Radītas inovatīvas polimēru emulsijas videi draudzīgākiem krāsu materiāliem

0
260
Attēls ilustratīvs

Uzņēmumā Biolar izstrādātas divas jaunas ūdens alkīdu emulsijas, kam veiktas laboratorijas un pilotēšanas pārbaudes. Šīs emulsijas var tikt izmantotas universālu ūdens krāsu ražošanai, vēsta uzņēmumā.

Viens modificēts alkīdu emulsijas variants, kurš paredzēts īpašiem laku un krāsu materiāliem un ekspluatācijai sarežģītos apstākļos, pašlaik atrodas pilotēšanas pārbaudēs stadijā. Nākotnē visas šīs emulsijas tiks izmantotas gatavo krāsas un laku ražošanā, piedāvājot patērētājiem plašāku kvalitatīvu, drošu un vides draudzīgu materiālu izvēli.

“Daudzi zina, ka Biolar ražo lakas un krāsas. Daļa no tiem ir vecā tipa krāsas, kas satur šķīdinātājus. Daudzi patērētāji vēl joprojām neiebilst pret šķīdinātāju spēcīgo aromātu remonta laikā un nav pārāk nobažījušies par bīstamības apzīmējumiem uz iepakojuma. Saprotams, ka materiāli ir lēti un pārklājuma kvalitāte ir teicama. Tomēr mums ir jānodrošina ekoloģiskāka un drošāka alternatīva. Tāpēc mēs sev izvirzījām uzdevumu: izstrādāt visiem mūsu šķīdinātāju materiāliem analogus uz ūdens bāzes,” stāsta laku un krāsu ražošanas direktors un projekta zinātniskais vadītājs Andrejs Gerbreders.

Liels viegli gaistošo organisko savienojumu saturs ir galvenais iemesls tam, kāpēc tradicionālie laku un krāsu materiāli bieži vien nav droši cilvēkiem un videi, par ko brīdina īpašas riska frāzes un marķējumi uz šādu produktu etiķetēm. Patērētājs ar to saskaras, kā ar stipri izteiktu smaku, nepieciešamību lietot aizsardzības līdzekļus, kā arī nepieciešamību rūpīgi vēdināt svaigi nokrāsotas telpas. Tomēr cilvēki bieži neaizdomājas vai nezina par ietekmi, kura tiek atstāta uz apkārtējo vidi.

Lielākā daļa organisko šķīdinātāju, ko izmanto laku un krāsu materiālu ražošanā, ir ogļūdeņraži – naftas ķīmijas nozares produkti un šis faktors pats par sevi jau izraisa neatjaunojamo dabas resursu izsmelšanu. Turklāt, krāsas žūšanas laikā notiek galvenās negatīvās sekas. Katrs organiskais šķīdinātājs, kas nokļūst atmosfērā, agrāk vai vēlāk oksidēs ar gaisa skābekli līdz CO2 – oglekļa dioksīdam, kas savukārt veicina siltumnīcefekta pastiprināšanos.

Projekta ietvaros Biolar speciālisti koncentrējas uz ūdens alkīdu emulsiju izstrādi, pētīšanu un ieviešanu ražošanā. Šādu emulsiju izmantošana kā pamatu laku un krāsu materiāliem ļauj ievērojami samazināt vai pilnībā izslēgt gaistošo organisko savienojumu izmantošanu, padarot šādus materiālus daudz drošākus patērētājiem un videi. Turklāt, lai iegūtu alkīdu polimērus, tiek izmantoti augu eļļas un taukskābes, kuru saturs materiālā var pārsniegt 60%. Šādi bioprodukti veidojas augos, patērējot atmosfēras oglekļa dioksīdu fotosintēzes procesā. Tādējādi ūdens alkīdu emulsiju izmantošana ne tikai samazina naftas produktu izmešus gaisā, bet arī savā veidā samazina CO2 nokļūšanu atmosfērā. Šādi materiāli ir vairāk ilgtspējīgi, salīdzinot, piemēram, ar ūdens akrilātu krāsām, kur polimēra daļa tiek ražota no naftu saturošām ķīmiskām vielām.

Projekts tiek īstenots no 2022. gada 6. oktobra līdz 2024. gada 30. aprīlim, pateicoties LIAA un Innowation Norway atbalstam.