RTU Betona sacensības un Būvnieku mēnesis

0
983

Ar visai negaidītiem rezultātiem noslēdzās  Rīgas Tehniskās universitātes  Būvniecības inženierzinātņu fakultātes (RTU BIF) Studentu pašpārvaldes (SP) organizētās šī gada Betona sacensības.

Nevienai komandai šoreiz neizdevās izgatavot betona paraugus, kuru vidējā spiedes stiprība sasniegtu vismaz 45 megapaskālus (MPa), kas bija apakšējā robeža, kuru nesasniedzot komandu sagaida diskvalifikācija. Tomēr saskaņā ar nolikumu par uzvarētājām tika atzītas trīs komandas ar iegūto augstāko vidējo spiedes stiprību.

Uz pjedestāla gan BIF, gan IEVF

Pirmajā vietā triumfēja komanda Precision with care, kuras sastāvā bija studenti no RTU BIF – Ralfs Raitis Tiltiņš un Aivis Šteinfelds. Izmantojot pārdomātu recepti, studenti spēja izgatavot betona paraugus, kuru vidējā spiedes stiprība sasniedza 42,46 MPa. Otro vietu izcīnīja komanda Genādija betona maisītāji, kas arī pārstāvēja RTU BIF, tās sastāvā bija Dmitrijs Hamenoks, Anna Haijima un Ingars Griņēvičs. Šīs komandas izgatavotajiem paraugiem vidējā stiprība spiedē sasniedza 41,68 MPa. Savukārt trešo vietu ieguva komanda Ekonomiskais betons, kuru pārstāvēja studentes no RTU Inženierekonomikas un vadības fakultātes (IEVF) – Juta Mocāne, Nikola Natālija Viņke un Elīza Aleksandra Grenenberga-Grīnberga. Viņu izgatavotie paraugi sasniedza vidējo spiedes stiprību 40,8 Mpa.

Betona sacensības tika atklātas 3. martā, kad studenti devās uz RTU BIF būvmateriālu laboratoriju, lai no iepriekš sagatavotām receptēm iemaisītu betona masu un iepildītu to veidņos. Studentu mērķis bija iemaisīt divus litrus (divi 10×10×10 cm paraugi) betona masas no šādām sastāvdaļām – 3000 gramu grants (frakcija 2-8), 2000 gramu smilts (frakcija 0-2), 2000 gramu kvarca smilts (frakcija 0-0,5), 600 gramu cementa (CEM I 42,5 N), 120 gramu elektrofiltru pelnu, 20 gramu plastificējošās piedevas un ūdens. Kopumā studenti spēja racionāli iejaukt maisījumus – tā, lai pāri nepaliek betona masa, kas negatīvi ietekmētu viņu kopējo rezultātu; vērtēšanā tika fiksēts arī izmantotais cementa daudzums, lai mudinātu studentus izgatavot ekoloģisku betonu ar minimālu cementa patēriņu.

Pēc 28 dienām abi katras komandas paraugi tika testēti spiedes iekārtā, lai noteiktu to spiedes izturību. Studentu mērķis bija maksimāli pietuvoties 50 MPa vidējai spiedes izturībai, kura bija jāpanāk ar pēc iespējas mazu cementa patēriņu. 

Sacensībās piedalījās 15 komandu, no kurām 14 pārstāvēja RTU BIF pirmo trīs kursu studenti, bet viena komanda aizstāvēja RTU IEVF godu.

RTU BIF SP izsaka pateicību visām komandām, kas piedalījās sacensībās, kā arī organizatoriem un uzņēmumiem SIA Sakret un SIA Doka Latvia par izejvielu un balvu nodrošināšanu sacensību dalībniekiem.

Veicina izpratni par apakšnozarēm

Martā risinājās arī unikāls RTU BIF rīkots pasākums – Būvnieku mēnesis. Lekciju ciklā ikvienam interesentam – gan studentiem un skolēniem, gan nozares speciālistiem un ar būvniecību nesaistītiem cilvēkiem – bija iespēja papildināt un iegūt jaunas zināšanas BIF apgūstamajās programmās, t. i., būvniecībā, transportbūvēs, siltuma, ūdens un gāzes tehnoloģijās, kā arī ģeodēzijā. Pasākuma mērķis bija veicināt vispārēju izpratni par būvniecības apakšnozarēm. Būvnieku mēneša fundamentālā ideja bija sniegt iespēju pašiem BIF studentiem uzzināt vairāk par citām fakultātes programmām, lai radītu lielāku izpratni par kopīgi apgūstamajiem speciālajiem priekšmetiem.  

Lekciju cikls martā sākās ar projekta direktora asistenta Arvja Mūrnieka stāstījumu par patlaban aktuālo projektu Rail Baltica un vispārēju karjeras izaugsmi būvniecībā. 

Savukārt paneļdiskusijas Vanšu tilta infrastruktūra dalībnieki bija Rīgas domes Satiksmes departamenta pārstāvis Jānis Vaivods, organizācijas Pilsēta cilvēkiem pārstāvis arhitekts Rūdolfs Golubovs un RTU BIF Transportbūvju programmas 3.kursa students Deniss Ždanovs. Diskusijā tika spriests par Vanšu tilta rekonstrukciju – par iespējamiem tilta uzlabojuma risinājumiem.   

Tika organizēta ekskursija uz Rīgas siltumcentrāli Imanta, kur profesionāla speciālista vadībā tika iepazīta un izzināta siltumapgādes tehnoloģiskā puse, siltumenerģijas ražošana, alternatīvo enerģijas resursu izmantošana un centrāles kopējā darbība. Aktuālo ģeopolitisko notikumu kontekstā siltumcentrāles apmeklējums bija sevišķi vērtīgs. 

Būvnieku mēneša klātienes vieslekcija tika veltīta ģeodēzijai un mērniecībai. To vadīja Latvijas mērnieka biroja vadītājs Jānis Rutkis un valdes asistente Ilze Astiča. Viesi interesentus iepazīstināja ar lāzerskenēšanas iekārtām, projekciju izstrādi un skenēšanu.

Noslēguma paneļdiskusijas bija par būvniecības nozares izglītību. Diskusijas dalībnieki pārstāvēja visas iesaistītās puses un kopīgi meklēja atbildes uz nozīmīgiem jautājumiem par studiju kvalitāti, būvspeciālistu trūkumu darba tirgū, finansējumu un citām tēmām.

Būvnieku mēneša organizatori izsaka lielu pateicību ikvienam, kurš iesaistījās tā īstenošanā, atsaucās dalībai diskusijās, kā arī, protams, visiem pasākuma dalībniekiem.

Elvis Znotiņš, RTU BIF SP studiju un zinātnes virziena vadītājs
Rūta Anna Kinta, RTU BIF SP biedre
Foto – RTU BIF SP arhīvs

Raksts pārpublicēts no žurnāla Būvinženieris aprīļa numura (Nr.85).

Žurnālu ABONĒ ŠEIT vai https://abone.pasts.lv/
vai pa e-pastu [email protected].
Pērc – Preses servisa tirdzniecības vietās.