Pieaug iedzīvotāju interese par mājokļa uzlabošanu

0
427

Šī gada pirmajos trīs mēnešos krietni pieaugusi iedzīvotāju interese veikt uzlabojumus savā mājoklī. Šādu kredītu pieteikumu skaits pieaudzis par 52%, liecina bankas Citadele dati par patēriņa kredīta tendencēm šī gada pirmajā ceturksnī.

Salīdzinot ar pērno gadu, sabiedrības interese par sava mājokļa uzlabošanu ar patēriņa kredīta finansēšanu augusi par vairāk nekā uz pusi, proti, 52%. Zīmīgi, ka tas noticis, spītējot faktam, ka marta mēnesī fiksēts šīs kategorijas kredīta pieteikumu kritums 13% apmērā.

“Pēkšņais intereses zudums martā ir skaidrojams ar Krievijas izvērsto karadarbību Ukrainā, kad visi šokā sekojām līdzi notiekošajam. Pašlaik, saprotot, ka nepieciešamība meklēt alternatīvās un atjaunojamās enerģijas iespējas ir vēl svarīgākas kā jebkad, gaidāms pieaugums iedzīvotāju interesē par to, kā savus mājokļus padarīt energoefektīvākus, komfortablākus un, galu galā, arī vērtīgākus. Iedzīvotāju vidū ierasti populāri ir uzlabot savu dzīvesvietu, veicot kapitālo remontu, siltinot mājas ārsienas, mainot jumta segumu, kā arī apkures sistēmas,” atklāj bankas Citadele Privātpersonu apkalpošanas direkcijas vadītājs Jānis Mūrnieks.

Vidēji aizņemtā summa patēriņa kredītam ar mērķi uzlabot dzīvesvietas kvalitāti ir nedaudz virs 4000 eiro, un iecienītākais atmaksas termiņš – 52 mēneši, liecina Citadeles dati.

Trīs soļi mājokļa uzlabošanai un īpašuma vērtības celšanai

Pirmais: mājokļa siltināšana

Svarīgi, lai mājoklis būtu energoefektīvs ilgtermiņā. Tas nozīmē, ka tam nepieciešams ne tikai saņemt dažāda veida enerģiju, piemēram, siltumu, bet vienlaikus arī to nepazaudēt. Šajā gadījumā palīdzēs siltināšana, kas līdz ar komunālo maksājumu pieaugumu kļūst par arvien populārāku risinājumu gan privātmāju saimniekiem, gan daudzdzīvokļu namu iedzīvotājiem. Pērn daudzdzīvokļu namu renovācijām Citadele izsniedza vairāk kā 8 miljonus eiro, turklāt pozitīvi ir tas, ka šajos projektos iedzīvotāji vienojas ne tikai par fasādes, bet arī stāvvadu un citas svarīgas infrastruktūras nomaiņu, kas ilgtermiņā ne tikai palīdz ietaupīt, bet arī ceļ īpašuma vērtību.

Ne mazāk svarīgi privātmāju īpašniekiem izvērtēt sava mājokļa energoefektivitāti un iespējamos siltuma zudumus. Iespējams, siltinājums jau savu laiku ir nokalpojis, un ir vērts to atjaunot ar mūsdienīgākiem materiāliem.

Otrais: saules paneļu iegāde

Saules paneļu uzstādīšana ir pieprasīts atjaunojamās enerģijas iegūšanas veids, kas ir videi draudzīgs un ilgtermiņā izdevīgs risinājums, kā samazināt savus ikmēneša rēķinus. Vasaras periodā šie paneļi var saražot pat vairāk nekā 80% no mājoklim nepieciešamā elektroenerģijas apjoma, un, līdz ar elektroenerģijas resursu cenu pieaugumu Latvijā 2022.gada sākumā, pieprasījums pēc saules paneļiem pieaudzis teju trīs reizes, liecina Citadeles dati.

Vidējā summa, ko klienti aizņemas, vidēji ir 6000 eiro uz piecu gadu periodu, un ietaupījumi ir atkarīgi no vairākiem faktoriem – dienas gaišā laika elektrības patēriņa, paneļu skaita utt. Piemēram, ja līdz šim mēnesī savā mājoklī patērējāt 400 KWh elektrības, tad ar saules paneļu ierīkošanu aptuveni 5150 eiro vērtībā ikmēneša rēķinu no 63 eiro iespējams samazināt vairāk par pusi, kas nozīmē, ka 25 gadu laikā iespējams ietaupīt teju 10 000 eiro.

Trešais: pieejamo atbalsta instrumentu izmantošana

Tirgū ir pieejami dažādi atbalsta veidi, kā piesaistīt finansējumu, lai mājsaimniecības visā Latvijā pamazām atteiktos no fosilā kurināmā par labu atjaunojamu energoresursu izmantošanai. Piemēram, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) piedāvā iespēju īpašniekiem pieteikties uz finansējumu līdz 15 000 eiro apmērā, lai fosilo kurināmo nomainītu uz iekārtām, kas atbalsta atjaunojamo resursu izmantošanu, piemēram, biomasas granulu katliem, siltumsūkņiem, saules kolektoriem). Vairāk informācijas šajā infografikā.

Tāpat no 27.aprīļa iedzīvotāji varēs iesniegt pieteikumus ALTUM jaunizveidotā atbalsta programmā, kuras ietvaros būs iespējams iegūt līdz 6000 eiro lielu līdzfinansējumu privātmāju energoefektivitātes uzlabošanai, uzstādot saules paneļus. Plašāka informācija pieejama šeit.


Banka Citadele ir otrā lielākā banka Latvijā pēc aktīviem un kredītportfeļa apjoma biznesa klientiem. 2021.gadā Baltijā jaunos aizdevumos Citadele izsniedza 1,1 miljardus eiro, kopējam kredītportfelim sasniedzot 2,7 miljardus, savukārt, depozītu apjoms uz 2021.gada beigām veidoja 3,8 miljardus eiro.

Bankas Citadele grupa tiek pārvaldīta no Latvijas. Tās meitas uzņēmumi un filiāles darbojas Latvijā, Lietuvā un Igaunijā.