Rīgā jauno projektu tirgū otrajā ceturksnī darījumu skaits audzis par 44,5%

0
186
Attēls ilustratīvs

Rīgā dzīvokļu jauno projektu tirgū aktivitāte šogad otrajā ceturksnī salīdzinājumā pirmo ceturksni palielinājusies, darījumu skaitam pieaugot par 44,5%, teikts nekustamo īpašumu kompānijas Arco Real Estate jauno projektu tirgus pārskatā.

2023.gada otrajā ceturksnī jauno projektu tirgū veikti 675 darījumi, tostarp 479 darījumi mikrorajonos un 196 darījumi Rīgas centrā. Savukārt pirmajā ceturksnī tika veikti 467 darījumi, tostarp 324 darījumi mikrorajonos un 143 darījumi centrā.

Darījumu skaita kāpums fiksēts gan Rīgas mikrorajonos – par 47,8%, gan arī Rīgas centrā – par 37,1%.

Vienlaikus šogad otrajā ceturksnī, salīdzinot ar 2022.gada otro ceturksni, darījumu skaits mikrorajonos bija par 8% lielāks, kamēr Rīgas centrā šogad otrajā ceturksnī notika par 1% mazāk darījumu nekā pērn tajā pašā laika periodā.

Pēc Arco Real Estate jauno projektu tirgus pārskatā minētā, 2023.gada otrajā ceturksnī 71% no darījumiem notika Rīgas mikrorajonos.

Aplūkojot darījumu skaitu ar dzīvokļiem jaunajos projektos Rīgā otrajā ceturksnī, Arco Real Estate secina, ka visvairāk darījumu (37%) notika cenu robežās no 100 000 līdz 150 000 eiro. Tie galvenokārt bija divistabu dzīvokļi ar vidējo platību 60 kvadrātmetru gan Rīgas mikrorajonos, gan Rīgas centrā.

Rīgas mikrorajonos esošu jauno projektu dzīvokļu darījumu vidējā cena 2023.gada otrajā ceturksnī bija 1979 eiro par kvadrātmetru. Tādējādi dzīvokļu cenas otrajā ceturksnī, salīdzinot ar pirmo ceturksni, palielinājās par 7%. 

Savukārt, salīdzinot ar 2022.gada otro ceturksni, dzīvokļu darījumu vidējā cena bija par 17% augstāka. Atšķirībā no padomju laika sērijveida dzīvokļu tirgus, kur pirmajā pusgadā tika novērota neliela cenu lejupslīde, jauno projektu segmentā dzīvokļu cenām bija pretēja tendence. Salīdzinājumā ar 2015.gada sākumu dzīvokļu cenas jaunajos projektos ir par 71% augstākas.

Šogad otrajā ceturksnī Rīgas mikrorajonu jauno projektu darījumos cenas lielākoties pārsniedza 1800 eiro par kvadrātmetru. Pēc Valsts zemes dienesta datiem, otrajā ceturksnī 63% darījumu pārsniedza šo cenu robežu.

Otrajā ceturksnī visvairāk darījumu ar Rīgas mikrorajonos esošiem jauno projektu dzīvokļiem notika cenu amplitūdā no 2200 līdz 2400 eiro par kvadrātmetru. Šādu darījumu īpatsvars veidoja 22% no kopējā darījumu skaita. Šajā ziņā ir novērotas izmaiņas – iepriekšējos trīs gados visvairāk darījumu notika cenu amplitūdā no 1600 līdz 1800 eiro par kvadrātmetru.

Darījumu skaita ziņā bagātākajā cenu kategorijā otrajā ceturksnī visvairāk darījumu notika projektā Silvas nami 3 Dzelzavas ielā. Darījumi šajā projektā notika galvenokārt ar trīsistabu dzīvokļiem ar vidējo platību 58 kvadrātmetri.

Otrajā ceturksnī Rīgas mikrorajonu jaunajos projektos cenas daudzviet pārsniedza 2400 eiro par kvadrātmetru, un šajā cenu kategorijā darījumu skaits, salīdzinot ar iepriekšējo ceturksni, dubultojās.

Vienas no augstākajām dzīvokļu cenām bija jauno dzīvokļu projektā Ropažu 16, Ropažu ielā, kur cenas sasniedza gandrīz 3000 eiro par kvadrātmetru, un šis bija populārākais jaunais projekts šajā cenu kategorijā.

