Šī gada augustā un septembrī pirmo reizi notiks izglītojoši bezmaksas semināri būvniecības nozares speciālistiem ar mērķi veicināt koka izmantošanu publisko ēku būvniecībā.
Semināru centrālā tēma ir ilgtspējīga būvniecība un CO2 emisiju piesaiste, izmantojot koku būvniecībā, kā arī pareiza pašvaldības meža apsaimniekošana. Semināri norisināsies Liepājā, Cēsu, Krāslavas un Ogres novadā, turklāt īpaši jāizceļ unikāla iespēja apmeklēt labās prakses piemērus klātienē. Seminārus rīko urbānās attīstības aģentūra UrbanComm sadarbībā ar Latvijas Pašvaldību savienību un Latvijas koka būvniecības klasteri pēc Ekonomikas ministrijas un Latvijas valsts standarta pasūtījuma.
Semināru dalībniekiem būs iespēja apgūt divus saistītus tematiskos virzienus: Koks publisko ēku būvniecībā un Pašvaldības meža apsaimniekošana, lai apgūtu ilgtspējīgu ēku un meža apsaimniekošanas risinājumu izstrādāšanas pamatprincipus. Turklāt šīs semināru programmas ietvaros apmeklētājiem tiek plānoti Latvijas Būvinženieru savienības un Latvijas Arhitektu savienības prakses kredītpunkti.
Kopumā tiek plānoti pieci vienas dienas semināri, no kuriem pirmais notiks jau šajā piektdienā – 23. augustā. Dalībnieki tiek aicināti pieteikties semināriem Latvijas Pašvaldību savienībā vai arī urbānās attīstības aģentūras UrbanComm FB lapā, izmantojot reģistrēšanās linkus:
- 23. augusts, Liepāja: Ilgtspējīga būvniecība un CO2 emisiju piesaiste un pašvaldības meža apsaimniekošana.
- Reģistrēties https://forms.gle/Cmoc9TAQ3ATVJqyX6
- 28. augusts, Cēsu novads: Koka izstrādājumi būvniecībai.
- Reģistrēties https://forms.gle/dFgkE1ryLvGSLUvNA
- 29. augusts, Cēsu novads: Pašvaldības meža apsaimniekošana.
- Reģistrēties https://forms.gle/wCRh5WJhSA13GYs1A
- 30. augusts, Krāslavas novads: Koka izstrādājumi būvniecībai un pašvaldības meža apsaimniekošana.
- Reģistrēties https://forms.gle/pGx64a1ToXJPHSeF9
- 13. septembris, Ogre: Ilgtspējīga būvniecība un CO2 emisiju piesaiste un pašvaldības meža apsaimniekošana.
- Reģistrēties https://forms.gle/jtwN4X46e8dRTQUx9
Semināru unikālais formāts ietver gan teorētiskās, gan praktiskās nodarbības, pieredzes apmaiņu un diskusijas dabā ar jomas pieredzējušiem speciālistiem un zinātniekiem. Dienas laikā dalībnieki apmeklēs dažādus labās prakses piemērus klātienē, kur būs iespēja izdiskutēt dažādus jautājumus saistībā ar koka izmantošanu būvniecībā. Tostarp lektori izglītos dalībniekus par mežu kā dabas resursu ilgtspējīgu un videi draudzīgu apsaimniekošanu, kā arī šo resursu izmantošanu sabiedrības vajadzībām, lai sasniegtu klimata neitralitāti.
“Koka būvkonstrukciju izmantošana Latvijas pašvaldību publisko ēku būvniecībā ir ekonomikas un sabiedrības izaugsmes jautājums. Tāpēc apsveicama ir Ekonomikas ministrijas un Latvijas standarta īstenotā iniciatīva rīkot semināru ciklu par koka būvkonstrukciju projektēšanu un koka būvju būvniecības risinājumiem. Semināros apskatīsim gan aktuālās zināšanas un labās prakses piemērus, gan diskutēsim par izaicinājumiem ar jomas ekspertiem,” skaidro Gvido Princis, arhitekts un pilsētplānotājs, urbānās attīstības aģentūras UrbanComm valdes priekšsēdētājs un Rīgas pilsētas arhitekts 2012.–2022. gadā.
