Prezentēs pētījumu par metropoļu un pilsētu plānošanu

0
399

Rīt, 19.janvārī, plkst.10 interesenti tiks iepazīstināti ar Eiropas teritoriālās attīstības un kohēzijas novērošanas tīkla (ESPON) pētījuma METRO – Kohēzijas politikas loma un nākotnes perspektīvas metropoles areālu un pilsētu plānošanā rezultātiem, aģentūru LETA informēja Rīgas domes Pilsētas attīstības departamenta Cilvēkresursu un komunikācijas nodaļa.

Rīgas metropoles areāls ir viena no astoņām Eiropas valstu metropoļu teritorijām, kura tika iekļauta ESPON pētījuma apskatā.

“Tā rezultāti ļauj paraudzīties uz metropoles attīstību no citas perspektīvas un nākotnē daudz ambiciozāk pieteikt sevi starptautiskā mērogā,” norāda Rīgas vicemērs, Rīgas plānošanas reģiona Attīstības padomes priekšsēdētāja vietnieks, Rīgas un Pierīgas pašvaldību apvienības “Rīgas Metropole” līdzpriekšsēdētājs Edvards Smiltēns (NA/LRA).

Viņš uzsver, ka Rīgas metropole ir Latvijas tautsaimniecības dzinējspēks. Taču nākotnē, veidojot ciešāku sadarbību starp Rīgu un Pierīgu un vienotu izaugsmes platformu nacionāla mēroga plānošanas dokumentos, Rīgas metropole nostiprinātos kā viens no vadošajiem centriem Baltijas jūras reģionā.

Kā norāda Latvijas Universitātes (LU) profesore, Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultātes dekāne Zaiga Krišjāne, šis ir pirmais šāda starptautiska līmeņa pētījums, kurā starp vairākām Eiropas nozīmīgām metropolēm iekļauts arī Rīgas metropoles areāls.

“Mūsu pētniekiem tā bija iespēja izpētīt un sagatavot rekomendācijas par institucionālo sadarbību nacionālā un reģionālā ietvarā, kas ir svarīgs priekšnosacījums ES Kohēzijas politikas kontekstā un plānošanā. Uzlabota pārvaldība un daudzlīmeņu sadarbība ir svarīgs priekšnosacījums Rīgas metropoles stiprināšanā un potenciāla attīstīšanā,” pauž Krišjāne.

Pasākuma pirmā daļa veltīta pētījuma rezultātiem, bet otrajā daļā paredzēta diskusija.

Lai veicinātu sabiedrības izpratni par Rīgas metropoli kā vienotu teritoriju un platformu un tās lomu iedzīvotāju ikdienā, šis gads tikšot veltīts Rīgas metropoles koncepta un tā identitātes stiprināšanai. Jau pašlaik pēc iedzīvotāju skaita Rīgas metropoles areāls ir lielākais Baltijā un viens no četriem lielākajiem areāliem Baltijas jūras reģionā.

Rīgas metropoles areāls apvieno Rīgu un teritoriju ap to. Tās kodolu veido Rīga un Jūrmala un septiņi novadi – Ādažu, Ķekavas, Mārupes, Olaines, Ropažu, Salaspils un Siguldas. Pie funkcionālās teritorijas pieder arī Saulkrastu novads.

Metropoles centrālā daļā dzīvo ap miljons iedzīvotāju, bet tā kopējā platība ir 3359 kvadrātkilometri un šajā teritorijā tiek saražoti 70% Latvijas Iekšzemes kopprodukta.

Pasākumu rīko Rīgas pašvaldība sadarbībā ar LU, Rīgas un Pierīgas pašvaldību apvienību Rīgas Metropole, Rīgas plānošanas reģiona administrāciju. Tas notiks tiešsaistē.