Kopumā otrajā ceturksnī reģistrēti 75 darījumi virs 2400 eiro par kvadrātmetru. Dārgākais darījums mikrorajonu jaunajā projektā otrajā ceturksnī notika projektā Ropažu 16 par 2980 eiro par kvadrātmetru. Vienas no augstākajām darījumu cenām reģistrētas arī projektā Vertikāles, Dumbrāja ielā.

Darījumi cenu robežās līdz 1000 eiro par kvadrātmetru notika ar dzīvokļiem, kuru fiksētās cenas, visticamāk, pilnībā neatspoguļoja kopējo darījuma summu, teikts pārskatā. Šādu darījumu īpatsvars otrajā ceturksnī veidoja 12% no Rīgas mikrorajonu jauno projektu dzīvokļu darījumu kopējā skaita. Iepriekšējā ceturksnī šādu darījumu īpatsvars bija 14%. Šo darījumu skaitam nav tendence samazināties, un tas svārstās 10-15% robežās. 

Jaunās vai pilnībā renovētās ēkās dzīvokļi par cenu zem 1000 eiro par kvadrātmetru piedāvājumā vairs nav jau vairākus gadus.

Analizējot darījumu skaita proporciju pēc istabu skaita dzīvoklī, Arco Real Estate secina, ka Rīgas mikrorajonos otrajā ceturksnī visvairāk darījumu notika ar divistabu dzīvokļiem (46%). Divistabu dzīvokļu īpatsvars šogad ir līdzīgs iepriekšējā gadā novērotajam. Salīdzinoši mazāk darījumu notika ar trīsistabu (35%) un vienistabas dzīvokļiem (10%), savukārt pavisam maz darījumu reģistrēti ar četristabu dzīvokļiem (8%).

Analizējot Rīgas mikrorajonu jauno projektu dzīvokļu darījumus pēc kopējās patības, pārskatā secināts, ka, tāpat kā iepriekšējos gados, visvairāk darījumu notika ar vidējas platības dzīvokļiem. Šā gada otrajā ceturksnī visvairāk pārdoti dzīvokļi platībā no 50 līdz 85 kvadrātmetriem – 244 darījumi jeb 51% no Rīgas mikrorajonu jauno projektu dzīvokļu darījumu kopskaita. Būtiski mazāks darījumu skaits bija ar nelieliem dzīvokļiem platībā no 35 līdz 50 kvadrātmetriem un lielas platības dzīvokļiem virs 85 kvadrātmetriem. Savukārt vismazāk tika pārdoti mazas platības dzīvokļi platībā līdz 35 kvadrātmetriem – veikti 40 darījumi.

Rīgas centrā un arī tādos centram tuvos rajonos kā Ķīpsala un Klīversala jauno projektu darījumu vidējā cena 2023.gada otrajā ceturksnī bija 2186 eiro par kvadrātmetru. Vidējā cena bija par 3% augstāka nekā pirmajā ceturksnī. Savukārt, salīdzinot ar 2022.gada otro ceturksni, jauno projektu dzīvokļu vidējā cena Rīgas centrā bija līdzīga.

Rīgas centrā un tādos centram tuvos rajonos kā Ķīpsala un Klīversala 2023.gada otrajā ceturksnī jauno projektu segmentā novērots aktivitātes palielinājums.

Arī 2023.gada otrajā ceturksnī vairāki darījumi tika reģistrēti zem 1000 eiro par kvadrātmetru (6% no kopējā skaita), kas nav Rīgas centram raksturīga cena. Visticamāk, šajos darījumos lielākoties netika atspoguļota darījuma kopējā summa, teikts pārskatā. Šo darījumu īpatsvars ir samazinājies salīdzinājumā ar iepriekšējiem gadiem – 2021.gadā tas bija 11%, bet 2022.gadā – 10%.

Rīgas centra jauno projektu cenu raksturīgais diapazons pirmajā ceturksnī bija no 1400 līdz 3400 eiro par kvadrātmetru. Rīgas centram raksturīgākajā cenu diapazonā notika lielākā daļa jeb 81% darījumu.

