Investējot 2,4 miljonus eiro, sākti būvniecības darbi vienā no lielākajiem daudzdzīvokļu ēkas renovācijas programmas projektiem Rīgā – 140 dzīvokļu deviņu stāvu namā Vidrižu ielā 4. Būvdarbus plānots noslēgt šī gada decembrī, informē banka Citadele.
Projekta kopējās izmaksas ir 2,4 miljoni eiro, no kuriem 1,25 miljoni ir bankas Citadele finansējums, savukārt 1,15 miljoni ir attīstības finanšu institūcijas ALTUM grants Eiropas Savienības (ES) daudzdzīvokļu māju atjaunošanas programmā.
Būvdarbus objektā veic SIA Pro Dev, bet projekta autoruzraudzību nodrošina SIA Siltie Nami.
Projektā tiek siltināta ēkas fasāde, jumts un pagrabstāvs, kā arī veikta logu un koplietošanas telpu durvju nomaiņa. Tāpat tiek mainīti karstā un aukstā ūdensvadi, kanalizācijas stāvvadi un ventilācijas un apkures sistēmas, kā arī radiatori. Kā liecina ekspertu aplēses, pēc renovācijas darbu pabeigšanas ēkas vidējais apkures patēriņš gada griezumā tiks samazināts vairāk nekā uz pusi – no 1 041 002 uz 466 283 kilovatstundām.
Ņemot vērā darbu apjomus un vēlmi pašiem būt aktīviem procesa dalībniekiem, iedzīvotāji izšķīrušies par labu biedrības nodibināšanai, kas ļāvis pašiem izvēlēties sadarbības partnerus.
Mājas renovācijas aizsākumi meklējami 2016.gada vasarā, kad ēkas apsaimniekotājs piedāvājis veikt logu nomaiņu koplietošanas telpās, savukārt dzīvokļu īpašnieku sapulcē nospriests, ka nepieciešama ne tikai logu nomaiņa, bet visaptverošs remonts. Izveidota iniciatīvas grupa sešu cilvēku sastāvā, pārstāvot visas kāpņu telpas. “Sākums bija sarežģīts, jo nācās apstaigāt visus dzīvokļus un nodarboties ar skaidrojošo darbu, lai varētu sākt renovācijas izpēti, veikt energoauditu un saprast projekta kopējās izmaksas. Lielais vairums īpašnieku savās domās bija racionāli un vēlējās parūpēties par savu īpašumu ar mērķi dzīvot sakārtotā un energoefektīvā mājā. Veicām detalizētus aprēķinus par potenciālās renovācijas ietekmi uz īpašnieku maksājumiem, un tas bija par pamatu dzīvokļu īpašnieku viennozīmīgai vēlmei projektu virzīt tālāk,” stāsta Vidrižu 4 biedrības valdes loceklis Māris Puriņš, atklājot, ka viņu pozitīvais piemērs licis arī kaimiņiem sākt rosīties un izrādīt interesi par iespējām renovēt savu blakus esošo daudzdzīvokļu namu.
“Mājas Rīgā ir salīdzinoši ir lielākas, kas bieži nozīmē, ka ir sarežģītāk savākt nepieciešamo dzīvokļu īpašnieku atbalstu, lai pieteiktos daudzdzīvokļu māju renovāciju atbalsta programmā. Tāpēc liels gandarījums, ka ēkas Vidrižu ielā dzīvokļu īpašnieki spējuši vienoties un Rīga top skaistāka un videi draudzīgāka,” atzīst Guntis Mincis, bankas Citadeles vidējo uzņēmumu apkalpošanas daļas vadītājs.