Pieci ekspertu padomi mājokļa rotāšanai valsts svētku noskaņās

0
64
Publicitātes foto

Tuvojas Patriotu nedēļa, kas tradicionāli sākas 11. novembrī, Lāčplēša dienā, un noslēdzas 18. novembrī – Latvijas Neatkarības pasludināšanas gadadienā. Nekustamo īpašumu attīstītāja Bonava Latvija eksperti dalās idejās, kā valsts svētku gaidās izrotāt mājokli.

Sveču gaisma īpašam noskaņojumam

Rudenī, kad lielāko daļu dienas nākas pavadīt tumsā, īpaši patīkamu un iedvesmojošu noskaņojumu mājoklī spēj radīt sveču gaisma. Godinot tos, kuri krita Latvijas neatkarības cīņās un darīja visu, lai nākamās paaudzes varētu dzīvot brīvā valstī, aizdedz sarkanbaltsarkanas sveces un novieto tās uz palodzes vai uz galda – goda vietā. Sveces iespējams papildināt ar paštaisītu skujeņu vai sauso ziedu kompozīciju, pieskaņojot to pārējam telpas interjeram. Tāpat to var rotāt ar karoga lenti un papīrā izgrieztiem latvju rakstu ornamentiem. Eksperti gan atgādina – svētku gatavošanās dunā galvenais atcerēties par uguns drošību un novietot sveces uz stingras, nedegošas pamatnes labi tālu no aizkariem.  

Nelieli patriotiski akcenti lielam efektam

Dažkārt pietiek vien ar nelielām, bet zīmīgām detaļām, lai uzburtu mājoklī īpašu svētku noskaņojumu, piemēram, tie var būt pārdomāti tekstilizstrādājumi – tumši sarkans vai balts galdauts, aizkari vai pleds. Ja piezadzies radošs gars, ir vērts ņemt rokā diegu un adatu un sašūt krēslu pārvalkus vai dekoratīvas spilvendrānas. Atliek vien laikus iegādāties vai krājumos sameklēt piemērotu audumu vai auduma atgriezumus, kā arī piemeklēt patriotiska stila akcentus, piemēram, lenti ar Lielvārdes jostas, karoga dizainu vai tradicionālajiem latviešu rakstiem. Ja šķiet, ka sarkanbaltsarkanie toņi interjerā neiederas, svētku rotājumus var veidot, piemēram, tumši zaļā, zelta vai pelēkā krāsā.

Latvijas karogs – goda vietā!

Latvijas karogs ir neatņemama māju eksterjera sastāvdaļa svētku laikā un viens no būtiskākajiem tautas vienotības un nacionālās identitātes simboliem, bez kura Latvijas proklamēšanas gadadiena nav iedomājama. Pat mājās, kur lielas svinības par godu valsts svētkiem nav paredzētas, pie fasādes plīvojošs sarkanbaltsarkanais karogs rada svinīgu noskaņojumu. Karoga krāsas iespējams integrēt arī interjerā, atgādina eksperti. Piemēram, ņemot talkā tumši sarkanu un baltu aplikāciju papīru, var veidot karodziņu virtenes vai nelielu karogu kolāžas, ko piestiprināt pie loga. Izvietojot tās gar loga rāmi, svinīgu noskaņu sajutīs gan tie, kuri atradīsies iekštelpās, gan tie, kuri rotājumus pamanīs no ārpuses. Ja telpā ir augi vai ziedu pušķi, ievieto mazus karodziņus starp lapām vai ziediem. Tas izskatīsies eleganti un vienlaikus patriotiski. Savukārt tad, ja nelielu karogu vai karogu kompozīciju piestiprināsi pie durvīm, patriotisku noskaņu sajutīs katrs, kurš nāks ciemos vai mēros ceļu garām durvīm.

Galda rotājumi svētku noskaņās

Ja ikdienā ģimenē nav pieņemts vakariņu laikā rotāt galdu, iespējams, tieši Patriotu nedēļa ir laiks, kad vērts izmēģināt ko jaunu! Krūzīšu palikņi karoga krāsās, salvetes ar latviešu rakstiem vai galdauts sarkanbaltsarkanos toņos radīs patriotisku noskaņojumu un padarīs ikvakara maltīti īpašu. Tāpat iespējams pievienot mazus karodziņus galda piederumu komplektam un glāzēm vai izveidot ziedu kompozīciju karoga krāsās, ko novietot galda vidū. Lai ziedi priecētu ilgāk, labāk izvēlēties ilgnoturīgus augus, piemēram, krizantēmas vai neļķes, stiprinot tās oāzēs vai ieliekot vāzēs. Šajā situācijā lieliski noderēs māla vāze ar sentēvu spēka zīmēm, kas citkārt krāj putekļus virtuves plauktos. Ja padomā ir svētku atzīmēšana kuplā lokā, viesi priecāsies par personalizētām galda kartēm svētku tematikā, piemēram, rotātām ar Lielvārdes jostu, mazām ozollapām vai ģerboni. Galdauta malas iespējams apšūt vai apdarināt ar šauru karogrāsu lenti.

Radiet svētku noskaņu kopā!

Svētki ir ģimenes un kopābūšanas laiks. Kāpēc gan drēgnu rudens vakaru valsts svētku gaidās neizmantot, lai kopīgiem spēkiem radītu patriotiskus rotājumus mājoklim? Izdali bērniem krāsas, otas un papīru un lūdz uzgleznot jebko, kas viņiem asociējas ar Latvijas dzimšanas dienu. Pēcāk no zīmējumiem iespējams izveidot izstādi, kas ne tikai daiļos mājokli un ienesīs tajā īpašu svētku sajūtu, bet arī būs interesanta ciemiņiem. Tāpat pēc sniegpārsliņu griešanas tehnikas iespējams izveidot latvju rakstu virteni. Tiem, kurus apmeklējusi īpaša iedvesma, vērts pievērsties sentēvu rotāšanas metodēm un izmēģināt spēkus salmu puzura jeb krīģa veidošanā, uz diega saverot niedru, salmu vai smilgu posmiņus un papildinot tos ar putnu spalvām, auduma vai papīra gabaliņiem. Eksperti gan atgādina – krīģi paredzēts iekārt pie griestiem, tāpēc jau laikus jāņem vērā vēlamais izmērs. Pamācību, kā puzuri gatavot, meklē interneta platformās radošiem rokdarbniekiem.