Radīt no nekā

0
418

Arhitektu tandēmam Ilzei un Reinim Liepiņiem pērn piešķirtais Gada arhitektu tituls un Būvindustrijas lielās balvas Pamatakmens nav pirmais profesionālais apbalvojums. Šogad viņu biroja Sudraba arhitektūra veidotais Hanzas perons, Gada labākā būve Latvijā 2020, pieteikts lielākā arhitektūras portāla archdaily.com balsojumam kategorijā Kultūras arhitektūra un nominēts Eiropas laikmetīgās arhitektūras Mīsa van der Roes balvai.

Kādu nozīmi piešķirat profesionāliem apbalvojumiem un kolēģu atzinībai?
Reinis Liepiņš (RL): Ja skatāmies uz radošām vai racionālākām industrijām, katram ir vēlme saprast, ka tavs darbs kādam ir vajadzīgs. Arhitektam tas ir ļoti specifiski, jo mēs būvējam. Hanzas perons bija ātrs šāviens, ja salīdzinām ar citām būvēm. Pusotrs gads būvprojektam, gads projektam un vēl pusotrs būvniecībai. Principā būves top ilgi. Vienīgais brīdis, kad vari saņemt kaut kādu atzinību, – kad ēka ir pabeigta. Ir labi, ka tevi paslavē, bet arhitektam tas notiek reti, līdz ar to tas ir diezgan svarīgi. Ja tev ir kaut kāda atzinība, tas nozīmē, ka sabiedrība novērtē ēku. Ja sabiedrība ēku novērtē, tas nozīmē, ka tā ir vajadzīga. Tas ir vissvarīgākais faktors. Jāņem vērā, ka ēku lietos ilgi, gadiem, tai ir jābūt labai. Hanzas peronam pašlaik ir tikai ceļa sākums.

Kā kļuvāt par arhitektiem?
Ilze Liepiņa (IL): Mums ir katram savs skolotājs. Kādreiz arhitekta profesijā pārsvarā visa izglītošanās notika meistara darbnīcā. Es sāku strādāt otrajā kursā pie Andreja Ģelža. Nostrādāju ilgi, un par to esmu ļoti pateicīga. Faktiski viss, ko es protu un esmu iemācījusies, kaut kā ir nācis caur viņu. Man bija dotības, bet viņš iemācīja redzēt un parādīja, kā lietas jādara.
RL: Varbūt Ilze bijusi mazāk redzama publiski, bet viņa ir Sudraba arhitektūras galvenā konservācijas un restaurācijas speciāliste. Ilze ir līdzautore Rīgas pils kastelas restaurācijas un konservācijas koncepcijai, kas ir nopietns zinātnisks darbs. Mūsu birojā galvenā joma, ko varbūt klienti nepietiekami novērtē, ir tieši vēsturiskajā substancē.

Visu interviju ar Ilzi un Reini Liepiņiem lasiet žurnāla Būvinženieris aprīļa numurā (Nr.79).

Žurnālu ABONĒ ŠEIT vai https://abone.pasts.lv/
vai pa e-pastu [email protected].
Pērc – Preses servisa tirdzniecības vietās.

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit