Piektdien, 25. novembrī, notiks būvniecības digitalizācijai veltītais BIM forums 2022, aģentūru LETA informēja SIA BIM solutions pārstāvji.
Foruma mērķis ir pieredzes apmaiņa starp BIM (Būves informatīvā modelēšana) prasību izstrādātājiem (pasūtītājiem) un izpildītājiem. BIM forumā paredzēts dalīties ar pieredzi un atklāti diskutēt par BIM sniegtajām iespējām un izaicinājumiem, ar ko saskaras pasūtītāji izstrādājot un izpildītāji realizējot BIM prasības.
BIM solutions pārstāvji skaidro, ka šādi ir paredzēts gan identificēt lietas, ko nepieciešams uzlabot, gan arī sniegt lielāku izpratni par BIM prasību realizēšanu būvniecības cikla laikā. BIM forumu 2022 organizē BIM Solutions un tajā piedalās uzņēmumu pārstāvji no Rail Baltica kopuzņēmuma RB Rail, VAS Valsts nekustamie īpašumi (VNĪ) un Latvijas standarts.
BIM solutions pārstāvji norāda, ka jaunāko tehnoloģiju izmantošana, inovācijas un digitalizācija ir prioritāte daudzās nozarēs un tiek īstenota tai skaitā ar Eiropas Savienības atbalstu dažādos līmeņos. Eiropas Savienības īstenotais Eiropas zaļais kurss liek uzsvaru ne tikai uz cīņu ar klimata pārmaiņām tiešā veidā, bet arī uz inovācijām un nozaru digitalizāciju.
Arī būvniecības nozarē digitālo tehnoloģiju ienākšana jau ir ievērojami mainījusi ikdienu. Līdz ar procesu digitalizāciju būvniecības ikdienā ir ienācis jēdziens BIM, kas būtībā ir būvniecības cikla īstenošanas process, sākot no idejas līdz pat būves uzturēšanai. Jau no 2025.gada publiskajos iepirkumos BIM būs obligāta prasība publiskajos iepirkumos Latvijā, kā to nosaka Ekonomikas ministrijas izstrādātā BIM ceļa karte.
BIM solutions pārstāvji informē, ka BIM Latvijas būvniecības tirgū ir jau plaši izplatīts un tiek pielietos vairāk nekā 40 publiskajos iepirkumos, kā arī jau vairāk nekā 20 privātie nekustamo īpašumu attīstītāji savos iepirkumos norāda BIM procesa izmantošanu kā obligātu prasību. Arī bez atsevišķi norādītām pasūtītāju prasībām daudzi būvniecības uzņēmumi izmanto BIM elementus un jaunākās tehnoloģijas savā ikdienas darbā.
BIM solutions pārstāvji norāda, ka Latvija BIM brieduma ziņā ir tikusi vistālāk, jo pie mums BIM procesu izmanto ne tikai projektēšanas, bet arī būvniecības stadijā. Arī BIM izmantošana ēku apsaimniekošanā kļūst aizvien aktuālāka, jo būvniecībā uzturēts un atjaunots BIM modelis (As-Built BIM) kopā ar projekta informāciju, kas nepieciešama apsaimniekošanas vajadzībām, dod iespēju sagatavot būves digitālo dvīni, kas paver plašas iespējas apsaimniekošanas procesu efektīvākai realizācijai.
Latvijā izplatītākais BIM prasības ietvars ir VNĪ izstrādātajām prasībām būvēm un RB Rail izstrādātās BIM prasības infrastruktūrai. Individuālas BIM prasības nereti izstrādā attīstītāji, pielāgojot tās savām vajadzībām un BIM pielietojumiem, tomēr lielākā daļa nozares uzņēmumu atzīst, ka lietderīgāk ir izmantot vienotu prasību ietvaru, jo tas sniedz gan lielāku izpratni, gan arī atvieglo darbu pie projekta un ļauj pakalpojumu iegādāties par tirgū zināmām un adekvātām izmaksām, piebilst BIM solutions pārstāvji.