Martā Cēsu novada Priekuļu pagasta Purmaļos 23 hektāru platībā sākta saules elektrostacijas būvniecība. Cēsu saules elektrostacijas (Cēsu SES) jauda pārsniegs 19 MW, un jau šovasar ar zaļo elektroenerģiju tā apgādās 9500 Cēsu un tuvējo novadu mājsaimniecību, vēsta projekta attīstītāja pārstāvji.
Cēsu SES teritorija atrodas Saules ielas pļavā, starp Saulrītu un Vaives ielu. Saskaņā ar Cēsu novada būvvaldes 2023. gada septembrī izsniegto būvatļauju, teritorijas sakārtošanas darbi sākās pērnā gada rudenī, novācot lielu daļu krūmu un citu apaugumu. Līdz ar pavasara iestāšanos tiek pabeigta teritorijas sagatavošana, savukārt marta pēdējā nedēļā tiks uzsākta pāļu dzīšana, kam sekos apakškonstrukcijas montāža, kabeļu guldīšana un saules paneļu uzstādīšana.
Plānots, ka Cēsu SES nodos ekspluatācijā šovasar. Šī projekta rezultātā līdz šim degradētā un purvainā teritorija tiks pārvērsta par sakoptu, drošu, bioloģiski daudzveidīgu un visai Cēsu pilsētai kalpojošu vidi.
Cēsu SES teritorijā atradīsies vairāk nekā 33 500 saules paneļu. Būvdarbus un saules paneļu instalācijas darbus veic KL Systems, kas jau vairāk nekā 13 gadus īsteno vērienīgus saules elektrostaciju projektus Vācijā, Itālijā, Spānijā, Lielbritānijā un citviet pasaulē.
Šī projekta izbūvē īpaša uzmanība pievērsta bioloģiskās daudzveidības saglabāšanas un vides aizsardzības jautājumiem. Žogs ap Cēsu SES teritoriju izvietots tā, lai pēc iespējas saglabātu apkaimes iedzīvotāju izmantotās takas, kā arī starp Cēsu SES un kaimiņos esošajiem apdzīvotajiem zemesgabaliem tiks veidota zaļā zona ar apstādījumiem. Zem SES žoga varēs pārvietoties sīkie dzīvnieki, savukārt tās teritorijā uzstādīs kukaiņu mājas, sikspārņu būrus, kā arī tiks iekopta bioloģiska pļava aitu ganībām.
Cēsu SES īpašnieks ir pašmāju investīciju fonds Merito Sustainable Energy Fund I (Merito fonds), kas šobrīd ir lielākais saules elektrostaciju operators Latvijā un ieceres īstenošanai piesaistījis pieredzējušus ekspertus no uzņēmuma Saules Energy.