Vērtēs priekšlikumu atteikties no VDD ēkas būvēšanas izvēlētajā teritorijā

0
1

Saeima 19.maijā lēma, ka nākamajā kārtējā sēdē lems par Jaunās konservatīvās partijas (JKP) virzīto priekšlikumu uzdot valdībai atcelt lēmumu par Valsts drošības dienesta (VDD) ēkas celšanu bijušā velotreka “Marss” teritorijā, vēsta ziņu aģentūra LETA.

Pašlaik nav zināms, kad notiks Saeimas nākamā kārtējā sēde.

Lēmumprojekts 19.maijā netika skatīts, jo pret tā skatīšanu iebilda deputāts Artuss Kaimiņš, pavēstīja Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece (VL-TB/LNNK).

Kā vēstīts, JKP virzītajā lēmumprojektā paredzēts Saeimai uzdot valdībai nekavējoties VDD celtniecību konkrētajā vietā apturēt, to darot atbilstoši Publiskas personas finanšu līdzekļu un mantas izšķērdēšanas novēršanas likuma prasībām.

Saeimas deputāts Juris Jurašs (JKP) iepriekš norādīja, ka, kopš iedzīvotājiem ir tapis zināms, ka bijušā velotreka “Marss” vietā plānota VDD ēkas celtniecība, esot atklājušies vairāki fakti, kas liecina, ka ēkas projektā neesot ievērotas iedzīvotāju intereses.

“Valsts noslēpuma zīmoga aizsegā ticis virzīts dārgs projekts, un mēs redzam, ka valsts līdzekļi tādējādi tiks izlietoti nelietderīgi,” iepriekš pauda Jurašs. Viņš skaidro, ka JKP ir piedāvājusi risinājumu, kas ļauj VDD uzbūvēt “jaunu, modernu un drošu ēku, turklāt ietaupīt valsts budžeta līdzekļus un saglabāt “Marsa” parku”.

Tikmēr Saeimas Nacionālās drošības komisija (NDK) savā atzinumā pauž, ka VDD jaunās ēkas būvniecības atlikšana vai kavēšana pašreizējos drošības apstākļos nav pieļaujama un ēka ir jāceļ noskatītajā vietā Rīgā, bijušā velotreka vietā Brīvības ielā, kas vienīgā atbilst dienesta vajadzībām.

NDK izvērtēja iedzīvotāju iniciatīvu par parka atjaunošanu šajā teritorijā. Parakstu vākšana par iedzīvotāju iniciatīvu tika sākta un norisinājās, pirms tika atslepenota un kļuva publiski pieejama informācija par VDD ēkas celšanu šajā vietā.

NDK formulējusi atzinumu uz sešām lapām, kurā rekomendē turpināt VDD ēkas būvēšanas darbus atbilstoši saskaņotajam būvprojektam. Atzinumā pausta nostāja, ka ēka ir nepieciešama, jo VDD spējas pilnvērtīgi reaģēt uz mūsdienu drošības izaicinājumiem ir viens no valsts nacionālās drošības stūrakmeņiem, no kā atkarīga gan visas valsts, gan atsevišķi katra iedzīvotāja drošība.

Komisija aicina Rīgas domes Pilsētas attīstības departamentu paredzēt labiekārtotas sporta un atpūtas vietas ierīkošanu teritorijā pie Rīgas 45.vidusskolas.

Savukārt Teikas apkaimes biedrības valdes priekšsēdētāja Selīna Vancāne pauž, ka NDK atzinums esot formāla atrakstīšanās, kurā nav iekļauts neviens jauns arguments.

Teikas apkaimes biedrībai, Rīgas apkaimju aliansei, biedrībai “Pilsēta cilvēkiem” un inovāciju kustībai “Vefresh” izdevās savākt vairāk nekā 15 500 iedzīvotāju parakstu, lai minētajā teritorijā tiktu izveidots parks. Parakstu vākšana tika sākta, “lai nepieļautu vairāku desmitu ilggadīgu koku izciršanu un atjaunotu publisku zaļo zonu bijušajā velotreka “Marss” teritorijā”. Vēstules autori aicina ievērot tūkstošiem iedzīvotāju vēlmi saglabāt kokus un izveidot parku Brīvības gatvē 207 vismaz līdz brīdim, kamēr tiks sarīkota sabiedriskā apspriešana, lai pēc būtības izvērtētu gan sabiedrības, gan valsts drošības intereses.

Rīgā, bijušā velotreka “Marss” vietā, plānots būvēt jaunu ēku VDD. Iestādē aģentūru LETA informēja, ka lēmums par jaunas VDD ēkas celšanu šajā vietā pieņemts 2017.gadā, bet šogad tikšot sākta būvniecība. VDD līdz šim neesot informējis sabiedrību par ieceri, jo neesot bijis tiesīgs publiskot informāciju, lai nepārkāptu likuma “Par valsts noslēpumu” normas. Tomēr tagad, ņemot vērā sabiedrības interesi, pieņemts lēmums deklasificēt daļu informācijas par plānoto VDD attīstības projektu.

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit