RTU hakatonā uzvar ideja par iedzīvotāju iesaisti atjaunīgo energoresursu ražošanā

0
164
Publicitātes attēls

Ikgadējā Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) rīkotajā klimata hakatonā Climathon’23: tīrs gaiss un klimatam draudzīga pilsētvide uzvarēja komanda Poower ar ideju par pūļa finansējuma platformu, kas ļautu pilsētas iedzīvotājiem veikt investīcijas saules vai vēja enerģijas parku būvniecībā, kā arī iesaistīties atjaunīgo energoresursu ražošanā, tādējādi arī sniedzot iespēju patērēt sevis saražoto zaļo enerģiju, informē RTU pārstāvji.

Šī gada hakatonā klimatneitralitātes entuziasti, studenti un dažādu nozaru profesionāļi meklēja un izstrādāja risinājumus Rīgas pašvaldības un Rīgas enerģētikas aģentūras (REA) izaicinājumiem, kas bija vērsti uz pilsētvides gaisa kvalitātes monitoringu un kontroli, kā arī iedzīvotāju iesaisti gaisa kvalitātes uzraudzībā un uzlabošanā.

Uzvarētāji tika noteikti 16 komandu konkurencē. Pirmās vietas ieguvēji saņēma naudas balvu 2500 eiro apmērā. Otro vietu un naudas balvu 1500 eiro apmērā ieguva komanda Green River, kas piedāvā apvienot viedos luksoforus ar gaisa kvalitātes sensoriem, tā optimizējot satiksmes plūsmu pilsētas zonās, kurās novērojams pārāk liels CO2 emisiju apjoms. Savukārt trešajā vietā ierindojās un naudas balvu 1000 eiro apmērā saņēma RTU un RTU Rīgas Biznesa skolas komanda Birch, piedāvājot vākt datus no vairākiem pilsētā izvietotiem sensoriem un ar mašīnmācīšanas palīdzību interpretēt tos, izveidojot karstuma kartes. Simpātiju balvu no Rīgas meži ieguva komanda MossHub, kas piedāvā ekotehnoloģisku risinājumu – divpusēju šūnu displeju izvietošanu pilsētvidē, tā veidā palīdzot efektīvi samazināt CO2 līmeni pilsētā.

Lai veicinātu datos balstītu inovatīvu risinājumu izstrādi, hakatona dalībniekiem bija ekskluzīva iespēja piekļūt Tet gaisa kvalitātes stacijas sensoru, Rīgas meži CO2 piesaistes un fitoremediācijas ekosistēmas pakalpojuma kartēšanas, kā arī Rīgas ģeotelpiskajiem datiem no GEO RĪGA. Lai dalībnieki spētu veiksmīgāk izmantot datus, Rīgas digitālā organizēja īpašu darbnīcu. Risinājumu izstrādē dalībniekus konsultēja vairāk nekā 30 mentoru. Izstrādātos risinājumus vērtēja žūrija četru ekspertu sastāvā.

Hakatonu organizēja RTU Zinātnes un inovācijas centrs sadarbībā ar Rīgas pašvaldību, REA, Eiropas Komisijas pārstāvniecību Latvijā, Schneider Electric Latvija, Rīgas meži, Tet un GEO RĪGA.