Pēc rekonstrukcijas atklāts bijušās Sarkanā Krusta slimnīcas galvenais korpuss

0
84
Publicitātes attēls

Ceturtdien, 30. maijā, SIA Medicīnas sabiedrība ARS (ARS) atklāja vēsturiskās Sarkanā Krusta slimnīcas ēkas rekonstrukcijas pirmo kārtu, verot durvis stacionāram un konsultāciju nodaļai, aģentūru LETA informēja ARS biroja vadītāja Dita Tomsone.

Bijušās Sarkanā Krusta slimnīcas galvenā korpusa rekonstrukcija ir pirmais solis daudzfunkcionāla slimnīcas kompleksa izbūvei nākotnē. Šobrīd, ievērojot Eiropas standartus un tendences pacientu un darbinieku labbūtības nodrošināšanai ārstniecības procesā, arhitektoniski vērtīgā ēka atdzimstot ieguvusi gan visaugstākā līmeņa medicīnas tehnoloģijas un pacientam draudzīgu interjeru, gan Zaļajam kursam atbilstošus, Latvijā medicīnas būvēs iepriekš nelietotus inženiertehniskos risinājumus. Pēc Tomsones paustā, ēka ir kļuvusi par vietu, kurā medicīnas māksla satiekas ar arhitektūras mākslu un tēlotājmākslu.

Pirms vairāk nekā 110 gadiem celtās ēkas rekonstrukcijas pirmā kārta veikta, ieguldot SIA Medicīnas sabiedrība ARS privātos līdzekļus un sadarbojoties ar valsts attīstības finanšu institūciju Altum un AS Swedbank. Tas ir pirmais solis daudzfunkcionāla slimnīcas kompleksa izbūvei nākotnē.

Kā uzsver ARS valdes priekšsēdētājs Māris Andersons, apvienojot meistarību un augstākās tehnoloģijas, ARS nodrošina iespējami agrīnu diagnostiku un ārstēšanu. ARS misija ir celt Latvijas medicīnas nozares kvalitātes latiņu caur pasaules līmeņa tehnoloģijām, zinātni un jaunradi.

Ēkai piešķirts Reģionālas nozīmes kultūras pieminekļa statuss. Ieguldot ARS privātos līdzekļus, tā piedzīvojusi savu atdzimšanu un atkal ir kļuvusi pieejama sabiedrībai. Savulaik Sarkanā Krusta slimnīcas darbinieki šo ēku esot dēvējuši par Sirds slimnīcu, un daudziem šobrīd praktizējošiem ārstiem un mediķiem šī vieta ir bijusi pirmā prakses un darba vieta.

Renovācijas projektu pēc ARS pasūtījuma izstrādājusi arhitekte Māra Ābele no Arhitektu biroja Jaunromāns & Ābele, būvniecības darbus veica SIA Selva Būve, būvuzraudzību nodrošināja SIA Forma 2.

Divās mūsdienīgi un ergonomiski iekārtotās operāciju zālēs, izmantojot minimāli invazīvas tehnoloģijas, tiks veiktas operācijas ginekoloģijā, uroloģijā, neiroķirurģijā, traumatoloģijā-ortopēdijā, mugurkaula un krūšu ķirurģijā, kā arī citas operācijas. Ēkas pirmajā stāvā ARS turpinās nodrošināt augstākās kvalitātes diagnostikas pakalpojumus, savukārt 2. stāvā, tāpat kā tas tiek nodrošināts arī ARS poliklīnikā Skolas ielā 5, būs iespēja saņemt ārstu konsultācijas uroloģijā, ginekoloģijā, otolaringoloģijā, krūšu veselībā un citur.

Turpmāk augstvērtīgus ambulatoros un diagnostikas pakalpojumus varēs saņemt gan ARS poliklīnikā Skolas ielā 5, gan jaunatklātajā ARS slimnīcas ēkā Jāņa Asara ielā 3. Savukārt visaugstākās kvalitātes nukleārās diagnostikas pakalpojumus, izmantojot modernākās mūsdienu tehnoloģijas, ikviens pacients varēs saņemt ARS kodolmedicīnas klīnikā Gardenes ielā 13. Tādējādi ARS spēj nodrošināt pilna cikla ārstniecības procesu – veicot agrīnu diagnostiku, nodrošinot ārstniecības procesu un veicinot pacienta atlabšanu labāko speciālistu uzraudzībā ARS rehabilitācijas centrā Brīvības ielā 39.

Sarkanā Krusta slimnīcas galvenā ēka būvēta 1909.-1912. gadā pēc Frīdriha Šefela projekta, un pirmie pacienti tajā tika uzņemti 1919. gadā. Ēka paplašināta 1933. gadā, pēc Aleksandra Kinklāva projekta izbūvējot blakus esošos korpusus. Pēdējais kapitālais remonts slimnīcas ēkām tika veikts 1974. gadā, bet 1995. gadā slimnīcu slēdza. Pakāpenisku Sarkanā Krusta slimnīcas galvenā korpusa atjaunošanu ARS sāka 2010. gadā, 2016. gadā ēkas renovētajā pirmajā stāvā atklājot ARS Diagnostikas klīniku.