Davans Patriks Drangsfelds, Eiropas Celtniecības sektora novērošanas centrs

Celtniecības nozarei Latvijā jāpārvar dažādi kavēkļi, un viens no svarīgākajiem ir ilgtspējīgas izejmateriālu piegādes nodrošināšana. Šīs situācijas risināšanai Rīgas Tehniskā universitāte, Kauņas Tehnoloģiju universitāte un Tallinas Tehnoloģiju universitāte 2019.gadā nodibināja personālsabiedrību, lai izveidotu RawMaterials Hub, kas darbojas Eiropas Inovāciju un tehnoloģiju institūta (EIT) paspārnē.

Valstu dati

Valsts informatīvā lapa Latvijai Eiropas Celtniecības sektora novērošanas centra tīmekļa vietnē piedāvā sīkāku mūsu valsts būvniecības nozares iniciatīvu analīzi.

EIT RawMaterials ir lielākais izejmateriālu sektora konsorcijs pasaulē. Tas apvieno vairāk nekā 120 pamata grupas un asociētos dalībniekus, vairāk nekā 180 projekta partnerus no nozares, universitātēm un pētniecības institūtiem, aptverot vairāk nekā 20 ES valstis.

Šajā programmā Latvija, Igaunija un Lietuva nodibināja Baltijas reģionālo RawMaterials inovāciju centru. Galvenais mērķis Latvijai bija risināt jautājumu par izejmateriālu pieejamību, pilnveidojot sadarbību starp zinātniekiem un uzņēmumiem, lai izstrādātu inovatīvus izejmateriālu izmantošanas veidus.

Baltijā vairāk nekā 300

Baltijas reģionālais RawMaterials inovāciju centrs vienkopus pulcē vairāk nekā 300 vadošos rūpniecības uzņēmumus, universitātes un izpētes organizācijas. Šīs iniciatīvas mērķis ir atbalsts celtniecības nozares inovācijām un ilgtspējīgai izaugsmei. Tas sniedz palīdzību, attīstot zināšanu apmaiņu, biznesa veidošanu, sadarbības modeļus, inovatīvu tehnoloģiju attīstību izejmateriālu vērtības ķēdē, tostarp izpētes, ieguves, pārstrādes procesu rīkus. Iniciatīvai 2019. – 2022.gadam piešķirts 1,3 miljonu eiro budžets.

Programma vairo informētību par izejmateriāliem, kas iegūti no rūpnieciskajiem atkritumiem, piemēram, elektrofiltru pelni un keramikas atlikumi, to atkārtotu izmantošanu un reģenerāciju, kā arī sārmaini aktīvu materiālu, kas lietojami celtniecībā, piemēram, betona gatavošanā, ražošanu no tiem. Tas attiecas arī uz dažādu metālu un no notekūdeņiem iegūtu vielu reģenerēšanu, lai tos atkārtoti izmantotu celtniecībā.

Pēta jaunus kompozītmateriālus

Notiek kokmateriāla izpēte, lai izstrādātu jaunus celtniecības kompozītmateriālus.

Viena no programmas pievienotajām vērtībām ir Baltijas reģiona atrašanās vieta. Šī perspektīva ļauj izpētīt Baltijas celtniecības nozarē pastāvošo sinerģiju, kas potenciāli palielina sektora konkurētspēju, piesaistot investīcijas un radot iespējas apgūt jaunus eksporta tirgus.

Izpēte un izstrāde būvmateriālu jomā būs viena no tēmām celtniecības nozares izstādē Comfort Home 2020 šī gada 2. – 4.oktobrī kompānijas BT1 Ķīpsalas starptautiskajā izstāžu centrā Latvijas galvaspilsētā Rīgā. Viens no mērķiem ir piesaistīt investīcijas būvmateriālu nozarei. Izstādē būs aplūkota izpēte un inovācijas, atkritumu apsaimniekošana celtniecības sektorā. Vairāk nekā 40 pārstāvji no uzņēmumiem rādīs prezentācijas par jaunākajiem atklājumiem.

Eiropas Būvniecības nozares novērošanas centrs ir stratēģiska iniciatīvu, ko pārrauga Eiropas Komisija, EASME un ĢD Grow, lai atvieglotu zināšanu apmaiņu par jaunākajām tendencēm būvniecības nozarē Eiropas Savienībā, katrā dalībvalstī un paātrinātu vienotas politikas apguvi.

Materiāls pārpublicēts no žurnāla Būvinženieris Nr. 74 2020.gada jūnijā.

Žurnālu ABONĒ ŠEIT vai https://abone.pasts.lv/
vai pa e-pastu [email protected].
Pērc – Preses servisa tirdzniecības vietās.

Pievienot komentāru