānu sistēmas un anatomiju. Plānots, ka muzeja ekspozīcija kalpos arī kā studiju un pētniecības vieta medicīnas studentiem, kā arī Latvijas skolu skolēniem.

Jaunais muzejs apmeklētājiem tiks atvērts tiklīdz to valstī ļaus epidemioloģiskā situācija, uzsvēra universitātē.