Nostiprina Kokneses pilsdrupas

0
285

Ar Eiropas Savienības (ES) fondu līdzfinansējumu vairāk kā 800 gadu senās Kokneses pilsdrupas nostiprinātas, saglabājot tās arī nākamajām paaudzēm, un papildināts piedāvājums tūristiem – jaunizveidotā moku kambara ekspozīcija viesiem ļauj uzzināt vairāk par viduslaiku tumšākajām iezīmēm, informē Centrālā finanšu un līgumu aģentūra.

Ainaviskā vietā pie Pērses ietekas Daugavā Rīgas arhibīskapa mūra pili sāka celt 1209.gadā. Milzu pils ar priekšpili un nocietināto Kokneses pilsētu tai līdzās bija viena no lielākajām un nozīmīgākajām viduslaiku pilīm Latvijas teritorijā. 1701.gadā pēc vareno rietumu torņu uzspridzināšanas Kokneses pils pamesta, taču iespaidīgās drupas ir palikušas – mūsdienās divu stāvu augstumā ir saglabājušās divas pils ārējās sienas un daļa pagalma sienu. 

Ar ES fondu finansējumu pilsdrupām veikti apjomīgi konservācijas darbi. Nostiprinātas Ziemeļu korpusa mūra konstrukcijas Pērses upes pusē. Sienas virspuse tikusi stiprināta ar velēnu, kas uzsūc ūdeni, neļaujot lietum kaitēt mūrim. Pagalma centrā atbilstoši izpētes rezultātiem un vēsturiskajiem aprakstiem atsegta vēsturiskā akas vieta. Pilsdrupu pagraba daļā izveidota ekspozīcijas telpa – moku kambaris –, kuras pārsegums vienlaicīgi veidots arī kā skatu platforma. 

Kokneses pašvaldība darbus pilsdrupās īstenojusi Jēkabpils pilsētas pašvaldības vadītā projekta Kultūras mantojuma saglabāšana un attīstība Daugavas ceļā ietvaros. Tajā Jēkabpils pilsētas pašvaldība radījusi arī jaunus tūrisma pakalpojumus un atjaunojusi Krustpils pili, bet Ogres novada pašvaldība – Ogres sanatoriju. No Eiropas Reģionālās attīstības fonda šiem darbiem kopumā novirzīti 1,5 miljoni eiro.

Kokneses viduslaiku pilsdrupas pieejamas apskatei visu gadu, savukārt ekspozīcijas apskatāmas no pavasara līdz rudenim.

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit