Priekuļos izveido tiešo pieslēgumu gāzes pārvades sistēmai

0
813
Attēls ilustratīvs

Priekuļos ekspluatācijā nodots pirmais tiešais pieslēgums gāzes pārvades sistēmai, projekta investīcijām sasniedzot apmēram miljonu eiro, aģentūru LETA informēja vienotā dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas sistēmas operatora AS Conexus Baltic Grid (Conexus) pārstāvji.

Pieslēguma izbūvi veicis saspiestās dabasgāzes ražotājs SIA GasOn.

Conexus norādīja, ka turpmāk, pateicoties tiešā pieslēguma ierīkošanai, saspiestās dabasgāzes ražotājam GasOn būs iespēja saņemt gāzi no pārvades, kas sniedz vairākus ieguvumus ražošanas procesā – augstāku sākuma spiedienu un enerģijas patēriņa ekonomiju, kas rada zemāku pašizmaksu, un risinājums kopsummā ir draudzīgāks apkārtējai videi.

Vienotā dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas sistēmas operatora Tehniskās attīstības un investīciju departamenta vadītājs Ivars Ščerbickis pauda, ka ka tiešā pieslēguma veiksmīga darbība Priekuļos kalpos par piemēru daudziem rūpnieciskā sektora klientiem.

“Neskatoties uz to, ka šāds process tiešās izbūves veicējam ir bijis tehniski un finansiāli sarežģīts, vienlaikus kopīgi esam pierādījuši, ka spējam paveikt sarežģītus uzdevumus, kas būtiski ietekmē nozares attīstību. Jau iepriekš izjutām pastiprinātu interesi no sistēmas lietotāju puses un domāju, ka nākotnē varam gatavoties vēl lielākam pieprasījumam tieši šādu pakalpojumu segmentā. Jāsaka, ka arī šobrīd interese ir salīdzinoši augsta, sevišķi no biogāzes ražotāju puses,” sacīja Conexus pārstāvis.

GasOn valdes loceklis Renārs Miķelsons turpretī skaidroja, ka tiešā pieslēguma izbūvi ir bijusi svarīga, lai uzņēmums spētu tuvākā nākotnē sākt saspiestās dabasgāzes ražošanu un to piedāvāt patērētājiem. Uzņēmuma mērķis ir nodrošināt mobilas gāzes piegādes energoefektīvā veidā, un pieslēgums gāzes pārvades sistēmai ļaus pacelt kompānijas darbību jaunā līmenī, radot ērtus risinājumus mūsu klientiem.

“Mūsu plānos ietilpst paplašināt saspiestās dabasgāzes ražošanas vietu skaitu un tuvākajā nākotnē plānojam tādu atvērt netālu no Saldus, Brocēnos,” sacīja Miķelsons, kurš atklāja, ka Priekuļos projekts kopumā ildzis aptuveni trīs gadus, un no investīcijām lielākā daļa novirzīta dabasgāzes saspiešanas iekārtas izveidei un pieslēgumam pie pārvades sistēmas.

Tiešā pieslēguma sistēma savu darbību rūpnieciskā režīmā varētu būt gatava šī gada maija beigās.

Conexus apgrozījums pagājušajā gadā, pēc provizoriskiem datiem, sarucis par 9,2% un bija 53,867 miljonu eiro, savukārt kompānijas peļņa sarukusi par 26,9% un bija 13,112 miljoni eiro.

Kompānijas lielākais akcionārs ir valstij piederošais Augstsprieguma tīkls (68,46%), kamēr 29,06% akciju pieder Japānas uzņēmuma Marubeni pārvaldītajam fondam MM Capital Infrastructure Fund.