Rīgā renovēta klasicisma stilā būvētā ēka Jēzusbaznīcas ielā

0
751
Foto no RNP albuma.

SIA Rīgas namu pārvaldnieks (RNP) īstenojis ēkas fasādes renovāciju Maskavas Forštatē Jēzusbaznīcas ielā 13. Projekts tapis sadarbībā ar dzīvokļu īpašniekiem, kuri saņēmuši līdzfinansējumu konkursā Rīgas pilsētas pašvaldības līdzfinansējums kultūrvēsturiskā būvmantojuma saglabāšanai 2021.gadā, informē RNP.

Ēka Jēzusbaznīcas ielā 13 ir būvēta pirms 135 gadiem – 1886.gadā. Ēkas ielas fasāde ir veidota, izmantojot klasicisma stilam raksturīgus arhitektoniskos paņēmienus un detaļas. Tā ir simetriska, un virsmu sadala četri pilastri. Horizontāli to sadala dzegas. Detaļas ir smalki izstrādātas un saglabājušās līdz pat mūsdienām.

Renovācijas laikā tika salaboti mūra defekti un atjaunota apmetuma virsma. Visas fasādes arhitektoniskās detaļas ir restaurētas. Jumta dzegām atjaunoti profili un jumta izbūves primitīvais logs tika aizstāts ar logu, kas līdzīgs pārējiem fasādē izmantotajiem risinājumiem. Projektā tika izvēlēti raksturīgākie un pseidoklasicisma fasādes stilistikai atbilstošākie toņi – silti sarkanīgi un okera (dabīgs māla zemes pigments) toņi. Nama fasādes atjaunošanu veica SIA Berga fasādes par kopējo summu 42 373,38 eiro ar PVN, no kuriem 15 925,74 eiro ir Rīgas pilsētas pašvaldības līdzfinansējums.

Fasādes renovācijas arhitekts Egils Raņķis: “Ēkas galvenā fasāde izpildīta neoklasicisma stilā, kas raksturīgs tuvās Maskavas priekšpilsētas apbūvei Rīgā. Arhīvā diemžēl nebija saglabājušies precīzi fasāžu rasējumi. Veicot darbus konstatējām, ka vēlākā periodā ēkai piebūvēts sānu apjoms bez arhitektoniskas detalizācijas un veiktas citas nelielas pārbūves. Tomēr renovācijas procesā strādājām pie tā, lai galvenās fasādes struktūra saglabājas iespējami autentiska un kalpo par paraugu citu ēku atjaunošanai šajā kvartālā.”

Renovācijas projekta vadītājs Oskars Skrastiņš: “Mājas iedzīvotāji 2020.gada septembra beigās vērsās SIA Rīgas namu pārvaldnieks ar lūgumu palīdzēt piesaistīt pašvaldības līdzfinansējumu, saistībā ar ēkas fasādes atjaunošanu. Ņemot vērā, ka dzīvojamās mājas dzīvokļu īpašnieki remontdarbiem nevarēja nodrošināt nepieciešamo finansējumu, palīdzēju mājā izveidot biedrību Jēzusbaznīcas 13, lai varētu remontdarbiem piesaistīt līdzfinansējumu un noslēgt aizdevuma līgumu ar AS Swedbank.”

Rajonu, kurā atrodas Jēzusbaznīcas iela 13, tālajā 1813.gadā dēvēja par Jēzusbaznīcas rajonu un tas bija viens no izkoptākajiem Rīgā. Kvartāla centrālā ass bija Jēzusbaznīca un tās laukums. Rīgas Jēzus evaņģēliski luteriskā baznīca ir klasicisma koka celtne – lielākā vēsturiskā koka celtne Latvijā, turklāt šī baznīca ir pirmais gadījums Rīgas vēsturē, kad sakrālas būves novietošanu risina no plašāka pilsētbūvnieciskā viedokļa.