Rīgā sākta “Rail Baltica” jaunā tilta būvniecība pār Daugavu

0
232
Publicitātes attēls

Turpinot Rail Baltica Rīgas Centrālā mezgla izbūvi, tiek uzsākta jaunā Rail Baltica tilta izbūve. Tilta būvniecības darbi sākti ar divu balstu izbūvi Daugavas labajā krastā, pavasarī būvēs pirmo balstu ūdenī.

Šis būs dzelzsbetona tilts arhitektoniski slaidām un skaistām līnijām. Vienlaikus tilts vizuāli nemainīs Rīgas panorāmu un neaizēnos esošo tiltu. Jaunā tilta balsti ūdenī atradīsies tieši pretī tilta balstiem, neradot jaunus ierobežojumus Daugavas kuģojamībai. Jaunā tilta būvniecību veic pilnsabiedrība BERERIX, būvuzraudzību nodrošina Egis-Deutche Bahn.

BERERIX jau šobrīd ir sācis tilta gala balsta (Maskavas ielā pie izbrauktuves no autoostas teritorijas) un starpbalsta (Ģenerāļa Radziņa krastmalā starp brauktuvēm) izbūvi. Atbilstoši darbu plānam un pieejamajam finansējumam pavasarī tiks veikta arī pirmā balsta būvdarbi Daugavā. Pirmā tilta izbūves kārta paredz arī aptuveni 140 metrus garas laiduma konstrukcijas izbūvi. Tilta laidums tiks izbūvēts ar Latvijas tiltu būvniecībā neierasto balansētās konsoles metodi (balanced cantilever method) jeb sākumā izbūvēs balstus un tad simetriski uz abiem sāniem būvēs laidumus. Satiksmes dalībnieku drošībai pāri brauktuvēm izbūvēs īpašus portālus, nodrošinot drošu pārvietošanos būvniecības darbu zonā.

Rail Baltica dzelzceļa tilts Eiropas mērogā ir diezgan unikāls, jo, ievērojot dzelzceļa slodzes un projekta tehniskos risinājumus, laiduma konstrukcijas augstums ir salīdzinoši mazs pret tās garumu. Tilts projektēts tā, lai nodrošinātu ne vien dzelzceļa satiksmi, bet arī jaunu savienojumu rīdziniekiem un pilsētas viesiem, paredzot gājēju un velobraucēju kustībai piemērotu joslu ar vairākām pieejām.

Jaunā Rail Baltica dzelzceļa tilta pār Daugavu parametri:

– Tilts būs aptuveni vienu kilometru (1,15 km) garš un gandrīz 17 metrus plats. Kopā tiltam būs 15 laidumi, no kuriem septiņi (tai skaitā pār Maskavas ielu un Ģ. Radziņa krastmalu) pār Daugavu, četri pār Mazo Daugavu, divi virs Zaķusalas un divi pār Mūkusalas ielas abām brauktuvēm. Pār Daugavu garāko laidumu garums 87 m, pār mazo Daugavu – 47 m.

– Jaunais tilts būs nedaudz augstāks par esošo dzelzceļa tiltu – Rail Baltica sliežu ceļi būs apmēram divus metrus augstāki par esošā tilta sliežu ceļiem.

– Uz tilta plānoti divi Eiropas standarta sliežu platuma (1435 mm) ceļi.

– Tilts sāksies pie Maskavas ielas, šķērsos Daugavu, Zaķusalu, Mazo Daugavu, un beigsies pie Mūkusalas ielas.

– Atšķirībā no esošā dzelzceļa tilta, kura laidums ir metāla, jaunais tilts būs dzelzsbetona konstrukcija, un tā nesošā daļa atradīsies zem vilcieniem.

– Attālums starp jauno un esošu tilltu būs robežās no 5 līdz 10 metriem.

– Jaunais tilts tiks integrēts pilsētas ainavā – Rail Baltica tilta augstums virs ūdens un balstu izvietojums būs identisks ar esošo dzelzceļa tiltu, tādējādi neietekmējot kuģošanu.

– Papildu dzelzceļa satiksmes nodrošināšanai uz tilta tiks izbūvēta arī trīs metrus plata eja, kuru būs iespējams izmantot arī gājējiem un velobraucējiem, būtiski uzlabojot mobilitāti pilsētas centrā. Ievērojot drošības standartus, eju no sliedēm norobežos drošības siena. Tāpat tā kalpos kā avārijas ceļš avārijas dienestiem un izeja pasažieriem ārkārtas situācijās, kā arī nodrošinās pieeju tiltam, vilcienu un dzelzceļa infrastruktūras tehniskajai apkopei.

– Kopumā jaunajam tiltam paredzēti pieci pieslēgumi gājēju ceļam un velojoslai.

– Piekļuves risinājumi centra daļā (Daugavas labajā krastā): rampa pie Rīgas starptautiskās autoostas, kāpnes un lifts krastmalas promenādē.

Lai veiktu būvniecības darbus droši, tilta starpbalsta izbūves laikā ieviestas satiksmes organizācijas izmaiņas Ģenerāļa Radziņa krastmalā. No 5. februāra līdz 2025. gada pavasarim dzelzceļa tilta zonā satiksme Ģenerāļa Radziņa krastmalā tiek organizēta pa divām joslām katrā virzienā. Īslaicīgi tehnoloģisku iemeslu dēļ brauktuve var tikt slēgta naktīs vai tiks slēgtas atsevišķas papildus joslas.

Publicitātes attēli