Pētījumā ieteikta dzelzceļu sistēmu pilnīga integrācija

0
544

Rail Baltica kopuzņēmums Baltijas valstīs RB Rail AS publicējis stratēģisku pētījumu par dzelzceļa pasažieru pakalpojumiem Latvijā Rīgas dzelzceļa mezgla darbības optimizācijas izpēte, ko no 2020. līdz 2021.gadam īstenoja vācu dzelzceļa konsultāciju uzņēmums Ramboll Deutschland GmbH, informē RB Rail AS.

Izpētes galvenais mērķis bija veikt padziļinātu situācijas analīzi, to salīdzinot ar starptautiskiem dzelzceļa transporta pakalpojumiem, jaunākajām transporta politikas tendencēm ES un nacionālā līmenī, kā arī ņemot vērā uzsāktos un plānotos dzelzceļa jomas projektus Latvijā. Izpēte ļāva pārskatīt nākotnes pasažieru transporta piedāvājumu, lai nodrošinātu visaptverošu dzelzceļa transporta pakalpojumu klāstu Latvijā un kaimiņvalstīs, kas aptvertu nākotnes priekšrocības un iespējas, ko radīs Rail Baltica pamattrases būvniecība un jauna ekonomiskā koridora izveide.

Izpētes izstrādes procesā tika izveidota paplašināta darba grupa, piedaloties ekspertiem no lielākajām ar dzelzceļa nozari saistītajām organizācijām Latvijā – Satiksmes ministrijas, Latvijas dzelzceļa, Pasažieru vilciena, Autotransporta direkcijas, Rail Baltica kopuzņēmuma RB Rail AS un Rail Baltica nacionālā ieviesēja Latvijā Eiropas Dzelzceļa līnijas. Izpētes darbu pēc Satiksmes ministrijas deleģējuma koordinēja RB Rail AS Sistēmu un ekspluatācijas departamenta komanda.

Izpētē tika arī skatītas iespējas integrēt dzelzceļa sistēmu Rīgas sabiedriskā transporta sistēmā, izveidojot vienotu transporta kustības grafiku, kas nodrošinātu 15 minūšu intervālus pilsētas un piepilsētu vilcieniem, tādējādi veicinot vilcienu un autobusu kustības sarakstu integrāciju visā nākotnes dzelzceļa transporta tīklā un mobilitātes mezglos.

Pilna dzelzceļa sistēmu sinhronizācija, lai nodrošinātu maksimālu komfortu nākotnes dzelzceļa pasažieriem

“Pirmo reizi veikts tik padziļināts pētījums par dzelzceļa pasažieru pakalpojumiem Latvijā, kas sniedz praktiskus ieteikumus uzlabojumiem. Rīgas dzelzceļa mezgla darbības optimizācijas pētījumā ieteiktie risinājumi pakāpeniski tiek ieviesti, lai uzlabotu sabiedriskā transporta pakalpojumu. Līdz ar Rail Baltica līnijas uzcelšanu pasažieru pārvadājumu sistēma kļūs mūsdienīgāka, pasažieriem ērtāka un stiprinās dzelzceļu kā sabiedriskā transporta mugurkaulu,” sacīja Tālis Linkaits, Latvijas satiksmes ministrs.

“Pētījuma kopējie rezultāti nosaka Latvijas mēroga transporta sistēmas pakalpojumu piedāvājumu, kura pamatā ir Šveices Federālā dzelzceļa radītā koncepcija, iedvesmojoties no labi zināmā Šveices pulksteņa. Piemēram, Rīgas centrālās stacijas mezglā vilcieni no un uz visiem galamērķiem varēs satikties ik pa stundai, tādējādi nodrošinot iespēju pasažieriem pārsēsties no viena vilciena uz otru ērtāk un vienkāršāk. Turklāt grafika regularitāte paredz divu dzelzceļu sistēmu pilnīgu integrāciju un sinhronizāciju daudzās vilcienu kategorijās, piemēram, ātrgaitas, nakts vilcienos, reģionālajos un piepilsētas vilcienos, kas kursēs pa Rail Baltica un Latvijas dzelzceļa sliedēm,” skaidro Žans Marks Bedmārs (Jean-Marc Bedmar), RB Rail AS Sistēmu un ekspluatācijas departamenta vadītājs.

“Profesionālajā dzelzceļa nozares valodā jauno grafiku sauc par regulāru intervālu grafiku, turpretī iedzīvotājiem un nākotnes dzelzceļa pasažieriem tas nozīmēs vairākas praktiskas lietas – pirmkārt, vilcienu kustības grafikus būs vieglāk iegaumēt, jo vilcieni kursēs pēc viena laika grafika ik pa stundai, un, otrkārt, pārsēšanās no viena vilciena uz otru Rīgas centrālajā stacijā būs ērtākā no un uz jebkurā virzienā,” skaidro Ralfs Jūgelts (Ralf Jugelt), Ramboll Deutschland GmbH vecākais konsultants.

Pasažieru vilciena jauno elektrovilcienu darbības uzsākšana un Rīgas Centrālās stacijas mezgla rekonstrukcijas pabeigšana radīs nākamo būtisko dzelzceļa kustības saraksta uzlabojumu, nodrošinot labāku vilcienu satiksmes regularitāti un biežumu,” piebilst Tālis Linkaits.

Tāpat arī šis pētījums atklāja galvenos stratēģiskos virzienus, lai izstrādātu pilnībā integrētu un multimodālu Rīgas metropoles areāla sabiedriskā transporta plānu, kas ir reforma, pie kuras sagatavošanas strādā Satiksmes ministrija kopā ar citām iesaistītajām pusēm, tostarp Autotransporta direkciju, Rīgas plānošanas reģionu, Latvijas dzelzceļu, Eiropas Dzelzceļa līnijām, Pasažieru vilcienu, Rīgas satiksmi un pašvaldībām, un kas ir daļa no Atveseļošanas un noturības mehānisma plāna, kura mērķis ir mudināt pilsētas iedzīvotājus pāriet no privātajām automašīnām uz sabiedrisko transportu, un jo īpaši – dzelzceļa transportu.

Izpēte identificē sinerģijas ar Rail Baltica, no kurām daļa ieviešama jau Rail Baltica projektēšanas un būvniecības darbu posmā, jo īpaši Rīgas pilsētas teritorijā. Šie priekšdarbi ir nepieciešami, lai nodrošinātu vienotu un efektīvu dzelzceļa sistēmas darbību, ietverot abu dzelzceļa sliežu platuma tīklus.

Tāpat arī pētījums atspoguļo pirmos soļus ceļā uz nepieciešamajām investīcijām, lai turpinātu uzlabot un paātrinātu Latvijas dzelzceļa tīkla darbības un sniegto pakalpojumu kvalitāti ilgtermiņā.

Vairāk par izpēti Rail Baltica globālā projekta mājaslapā.