Rīgas cirks pēc pārbūves atgriežas vēsturiskajā ēkā

0
514
Foto: Vladimirs Svetlovs

Līdz ar Rīgas cirka vēsturiskās ēkas pārbūves pirmās kārtas noslēgšanos Rīgas cirks atgriežas savās telpās Merķeļa ielā 4.

Pirmajā pārbūves kārtā veikti energoefektivitātes darbi, uzlabota ēkas integrācija pilsētvidē, kā arī vēsturiskā arēna atjaunota un pielāgota mūsdienu drošības un mākslinieciskajām prasībām. Jau drīzumā cirka ēkā atsāksies cirka un teātra izrādes, kā arī dažādi citi pasākumi.

Latvijas Republikas Kultūras ministrs Nauris Puntulis: ”Latvijas kultūrtelpa ar Rīgas cirka atjaunotni iegūs jaunu, kvalitatīvu un unikālu objektu, kuram raksturīga cieņpilna uzmanība pret vēsturiskajām detaļām un projekta pirmajā kārtā paveiktais ļaus gan skatītājam, gan arī Rīgas cirkum atgriezties ēkā. Vienlaicīgi jāatzīmē, ka tas, ko redzam un baudām šodien ir labs un ilgi gaidīts sākums, jo darbi Rīgas cirka ēkā turpināsies.”

Rīgas cirka valdes locekle Māra Pāvula uzsver atjaunotās cirka arēnas nozīmīgumu starptautiskā mērogā: “Rīgas cirka atgriešanās mājās ir vēsturisks pavērsiens cirka mākslas attīstībā, kas ļaus mums iezīmēt Latviju kā šī žanra centru ne tikai Baltijas, bet arī Eiropas mērogā. Šobrīd ir paveikti pirmās būvniecības kārtas darbi, un nākamā gada laikā tiks veikta arēnas tehniskā aprīkošana un transformējamu tribīņu izbūve. Pārbūves nozīmīgākais ieguvums būs multifunkcionāla, mūsdienu prasībām atbilstoša un tieši cirka mākslas vajadzībām veidota arēna.”

Arhitektu biroja NRJA (No Rules, just Architecture) pārstāvis, viens no cirka ēkas pārbūves projekta autoriem Uldis Lukševics: “Cirka dibinātājs Alberts Salamonskis, 19. gs. beigās būvējot ēku, pielietoja dažādas neparastas būvniecības metodes. Turpinot viņa tradīciju, mēs kopā ar būvniekiem esam radījuši neparastu pasaules mērogā unikālu pilnkoka kupola konstrukciju, kas ir spējīga uzņemt gan konstruktīvās slodzes, gan ļoti nopietnas slodzes, ko radīs dažādie cirka izrāžu scenāriji. Salamonska konstrukcijas noturējās 130 gadus. Saules mūžu mūsējām! Lielākais izaicinājums šajā objektā – vienlaicīgi ar siltināšanas projekta īstenošanu, paveikt fundamentālas lietas Cirka ēkas pārbūvē, kas jau tagad nodrošina arēnas funkcionēšanu un pie kurām vairs nebūs jāatgriežas, secīgi īstenojot nākamās plānotās pārbūves kārtas.”

Ģenerāluzņēmēja PS AIDACO GROUP vadītājs Valdis Koks pauž gandarījumu par veiksmīgi realizēto projektu: “Esam iekļāvušies plānotajā termiņā. Liels paldies visiem būvniecības dalībniekiem par konstruktīvo sadarbību šī projekta realizācijā.”

Rīgas cirka radošais direktors Mārtiņš Ķibers min, ka renovētā arēna dod iespēju uz Latviju atvest tehniski sarežģītas izrādes, kas citādi nebūtu parādāmas. Tāpat Mārtiņš norāda, ka 2023. gada sezona uzskatāma par iesildīšanās sezonu: “Kamēr vēl nebūs tribīņu un arēna nebūs pilnībā iekārtota, tiks aicinātas izrādes, kuras pielāgojamas esošajai situācijai: “Ir izrādes, kas brauc ar savām tribīnēm, ir izrādes, kurās paredzēta skatītāju pārvietošanās pa telpu – cirks ir brīnums, un dažādus nestandarta risinājumus.”

Laikā no 2021. gada maija līdz 2022. gadam būvuzņēmējs PS AIDACO GROUP veica energoefektivitātes uzlabošanas darbus. Virs vēsturiskās kupola metāla kontrukcijas ārtelpas virzienā izbūvēta jauna kupola konstrukcija no pašnesošiem CLT paneļiem, nesošo balstu un pamatu sistēma, ieklāts jauns jumta segums un atjaunota nokrišņu ūdens ārējās sistēma, izbūvētas jaunas inženierkomunikācijas, veikta fasādes siltināšana un pagalma pārbūve. Ēkas interjerā apvienots arhitektu birojam NRJA raksturīgais industriālais lakonisms ar vēsturiskā mantojuma siltumu, bet ēkas fasādes siluets pietuvināts ēkas sākotnējam vēsturiskajam veidolam. Pārbūves rezultātā cirka arēna padarīta transformējama un pielāgojama mūsdienu cirka vajadzībām.

Sākot ar decembra vidu, Rīgas cirkā atsāksies dažādi kultūras pasākumi. Decembrī un janvārī Rīgas cirks un teātra trupas Kvadrifrons aicina uz Ziemassvētku eglīti visai ģimenei, bet no 2023. gada pavasara cirkā gaidāmas pirmās viesizrādes.

Foto: Vladimirs Svetlovs