Inovāciju apguve mēdz būt komplicēta, tāpēc svarīga procesu izstrāde organizācijā, dalībnieku izpratne un motivācija.
Līdzīga pieeja izmantojama būves informācijas modelēšanas (BIM) ieviešanai projektos vai uzņēmumos. Aizvien vairāk Latvijas būvobjektos izmanto BIM vai atsevišķus tās elementus. Būvniecības iniciatori kļūst zinošāki un spēj labāk definēt BIM prasības projektos, taču ne vienmēr izpildītāji ir gatavi mainīt ierastos procesus.
Būtiskākā atšķirība starp projektu ierasto gaitu un BIM procesiem ir projektēšanas agrīnāka izpilde kopējā grafikā, kā redzams MacLeamy līknē (1.attēls).
Projektēšanas atlikšana līdz būvniecības posmam rada neparedzētas izmaksas un kavējumus plānotajā objekta pabeigšanas termiņā. Arī projektē un būvē risinājumā darbojas tie paši BIM principi, tikai laiks starp projektēšanu un būvniecību ir ievērojami mazāks.
MacLeamy līknes redzamākā izpausme projektos ir BIM īstenošanas plāna (BEP) izstrāde un ieviešana. BEP dokumentā projekta dalībnieki vienojas par kopējiem principiem, kas ļauj projektēšanu izpildīt agrīnākā stadijā. Dažādu tehnisku darbu atrisināšana sākuma posmā ievērojami samazina neplānoto darbu apjomu projektēšanas noslēguma fāzē.
Visu rakstu lasiet žurnāla Būvinženieris augusta numurā.
Žurnālu ABONĒ ŠEIT vai https://abone.pasts.lv/
vai pa e-pastu [email protected].
Pērc – Preses servisa tirdzniecības vietās.