Rīgas Tehniskā universitāte (RTU) uzlabojusi savas pozīcijas prestižajā starptautiskajā reitingā QS World University Rankings by Subject 2022 un ierindojusies starp 301.–350. labākajām pasaules universitātēm enerģētikā un elektronikā, šajā jomā kāpinot vietu reitingā salīdzinājumā ar pagājušo gadu, ziņo RTU.

Kopumā inženierzinātnēs RTU reitingā ieņem 340. vietu un šajā pozīcijā ir vienīgā universitāte ne tikai Latvijā, bet arī Baltijā.

Augstskolu sniegums reitingā vērtēts piecās nozarēs – inženierzinātnēs un tehnoloģijās, mākslas un humanitārajās zinātnēs, dzīvības zinātnēs un medicīnā, dabas zinātnēs, kā arī sociālajās un vadības zinātnēs. 

Savukārt šajās nozarēs detalizētāk tiek izvērtētas konkrētas jomas. Vislabākais rezultāts šajā ziņā ir sasniegts enerģētikā un elektronikā, RTU ierindojoties 301.–350.vietā. Savukārt mehānikā, aeronautikā un ražošanā RTU iekļuvusi 401.–450.vietā, biznesā un menedžmentā – 451.–500. vietā, bet datorzinātnēs un informācijas tehnoloģijā – 551.–600.vietā. 

Ar šo sniegumu RTU ir izcīnījusi visaugstāko pozīciju Baltijā inženierzinātnēs un tehnoloģijās, sasniedzot 340.vietu, kamēr, savukārt, Viļņas Ģedimina Universitāte ar 356.vietu ierindojas otrajā pozīcijā Baltijā. Šīm augstskolām, demonstrējot sniegumu inženierzinātnēs, seko Tallinas Tehnoloģiju augstskola (TalTech), Tartu Universitāte un Kauņas Tehnoloģiju universitāte.  

“Esam lepni, ka ir novērtēts RTU sniegums mūsu saturiskajā pamatprofilā – inženierzinātnēs un tehnoloģijās, jo mēs gadu no gada mērķtiecīgi attīstām savu sniegumu studijās, zinātnē un sadarbībā ar industriju, tāpēc ir patīkami saņemt starptautisku novērtējumu savam darbam. RTU sasniegums ir apliecinājums ne tikai RTU studiju un zinātnes kvalitātei, bet arī arvien spēcīgāk iezīmē Latvijas vietu augstākajā izglītībā pasaules kontekstā,” saka RTU administratīvais direktors Juris Iljins.

Latvijas Universitāte (LU) pirmo reizi medicīnas nozares reitingā ierindojas 501.-550.vietā. LU rektors Indriķis Muižnieks norāda, ka šie rezultāti apliecina, ka universitātes mediķu sniegums pasaulē ir zināms un augstu vērtēts arī bez īpaši mērķētiem publicitātes pasākumiem. “Tajā pašā laikā mēs nedrīkstam nolaist rokas, audzējot mūsu pētnieku konkurētspēju un atpazīstamību, veidojot respektētu zinātnes Universitātes tēlu arī citās nozarēs,” piebilst rektors.

Medicīnas nozares reitingā 501.–550.vietā tāpat kā LU ierindojas arī Rīgas Stradiņa universitāte (RSU). Augstskolas Komunikācijas departamenta direktors Edijs Šauers norāda, ka viens no augstākajiem RSU rezultātiem šī gada reitingā saņemts darba devēju reputācijas rādītājā. To viņš skaidro ar RSU medicīnas jomas studiju ciešo integrēšanu ar klīnisko praksi, kā rezultātā RSU absolventi strādā gan Latvijas, gan ārvalstu veselības aprūpes iestādēs.

Augstskolas reitingā izvērtētas pēc to akadēmiskās reputācijas, reputācijas darba devēju vidū, citējamības un Hirša indeksa. Akadēmiskās un darba devēju reputācijas novērtējums gūts, balstoties plašās starptautiskajās aptaujās, citējamība vērtēta pēc vidējā publikāciju skaita, kas atklāj universitātēs veiktās pētniecības ietekmi un kvalitāti, savukārt Hirša indekss aplūko zinātniskās institūcijas visvairāk citētās publikācijas un pārējo publikāciju citējamības rādītājus, tādējādi analizējot augstskolas zinātnieku produktivitāti un ietekmi.

Kopumā reitingā dažādās nozarēs izvērtētas 1543 pasaules augstskolas.