Par akustiku un akustiķiem

0
1369
Gundars Kozlovskis un Jordi Olivers no "Arau Acustica" mērījumos "Arvo Perta" centrā Igaunijā.

Rakstīt pārdomas par akustikas tēmu pamudināja pēdējo gadu notikumi, kad spēji pieaugusi ārvalstu projektētāju interese par Latvijas tirgu, arī akustikas jomā.

Lai labāk izprastu, ko saprotam ar jēdzienu akustiķis, jāatskatās pagātnē. Kopš pagājušā gadsimta 30.gadiem ar akustiku būvniecībā nodarbojušies individuāli speciālisti, visbiežāk praktizējoši augstskolas pasniedzēji Aleksandrs Birzenieks, Kārlis Tomariņš un Alberts Vecsīlis. Šo mācībspēku prakse un ieguldījums ir nepārvērtējams, jo Birzenieku mēs atceramies ar Dzintaru koncertzāli un piecām Dziesmu svētku estrādēm. 30 gadus praktizējošā Vecsīļa audzēkņi ir visi vecākās paaudzes arhitekti.

Projektēšanā situācija mainījās 1984.gadā, kad institūta Pilsētprojekts vadība uzaicināja darbā šī raksta autoru par tehniskās daļas akustikas inženieri, un šajā pašā gadā Vecsīlis veselības stāvokļa dēļ nodeva savu lekciju kursu lasīšanu.

Tolaik 1000 darbinieku institūtu veidoja tā saucamās projektēšanas darbnīcas, kuru vadītāji bija (un ir) tādi arhitekti kā Vaidelotis Apsītis, Andris Kronbergs, Sergejs Ņikiforovs, Juris Poga u.c., bet arhitektūras direktora posteni ieņēma Modris Ģelzis. Strādājot šādā, manuprāt, izcilā kolektīvā un paplašinoties akustikas projektēšanai, tika izveidota akustiķu grupa, kas projektēja, konsultēja, veica akustiskos mērījumus, kā arī vēlāk iesaistījās projektu kontrolē. 27 gadu vecumā autors ieņēma institūta galvenā akustikas speciālista amatu, kļūdams par jaunāko šāda titula nesēju PSRS.

Pagājušā gadsimta 90.gadu sākums, kas Latvijai atnesa neatkarību, deva neatkarību tūkstošiem projektētāju, un sabruka arī Pilsētprojekts – visi labi sagatavotie akustiķi palika bez darba.

Situācija 90.gados bija traģikomiska arī būvnormatīvu ziņā, katrs projektētājs varēja izvēlēties starp Krievijas, Vācijas vai Skandināvijas akustikas normatīviem, kas bija izdevīgi ātrajiem projektētājiem, bet būtiski degradēja akustikas kvalitāti.

Dzintars Lasis akustiskās kameras vadības telpā.
Raksta autors Andris Zabrauskis (no kreisās) un Andris Veinbergs – Mežaparka estrāde pabeigta!

Visu RTU docenta un akustikas eksperta Andra Zabrauska rakstu lasiet
žurnāla Būvinženieris oktobra numurā (Nr.76).
Rubrikā Akustika lasiet arī rakstus par skaņu izolējošiem materiāliem un audumiem.

Žurnālu ABONĒ ŠEIT vai https://abone.pasts.lv/
vai pa e-pastu [email protected].
Pērc – Preses servisa tirdzniecības vietās.

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit