Noslēdzies “Knauf Junior Trophy 2023”

0
140

Rīgas Mākslas un mediju tehnikumā (RMMT) 17. februārī norisinājās sausās būves konkurss jauniešiem – Knauf Junior Trophy 2023.

Knauf Junior Trophy ir sausās būves meistarības konkurss kurš notiek kopš 2000. gada.

Pēc Covid-19 ierobežojumiem Knauf Junior Trophy 2023. gadā piedzīvoja izrāvienu. Konkursā kopā šogad piedalījās septiņu skolu pārstāvji, un konkursā bija iekļautas vairākas inovācijas – pirmoreiz konkursa vēsturē bija digitāls uzdevums un vērtēšana, pirmoreiz tika vērtēta sevis prezentācijas prasme (soft skills), pirmoreiz tika vērtēta nulles piesārņojuma komponente, un pirmoreiz konkurss notika kinostudijā TV šova formātā.

Knauf Junior Trophy 2023 uzdevums bija četrās stundās uzbūvēt daudzfunkcionālu sistēmu Blue Jeans, ko pamatā veidoja no W111 un D113* sistēmas. Uzdevums tika veidots digitālā  formātāar SketchUp programmu – tādējādi failus varēja arī konvertēt DWG/CAD formātā. Komunikācija ar dalībniekiem notika Trimble Connect mākonī. Galvenās digitālās priekšrocības – 3D attēls un materiālu saraksts ar tehniskiem parametriem. Uzdevuma digitālais formāts tika izmantots arī, vērtējot ar lāzerskenera robotu (SIA Geomatic). Atbilstoši tika definēta tolerance 2 mm, viss virs tā tika nolasīts kā kļūda vairāku tūkstošu punktu mākonī. Digitālā vērtēšana notika testa režīmā, dublējot klasisko vērtēšanas paņēmienu.

Digitālais formāts, sociālais un komunikatīvais faktors nodrošina tieši nepastarpinātu, ērtu un ātru kontaktu ar projektētāju–arhitektu. Tas ir tiešs kontakts starp būvnieku un izpildītāju vienā acu aukstumā, arhitekts un sausās būvēs montieris var komunicēt tieši, tas ļauj veidot būvniecības procesu un rada īpašu atmosfēru.

Soft skills jeb prasme sevi pasniegt

Prasme īsā koncentrēta veidā prezentēt savu veikumu – Knauf Junior Trophy 2023 sistēmu – un to pārdot ir jaunā sausās būves meistara advokāts.

Bieži vien šis svarīgais sīkums pietrūkst – nosaukt uzbūvēto konstrukciju, raksturot īpašības un veikto darbu specifikāciju, raksturot pielietotos materiālus, to ilgtspējību.

Nulles piesārņojuma komponente

Digitālais darba uzdevums ļauj samazināt būvgružu daudzumu. Praksē parasti rēķināmies ar 10% atgriezumu, konkursa laikā (20 gadu periodā) pieredze rāda, ka atgriezumu apjoms pieaug līdz pat 100%. Tas ir milzīgs materiālu pārtēriņš ir. Knauf Junior Trophy 2023 sistēma sver 114 kg. Konkursa noteikumi paredz svērt būvgružus – jo mazāks svars jo vairāk punktu.

Šajā kategorijā vislabākais rezultāts – mīnus 2,7 kg, kas ir 1,5% no būvkonstrukcijas svara. Rezultāts ir tuvu nulles piesārņojuma līmenim. Vai varat iedomāties būvlaukumu, bez būvgružiem? Atgādināsim, ka Latvijā būvgružu deponēšana maksā ap 180 eiro par tonnu.

Pirmoreiz TV šova formātā

Konkursa norises vieta šogad bija Rīgas Mākslas un mediju tehnikuma kinostudijas paviljons Black Box. Konkursu filmēja tehnikuma audzēkņi ar 5K augstākās klases video aparatūru, pie režijas pults bija pats nodaļas vadītājs Mārtiņš Vanags.

TV šova formāts nozīmē, ka reportāža notiek kā no olimpiskā stadiona, kurā notiek sacensības vairākās disciplīnās. Mūsu gadījumā – sausās būves meistarības konkurss un vēl vairāki ar konkursu saistīti sižeti un intervijas.

Piemēram, darba uzdevuma konstrukcija – Knauf Junior Trophy 2023 daudzfunkcionālā sistēma – nodrošina arī apkures komfortu. Attiecīgi  sižetā par energoefektivitāti piedalījās SIA Uponor pārstāvis Emīls Madžulis, Vidzemes augstskolas docētājs Krišjānis Zaķis, Knauf Insulation pārstāvis Mārtiņš Ozols, kordiriģents Ints Teterovskis. Tēma bija saistīta gan ar atjaunojamai Īles baznīcai piemērotāko apkures paņēmienu, gan ar sausās būves jumta konstrukcijām, īpaši akustiskajā griezumā, jo Inta Teterovska iecere ir perfekts mikroklimats, akustika un muzikālais sniegums. Tas viss, gan uzlabojot baznīcas liturģiju, gan izmantojot telpas kā akustisko koncertzāli/studiju.

Protams konkursā neizpalika sausās būvēs meistarklase Cik stiprs ir Knauf?, intervijas ar bijušajiem un esošajiem konkursa dalībniekiem, dziedošā daiļkrāsotāja meistarklase Knauf kaļķa apmetums & kūdra telpas mikroklimatam.

Šajā meistarklasē tika izmantotas Knauf Blue ģipša plāksnes, gruntētas ar Putzgrund , kā arī tika uzklāts kaļķa apmetums ar kūdru, ietonēts ar lineļļu. Perfekta telpas higiēna, mikroklimats un vienmēr oriģināls optiskais iespaids.

Dziedošais daiļkrāsotājs Arvīds Plokšta spēja pārliecināt Intu Teterovski par to, ka viņa oriģinālie risinājumi ir tieši tas, kas nepieciešams Īles baznīcas atjaunošanai.

Konkursa laikā notika arī intervija ar Rīgas Celtniecības koledžas (RCK) direktoru un Latvijas Būvnieku asociācijas prezidentu Normundu Grinbergu. RCK ieņem īpašu vietu būvniecības izglītībā gan ar savu statusu, vēsturi, gan ar spēju apvienot 2., 3., 4. un 5. izglītības līmeņa programmas. Taču ir vēl viena lieta, kas padara šo skolu īpašu – digitalizācija. Tas ir skolas direktora Normunda Grinberga kamertonis turpmākai skolas attīstībai.

Knauf Junior Trophy 2023 rezultāti

1. vieta

Liepājas Valsts tehnikums

Treneris/pedagogs: Gints Šulcs

Audzēkņi: Matīss Kāpiņš, Dāvids Ķeris                   

2. vieta

Latgales Industriālais tehnikums

Pedagogs: Sergejs Lukjanskis

Audzēkņi: Normunds Braslis, Maksims Batālovs

3. vieta

Saldus tehnikums

Pedagogs: Jānis Radziņš

Audzēkņi: Henrijs Birznieks, Daniels Laus

Autors: Andris Veinbergs, SIA Knauf Tehniskais vadītājs, Knauf Akadēmija vadītājs

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit