Pērn likvidēto uzņēmumu skaitā arī būvniecības nozares pārstāvji

0
147
Attēls ilustratīvs

Aizvadītajā gadā likvidēti 7844 uzņēmumi, kas ir mazākais likvidēto uzņēmumu skaits kopš 2015. gada, liecina Lursoft pētījuma dati. Starp nozarēm ar lielāko likvidēto uzņēmumu skaitu 2023.gadā ir arī nekustamo īpašumu joma un būvniecība.

Pēc tam, kad pēdējos septiņus gadus likvidēto uzņēmumu skaits ik gadu pārsniedza jaunreģistrēto, pērn reģistrēta pozitīva tendence – jauno uzņēmumu atkal bijis vairāk nekā likvidēto. Lursoft dati rāda, ka jauno uzņēmumu 2023. gadā bijis par 928 vairāk nekā likvidēto. Ja salīdzina ar gadu iepriekš, aizvadītajā gadā likvidēto uzņēmumu skaits sarucis par 28,4%. Salīdzinot ar 2019. gadu, kad tika reģistrēts visu laiku lielākais likvidēto uzņēmumu skaits, pērn likvidēto uzņēmumu bijis pat trīs reizes mazāk.

Analizējot datus par jaunreģistrētajiem un likvidētajiem uzņēmumiem pēdējo 10 gadu periodā, redzams, ka šajā laika posmā kopējais uzņēmumu skaits Latvijā sarucis par vairāk nekā 27,6 tūkstošiem.

Apkopojot datus par 2023. gadā likvidētajiem uzņēmumiem un to darbības ilgumu, redzams, ka teju piektā daļa dibināta pirms vairāk nekā 20 gadiem, savukārt gandrīz 48% no pērn likvidētajiem bijuši reģistrēti pēdējo 10 gadu periodā.

Lursoft izpētījis, ka pērn likvidēto uzņēmumu vidējais vecums ir 9 gadi. To vidū ir gan uzņēmumi, kas dibināti 1991. gadā, gan arī firmas, kas savu darbību uzsākušas tikai pagājušajā gadā. Teju puse no visiem likvidētajiem uzņēmumiem, kas dibināti 1991. gadā, ir individuālie uzņēmumi.

Lursoft dati liecina, ka no visiem uzņēmumiem, kas likvidēti 2023. gadā, 97 nav nemaz sagaidījuši savu 1. gada darbības jubileju, jo reģistrēti vien pērn. Vairāk nekā puse no tiem (65 uzņēmumi) ir individuālie komersanti un nodarbojas ar sauszemes pārvadājumu veikšanu. No visiem aizvadītā gadā likvidētajiem uzņēmumiem 78,9% bijušas sabiedrības ar ierobežotu atbildību (SIA), bet vēl 8,3% – individuālie komersanti (IK).

Tāpat kā iepriekš, arī 2023. gadā visbiežāk starp likvidētajiem uzņēmumiem ir mazumtirdzniecību un vairumtirdzniecību pārstāvoši komersanti, savukārt trešais lielākais likvidēto uzņēmumu skaits aizvadītajā gadā reģistrēts sauszemes un cauruļvadu transporta nozarē. Šī nozare ir līderpozīcijās arī jaunreģistrēto uzņēmumu vidū.

Nozares, kurās 2023. gadā likvidēts visvairāk uzņēmumu:

1. Mazumtirdzniecība, izņemot automobiļus un motociklus: 906 uzņēmumi;

2. Vairumtirdzniecība, izņemot automobiļus un motociklus: 473 uzņēmumi:

3. Sauszemes transports un cauruļvadu transports: 458 uzņēmumi;

4. Operācijas ar nekustamo īpašumu: 453 uzņēmumi;

5. Specializētie būvdarbi: 383 uzņēmumi;

6. Augkopība un lopkopība, medniecība un saistītas palīgdarbības: 348 uzņēmumi;

7. Ēdināšanas pakalpojumi: 291 uzņēmums;

8. Ēku būvniecība: 272 uzņēmumi;

9. Datorprogrammēšana, konsultēšana un saistītas darbības: 251 uzņēmums;

10. Pārējo individuālo pakalpojumu sniegšana: 244 uzņēmumi.