Palielinās vietējo investoru nozīme Baltijas nekustamā īpašuma tirgū

0
46
Publicitātes foto

Lai diskutētu par to, kāda ir pašreizējā nekustamā īpašuma jomas realitāte, trešdien, 27. martā, eksperti diskutēs 21. Ziemeļvalstu un Baltijas nekustamo īpašumu nozares forumā Nordic Real Estate Forum (NREF), Tallinā.

Ģeopolitiskie riski joprojām būtiski negatīvi ietekmē lēmumu pieņemšanu par investīcijām Baltijā, atzīst starptautiskās uzņēmumu grupas Newsec Investīciju darījumu nodaļas vadītājs Baltijas valstīs Andrius Švolka. Neskatoties uz to, Baltijas investīciju tirgus darījumu skaita ziņā, salīdzinot ar Rietumeiropu, 2023. gadā bija daudz aktīvāks. Ja investīcijas komerciālajā nekustamajā īpašumā visā Eiropā pērn piedzīvoja būtisku apjomu samazinājumu – par 51%, Baltijā tās samazinājās tikai par 6%, salīdzinot ar 2022. gadu. Mazāks investīciju kritums, galvenokārt, ir pateicoties vairākiem Baltijas valstīs notikušiem ļoti liela apjoma darījumiem, kas saistīti, piemēram, ar Technopolis biznesa centru Viļņā, tirdzniecības centru Viru Keskus Tallinā un Rimi centrālās loģistikas un biroja telpu pārdošanu Rīgā, skaidro eksperts. 

“Baltijas investīciju tirgus aktivitātes veicināšanā ir vērts izcelt vietējo investoru pieaugošo nozīmi. Tā kā starptautiskie investori ir daudz piesardzīgāki, vairāk koncentrējušies uz vietējo tirgu, mēs sagaidām, ka Baltijas kapitāls arī nākamajos gados būs galvenais darījumu apjomu virzītājspēks,” norāda A.Švolka.

Swedbank grupas galvenā ekonomista vietnieks Nerijus Mačiulis uzsver: “Ekonomiskā izaugsme ir pārsteigusi ar labākiem rezultātiem nekā cerēts, īpaši ASV. Tā gan nav laba ziņa nekustamo īpašuma tirgiem, jo lielāka izaugsme ir mazinājusi cerības par drīzu procenta likmju samazināšanu. Tomēr maz ticams, ka inflācija joprojām būs problēma eiro zonā, un Eiropas Centrālā banka visticamāk procentu likmes sāks samazināt vēlākais jūnijā. Tas ļaus nedaudz uzelpot nekustamo īpašumu attīstītājiem un pircējiem, īpaši šī gada otrajā pusē.”

Baltijas un Ziemeļvalstu nekustamo īpašumu bizness piedzīvo pārmaiņas, kad izturība satiekas ar iespējām, uzskata Newsec izpilddirektora vietnieks un Konsultatīvās nodaļas vadītājs Makss Bārklijs (Max Barclay).

“Atrodamies pavērsiena punktā, kad piedzīvojam pakāpenisku iziešanu no nenoteiktības apstākļiem, un mums tiek atgādināts, ka tumšākās naktis bieži ir pirms gaišākajām dienām. Situāciju vērtēju optimistiski, un esmu pārliecināts, ka dodamies pretī labākiem laikiem nekustamā īpašuma nozarē. Būtiskas pazīmes tam ir jau redzamas. Sadarbojoties pāri robežām un ar dažādām nozarēm, mēs stiprinām mūsu tirgus fundamentus. Esmu gandarīts, ka būs iespēja par to plašāk diskutēt drīzumā notiekošajā forumā,” norāda M.Bārklijs.

Nekustamā īpašuma forumā NREF uzstāsies divi respektabli nozares eksperti. Nerijus Mačiulis iedziļināsies tēmā Globālās un vietējās ekonomikas perspektīva – zemākas procentu likmes, ātrāka izaugsme? Savukārt Makss Bārklijs atbildēs uz jautājumiem  intervijā, ko vadīs slavenā Igaunijas televīzijas žurnāliste Anna Pīla (Anna Pihl). Eksperts sniegs ieskatu aktuālos jautājumos par nekustamā īpašuma tirgus pašreizējo situāciju, kā arī ieskicēs nākotnes virzību Zviedrijā un Ziemeļvalstu reģionā kopumā.

Foruma laikā norisināsies arī astoņi daudzveidīgi diskusiju paneļi, katrā no tiem pievēršoties svarīgām tēmām, kas veido pašreizējo nekustamā īpašuma tirgus ainu. Iedziļinoties stratēģijās, kā pēc lētās naudas ēras virzīties uz priekšu, Nekustamā īpašuma investīciju diskusijas panelī analītiķi runās par izaicinājumu pārvarēšanas mehānismiem un investoriem piemērotiem risinājumiem. Savukārt Makroekonomikas diskusijas panelis sniegs ieskatu ekonomikas nākotnē, izceļot izaugsmes stratēģijas, kā arī publiskā un privātā sektora mainīgās lomas.

Citās foruma diskusijās eksperti aktualizēs jaunākās tendences nekustamo īpašumu jomā viesmīlības sektorā, kā arī vides, sociālās jomas un pārvaldības (ESG) izšķirošo lomu nekustamo īpašumu nozares nākotnes veidošanā. Jomas profesionāļi apspriedīs arī pārmaiņas darba vietu organizēšanā un mazumtirdzniecībā, ko ietekmē mainīgās uzņēmējdarbības vajadzības un tirgus dinamika. Šīs diskusijas sola apmeklētājiem sniegt vērtīgu ieskatu minētajā tematikā un ieteikt rīcībspējīgas stratēģijas, kā orientēties nekustamā īpašuma nozares sarežģītībā.

Jau 20 gadus Igaunijas nekustamo īpašumu asociācijas organizē Nordic Real Estate Forum. Kopumā šajā nekustamo īpašumu nozares konferencē ir piedalījušies vairāk nekā 8000 cilvēku no vismaz 20 valstīm, kā arī 750 runātāju no vairāk nekā 15 valstīm. NREF mērķis ir kļūt par vadošo nekustamo īpašumu forumu Ziemeļvalstīs un Baltijā. Šogad tas jau 21. reizi Igaunijā, Tallinas Radošajā centrā pulcēs nekustamā īpašuma tirgus vadošos spēlētājus un nozares lēmuma pieņēmējus no Baltijas, Ziemeļvalstīm un citām Eiropas vietām.

NREF tiek organizēts sadarbībā ar Swedbank, Newsec, East Capital, Colonna Capital, Baltic Horizon Fund, zvērinātu advokātu biroju Glimstedt, Sirin Development un Europark. Forumu organizē Igaunijas Nekustamo īpašumu uzņēmumu asociācija, Igaunijas Nekustamo īpašumu vērtētāju asociācija, Igaunijas Nekustamo īpašumu brokeru kamera un Corpore Conferences.