Rekonstruēs vēsturisko Rīgas 700 gadu jubilejas paviljonu Kronvalda parkā

0
27
Publicitātes foto

Rīgas domē apstiprināta finansējuma piešķiršana Kronvalda parkā esošā Rīgas 700 gadu jubilejas paviljona restaurācijas un rekonstrukcijas 1. posmam, informē galvaspilsētas pašvaldībā.

Īstenojot projektu, tiks nojaukti paviljona iepriekšējās pārbūves laikā uzbūvētā tambura daļa, kas atrodas zem kupola, un jumts; atjaunots dzelteno ķieģeļu mūrējums, pilastri, arkas un frontonu iekšpuses; notīrīts krāsojums; tiks veikta ķieģeļu virsmu šuvošana, cokola, uzeju un dažādu dekoratīvo elementu restaurācija; izveidots un uzstādīts stikla kupols. Darbi turpināsies vēl divus nākamos gadus.

2021. gada jūnijā tika veikta Rīgas 700 gadu jubilejas paviljona arhitektoniski mākslinieciskā inventarizācija, kas tika precizēta 2023. gada nogalē. Tagad kupols zudis, jumta ieseguma forma mainīta, augstums neatbilst proporcijām un it kā iegrimst kopējā celtnē. Mainot kupolu, pārveidots kupola pamatnes jeb tambura augstums – tas ir paaugstināts un izveidotas masīvas dzegas. Virs dzegas izveidota jauna daudzstūru apmale ar atvērumiem un uz apmales uzlikti jauni akrotēriji (skulpturāli rotājumi ēku frontonu stūros vai virsotnē).

Rīgas pieminekļu aģentūras direktors Gunārs Nāgels uzsver: “Šis paviljons Kronvalda parkā ir vienīgais, kas palicis no Rīgas 700 gadu jubilejas svinībām, tāpēc noteikti ir saglabājams kā vēstures liecība.”

“Esam darbu priekšvakarā un tam pēc visām trijām darbu kārtām būtu jāvainagojas ar pilnu restaurāciju ar īpašas, ļoti oriģinālas stikla griestu mozaīkas atgriešanu paviljona kupolā, kura priecēs vērotāju” stāsta Rita Našeniece, Rīgas domes kultūrvēsturiskā materiālā mantojuma komisijas vadītāja.

Pagājušā gadsimta 60.-70. gados paviljonu izmantoja kā parka uzkopšanas darbarīku noliktavu. Iespējamie remonta darbi veikti gan 20. gadsimta trīsdesmitajos, gan sešdesmitajos un septiņdesmitos gados. 2000. gadā paviljons ieguva jaunu krāsojumu.

Par godu Rīgas 700 gadu jubilejai 1901. gadā celtais mūra paviljons atrodas Kronvalda parkā (bijušajā Strēlnieku dārzā). Paviljonu uzcēla, lai telpiski paplašinātu Esplanādes 1901. gada izstādi, kuras vajadzībām tika uzbūvēti daudzi paviljoni, kafejnīcas, restorāni, izstāžu telpas. Parks atrodas Rīgas vēsturiskā centra teritorijā un ir vietējās nozīmes kultūras piemineklis.