Nosvinēti spāru svētki Ogres Centrālās bibliotēkas jaunbūvē

0
516
Foto no ogresnovads.lv.

Pagājušajā nedēļā, 21. augustā, Ogres Centrālās bibliotēkas (OCB) topošajā ēkā nosvinēti spāru svētki.

Pirms trīs mēnešiem – šī gada 15.maijā šīs būves pamatos tika iebetonēta kapsula ar vēstījumu nākamajām paaudzēm. Īsā laika periodā būvfirmas RERE Grupa speciālisti ir godam strādājuši, liekot kopā jaunās būves konstrukcijas, un nekas nav kavējis darbu izpildi. Viss norit pēc grafika, un virs jaunbūves paceltais vainags – spāru svētku simbols – vēsta, ka smagākie darbi ir padarīti, ir pabeigta jumta nesošā konstrukcija.

OCB jaunbūves spāru svētkos piedalījās zemkopības ministrs Kaspars Gerhards (NA). Pateicoties K. Gerharda atbalstam, laikā, kad viņš bija Vides aizsardzības un reģionālas attīstības ministra amatā, ideja par jaunas bibliotēkas celtniecību varēja tikt īstenota. Viņš novērtēja jaunos tehnoloģiju risinājumus šīs ēkas būvniecībā. “Tas ir pozitīvs piemērs visai Latvijai, domājot par to, kā mēs savu dzīvi nākotnē varam padarīt kvalitatīvāku. Vairāk nekā puse Latvijas teritorijas ir klāta ar mežiem, esmu gandarīts, ka ēkas celtniecībā tiek izmantotas koka konstrukcijas, mežs ir mūsu tautas bagātība.”

Ogres novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Egils Helmanis, atzinīgi novērtējot SIA RERE Grupas paveikto šajā objektā un paužot gandarījumu par šī projekta īstenošanas gaitu, sacīja: “Man ir liels prieks, ka mēs kopā ar jums esam nogājuši lielu ceļu, taču ir vajadzīgs vēl zināms laiks līdz projekta nodošanai. Tas ir laika periods, ko mēs nevaram paātrināt. Man ir liels prieks redzēt ar kādu azartu un interesi strādā būvnieki, jo, ja cilvēki būvē ar prieku, tad ēkai būs ilgs un labs mūžs. Es novēlu būvniekam arvien vairāk šāda veida objektus, ko var īstenot ar lielu degsmi un gandarījumu.”

Spāru svētkos SIA RERE Grupa valdes priekšsēdētājs Guntis Āboltiņš-Āboliņš, runājot par darbu gaitu OCB jaunbūvē, atzina, ka darbu izpilde notiek saskaņā ar grafiku, un uzsvēra: Šī ēka ar savu ideju un saturu ir jauna iniciatīva Latvijas mērogā. Arī mēs, būvnieki, ar lielu interesi mācāmies būvniecības procesā, jo šī ir pirmā reize, kad pielietojam šāda veida tehnoloģijas augstā sarežģītības pakāpē.  Manuprāt, tas atspoguļo arī bibliotēkas ideju par jaunradi, radošumu, par to, ka mēs vēlamies atstāt paliekošas vērtības nākamajām paaudzēm. Pateicoties visu iesaistīto pušu sadarbībai, projekts tiek veiksmīgi īstenots, jo mēs visi redzam mērķi un vēlamies to sasniegt.”

Pasākumā piedalījās arī Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) parlamentārais sekretārs Artūrs Toms Plešs: “Prieks, ka zaļās tehnoloģijas tiek iedzīvinātas dzīvē. Redzam lielisku piemēru, kā veiksmīgā sadarbībā ar visām iesaistītajām pusēm – iedzīvotājiem, valsti, pašvaldību –, var radīt tādu ēku, kas būs jauns dzinulis visām pašvaldībām.”

Lielvārdes novada domes priekšsēdētāja Santa Ločmele savā uzrunā minēja, ka, viņasprāt, Ogres novads ir viens no visstraujāk augošajiem novadiem Latvijā, un dāvāja Ogres novada pašvaldības domes priekšsēdētājam Egilam Helmanim un OCB vadītājai Jautrītei Mežjānei eposu Lāčplēsis. Viņa cer, ka jaunā bibliotēka tiks piepildīta ar interesantu un aizraujošu grāmatu klāstu.

Jaunā būve top kā daudzfunkcionāls kultūrizglītības centrā – ēkā tiks izvietota ne tikai Ogres Centrālā bibliotēka, bet arī Ogres novada Dzimtsarakstu nodaļa. OCB direktore Jautrīte Mežjāne un Dzimsarakstu nodaļas vadītāja Lidija Vītola, ka ar nepacietību tiek gaidīts brīdis, kad no pašreizējās šaurības varēs pārcelties uz plašajām telpām jaunajā ēkā.

SIA RERE Grupa projektu direktors Arvis Mūrnieks spāru svētku dalībniekus iepazīstināja ar BIM jeb Būvniecības informācijas modelēšanas rīku izmantošanu OCB ēkas būvniecības procesā.

Jaunā Ogres Centrālās bibliotēkas ēka, kas tiek būvēta tajā pašā teritorijā, kur atradās bibliotēkas vecā ēka, būs moderna, ar maksimāli zemu resursu patēriņu apkurei un ventilācijai, ar zemu elektroenerģijas patēriņu jeb tā dēvētā viedā ēka.

Iecere uzcelt jaunu ēku bibliotēkas un dzimtsarakstu nodaļas vajadzībām īstenojas, pateicoties finansējuma piešķīrumam 5 miljonu eiro apmērā no Emisiju kvotu izsolīšanas instrumenta, ko papildina pašvaldības budžeta līdzfinansējums 3,89 miljonu eiro apmērā.

Jauno ēku ekspluatācijā plānots nodot 2021.gada maijā.

Video: Ogres novada pašvaldība.