Otrajā ceturksnī visvairāk darījumu reģistrēti cenu amplitūdā no 1400 līdz 1800 eiro par kvadrātmetru, kamēr 2022.gadā visvairāk darījumu notika cenu kategorijā no 2200 līdz 2600 eiro par kvadrātmetru. Šajā cenu kategorijā visvairāk darījumu notika pilnībā renovētā pirmskara ēkā, kas atrodas Krāsotāju ielā 13. Darījumu vidējā cena šajā projektā bija 1555 eiro par kvadrātmetru. Salīdzinoši zemo cena noteica tas, ka dzīvokļi tika pārdoti bez telpu apdares.

Samērā daudz darījumu un otra populārākā cenu kategorija otrajā ceturksnī bija diapazonā no 2600 līdz 3000 eiro par kvadrātmetru. Šajā cenu amplitūdā ietilpa 17% no visiem centra dzīvokļu darījumiem. Populārākais projekts šajā cenu amplitūdā bija jaunais projekts Dainas ielā 10A, kur reģistrēti salīdzinoši visvairāk darījumu (19). Darījumu vidējā cena šajā projektā bija 2800 eiro par kvadrātmetru. Darījumi notika galvenokārt ar trīsistabu dzīvokļiem ar vidējo platību 65 kvadrātmetri.

Cenu diapazonā no 1800 līdz 2200 eiro par kvadrātmetru arī notika salīdzinoši daudz darījumu. Šajā cenu kategorijā darījumi notika ar dzīvokļiem gan jaunuzceltās mājās, gan mazāk zināmās pilnībā renovētās ēkās Rīgas centrā un tā perifērijā. Šajā cenu amplitūdā ietilpa 16% no visiem centra dzīvokļu darījumiem.

Dārgu un ekskluzīvu dzīvokļu darījumu skaits Rīgas centra jaunajos projektos saglabājies zems, teikts pārskatā. Par cenu virs 4000 eiro par kvadrātmetru otrajā ceturksnī reģistrēti tikai trīs darījumi. Līdzīgs darījumu skaits reģistrēts arī pirmajā ceturksnī. Vienlaikus 2022.gadā tika reģistrēti 12 šādi darījumi, bet 2021.gadā – 18 darījumi. Dārgākais darījums reģistrēts Strēlnieku ielā projektā Lofts & Rosegold par vairāk nekā 4500 eiro par kvadrātmetru.

Analizējot darījumu skaita proporciju pēc istabu skaita, secināts, ka Rīgas centrā otrajā ceturksnī dominēja divistabu dzīvokļi (37%). Ja salīdzina ar pirmo ceturksni, arī tad populārākie bija divistabu dzīvokļi. Tāpat arī 2022.gadā centrā visvairāk tika pirkti divistabu dzīvokļi. 

Būtiski mazāk darījumu šogad notika ar trīsistabu dzīvokļiem (24%) un vienistabas dzīvokļiem (23%). Savukārt vismazāk tika pārdoti četristabu dzīvokļi – 10% no centrā pārdoto dzīvokļu kopskaita. Arī laika periodā no 2018. līdz 2021.gadam visvairāk darījumu notika ar divistabu dzīvokļiem.

No 2020. līdz 2023.gadam Rīgas centrā visvairāk darījumu notika ar dzīvokļiem 50-85 kvadrātmetru platībā. Analizējot Rīgas centra jauno projektu dzīvokļu darījumus pēc kopējās patības, šogad otrajā ceturksnī visvairāk darījumu joprojām notika ar vidēji lielas platības dzīvokļiem. 

Otrajā ceturksnī reģistrēti 72 dzīvokļu darījumi 35-85 kvadrātmetru platībā jeb 37% no Rīgas centra jauno projektu dzīvokļu darījumiem. Mazāk darījumu notika ar lieliem dzīvokļiem, kuru platība pārsniedza 85 kvadrātmetrus, – 45 darījumi jeb 23% no Rīgas centra jauno projektu dzīvokļu darījumiem. Savukārt vismazāk tika pārdoti dzīvokļi platībā no 35 līdz 50 kvadrātmetriem – tādu bija 19% no kopējā pārdoto dzīvokļu skaita jaunās ēkās.

Darījumu skaits ar ekskluzīviem lielas platības dzīvokļiem, kuru platība pārsniedza 200 kvadrātmetrus, 2023.gadā bija mazs. Šogad otrajā ceturksnī notika trīs šādi darījumi, kamēr 2023.gadā kopumā reģistrēti astoņi šādas platības dzīvokļu darījumi.