Liepājas biznesa centra apsaimniekotājs un attīstītājs Liepājas speciālās ekonomiskās zonas (SEZ) uzņēmums SIA Pumac Liepaja divu jaunu ražošanas ēku būvniecībā plāno ieguldīt apmēram 3,5 miljonus eiro, informē Liepājas SEZ pārvaldes pārstāvji.
Katras ražotnes platība būs ap 4100 kvadrātmetriem, un uzņēmums pašlaik turpina iepirkuma procedūru, lai izvēlētos saimnieciski izdevīgāko būvniecības piedāvājumu un īstenotu attīstības projektu.
Liepājas SEZ pārvaldē minēja, ka būvniecību varētu sākt pāris tuvāko mēnešu laikā. Sagatavota platība 1,7 hektāru platībā, par kuru ar Liepājas SEZ pārvaldi 2016.gada augustā noslēgts ilgtermiņa nomas līgumu par nekustamā īpašuma nomu.
Viens no uzņēmumiem, kas jau noslēdzis līgumu par 2000 m2 lielu telpu nomu vēl neuzceltajās ražošanas ēkās, ir LSEZ SIA LPSP, kas Liepājas biznesa centrā šobrīd nomā 1000 m2 plašas telpas. LPSP ir uzņēmums, kas ārvalstu un vietējiem klientiem sniedz dažādus metināšanas un lāzergriešanas pakalpojumus, piemēram, ražojot kravu konteinerus ASV armijas vajadzībām.
LSEZ SIA LPSP ir viena no jaunākajām Liepājas speciālās ekonomiskās zonas kapitālsabiedrībām, kas atbalstu uzņēmējdarbībai izmanto no 2020.gada 19.jūnija, bet savu darbību industriālajā parkā Liepājas Biznesa centrs Kapsēdes ielā Liepājā sāka pirms trīs gadiem, sākotnēji nodarbinot tikai vienu strādnieku, bet tagad uzņēmumā strādā jau 15 cilvēki. Strauji audzis arī apgrozījums – 2019.gadā tie bija 150 tūkstoši eiro, bet pērn – jau aptuveni 500 tūkstoši.
Lauris Puteklis, LSEZ SIA LPSP valdes loceklis atzīst, ka ražošanas procesā svarīgākais ir darba izpildījums un kvalitāte. “Strādājot Covid-19 pandēmijas apstākļos, īpaši svarīgi ir maksimāli kvalitatīvi un plānotajos termiņos izpildīt pasūtījumu. Ir jābūt ciešai sinerģijai starp kvalitāti, cenu un piegādes laiku. Tas ir galvenais priekšnoteikums, lai stabili strādātu ar skatu uz pārdomātu un likumsakarīgu attīstību.”
LSEZ SIA LPSP visi ražojumi ir no metāla – gan melnajiem metāliem, gan alumīnija. Ir gan detaļas autobūvei, gan produkti transporta nozarei. Salīdzinoši nesen uzņēmums iegādājies modernu lāzergriešanas iekārtu.
“Covid-19 ierobežojumu dēļ grūtāk tikt uz izstādēm vai pie klientiem uz rūpnīcu, vai uzņemt pie sevis. Tas, protams, apgrūtina izaugsmi, tāpēc cītīgi strādājam pie vietējā tirgus, cenšamies audzēt apjomu ar tiem klientiem, kuri mums jau tagad ir. Pozitīvā ziņā noriskējām ar jaunām iekārtām, mēģinām attīstīties, kamēr citur, ārzemēs, ir pauze. Kamēr mums ļauj strādāt, mēs strādājam ar maksimālu jaudu. Pērn nokārtojām LSEZ statusu, tā kā attīstāmies un tā arī plānojam turpināt,” uzsver LSEZ SIA LPSP valdes loceklis Lauris Puteklis.
Industriālo parku Liepājas biznesa centrs izveidoja LSEZ SIA Pumac Liepaja bijušā Liepājas Gaļas kombināta teritorijā, kur šobrīd strādā 14 uzņēmumi gan ar ārvalstu, gan pašmāju kapitālu, nodrošinot aptuveni 1000 darbavietas. Industriālā parka attīstītāji un apsaimniekotāji Liepājas biznesa centrs un LSEZ SIA Pumac Liepaja ir kā sava veida biznesa inkubators, kas nodrošina ar telpām ražošanas uzņēmumus, kas vēlas strādāt Liepājā.
LSEZ SIA Pumac Liepaja pārstāvis Livars Vangovskis stāsta: “Pieredze ir ļoti dažāda. Ir uzņēmumi, kas ienāca biznesa parkā 2005., 2006., 2007.gadā un ir spējuši stabili attīstīties, lai būvētu savas ražošanas telpas: Jensen Metal, Lesjofor, Caljan, Interspiro Producion. Citi attīstās mūsu parka robežās – Trelleborg Wheel Systems, Baltic Rim, Silkeborg Spaantagning Baltic, LPSP un citi. Visi minētie uzņēmumi stabili strādā Liepājā un kopumā nodrošina ap 2000 darbavietu.”
Uzziņai
Pumac Liepaja bija viens no pirmajiem ražošanas uzņēmumiem, kas 1999.gadā novērtēja Liepājas SEZ priekšrocības un izveidoja savu metālapstrādes ražotni Liepājā. Liepājas speciālās ekonomiskās zonas kapitālsabiedrība ar Dānijas kapitālu Pumac Liepaja, lai paplašinātu savu ražošanu, 2003.gadā izsolē iegādājās bijušā Liepājas gaļas kombināta teritoriju.
Izsoles noteikumi noteica, ka jāiegādājas viss, nedalīts nekustamais īpašums. Tā kā teritorija un ēkas bija vienam uzņēmumam bija pa lielu, lai tās nestāvētu tukšas, Dānijas uzņēmējs Laršs Fogs ap sevi sāka pulcēt citus skandināvu uzņēmējus, sakārtojot un labiekārtojot teritorijas un ēkas.
2013.gadā Liepājas speciālās ekonomiskās zonas valde atbalstīja ieceri paplašināt Liepājas biznesa centru, un tika piešķirta papildus teritorija.
2014./2015. gadā LSEZ SIA Pumac Liepaja izbūvēja trīs jaunas ražošanas ēkas ar kopējo plātību 12 300 m2, bet plānota vēl viena ražošanas korpusa būvniecība 1000 m2 platībā. Projekta īstenošanu atbalsta Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (LIAA), un, kā noteica noslēgtais līgums, atbalsta intensitāte ir 50%, jeb ~1,4 miljoni eiro. Tāpat ar LIAA noslēgtais līgums paredzēja, ka pirmās 20 darbavietas jānodrošina līdz 2015.gada beigām, bet uzbūvētajās telpās jāizvieto ražošanas uzņēmumi ne vēlāk kā 36 mēnešu laikā. Visi nosacījumi tika izpildīti.