“Mežs kā mūsu milzu zaļā vērtība un resurss ir ļoti daudzveidīgs. Tāpēc tieši tik dažādi uz to jāraugās, lai saimniekotu gudri, cieņpilni un ilgtspējīgi. Nenoliedzami, meža nozarē svarīga ir saimnieciskā kategorija, tomēr vienlaikus ir jāuzsver un jāvērtē arī daudzas citas sabiedrības intereses, tai skaitā sociālās un veselīga dzīvesveida vajadzības, ko mežs sniedz cilvēkam – pastaigas, sēņu, ogu un citu dabas velšu lasīšana, kā arī dažādi personīgie, kultūras un sporta pasākumi, kas sekmē piederību konkrētai teritorijai, u.c. Tāpat jāciena un jāņem vērā, ko pati daba regulē, tās ritms un atjaunošanās spēja. Turklāt, lai pārvarētu dažādus izaicinājumus un respektētu mērķi tuvināties klimata neitralitātei, ir nepieciešamas zināšanas un informācija, ko var iegūt, daloties vērtīgā pieredzē,” uzsver Latvijas Pašvaldību savienības priekšsēdis Gints Kaminskis.
Savukārt programmas Koks publisko ēku būvniecībā lektori profesors Dr. sc. ing. Mārtiņš Vilnītis, Dr. arch. Antra Viļuma un Mg. sc. ing. Edvīns Grants sniegs padziļinātas zināšanas par koku, tā izstrādājumu daudzveidību publisko ēku celtniecībā kā ilgtspējīgu materiālu un CO2 emisiju piesaistes risinājumu.
Īpaša uzmanība tiks pievērsta nozīmīgiem koka arhitektūras objektiem, lai parādītu pašvaldību speciālistiem un lēmumu pieņēmējiem veiksmīgus koka ēku uzturēšanas un apsaimniekošanas piemērus no citu Latvijas pašvaldību pieredzes. Šo koka būvju apmeklējums notiks interaktīvo praktikumu formātā, ko vadīs Latvijas koka būvniecības klastera izpilddirektors Kristaps Ceplis, parādot Latvijas ražotāju jaunāko veikumu koka nesošo konstrukciju un citu koka būvmateriālu izstrādē.
“Koka būvniecības praktikumu ideja ir pievērst speciālistu uzmanību mūsdienu koka būvniecības risinājumiem un iespējām, lai Latvijas kokapstrādātāju un koka būvnieku veikums kalpotu ne tikai zviedru, britu, norvēģu un citu ārvalstu pilsoņu labklājībai, bet, lai beidzot arī mums pašiem Latvijā būtu iespēja dzīvot, strādāt un atpūsties skaistās, izturīgās un drošās Latvijas koka ēkās,” uzsver Latvijas koka būvniecības klastera izpilddirektors Kristaps Ceplis.
Katrā semināra dienā vienu un to pašu tēmu skatīsim dažādos rakursos un šķautnēs. Liepājā un Krāslavas novadā galvenais akcents būs meža apsaimniekošanas cikla plānošana, rekreācija pilsētas mežā, kā novados pēc administratīvi teritoriālās reformas plānot darbus, ievērtējot saimnieciskās, sabiedrības un dabas intereses. Savukārt Cēsu novada Vecpiebalgā diskutēsim, cik dažādi uz mežu var raudzīties mežsaimnieki un kontrolieri, kādas ir bioreģiona ieceres ilgtspējīgai apsaimniekošanai. Ogres novadā runāsim par to, kā saimniekot piepilsētas mežā un kā SIA Rīgas Meži sadarbojas ar pašvaldībām, kuru teritorijās ir galvaspilsētas meža platības. Pieredzē dalīsies kolēģi no Liepājas valstspilsētas, Saldus, Cēsu, Krāslavas un Ogres novada pašvaldībām, kā arī pārstāvji no SIA Rīgas Meži un VAS Latvijas Valsts meži.