Latvijas nekustamo īpašumu attīstītājs RENOBERG Estate uzsācis vērienīgu sešu vēsturisku daudzdzīvokļu dzīvojamo ēku kvartāla STEFAN’S HOUSES renovāciju Brīvības un Tallinas ielas stūrī. Renovācijas rezultātā nākamo trīs gadu laikā kvartāls iegūs mūsdienīgu funkcionalitāti un estētiku, vienlaikus saglabājot tā kultūrvēsturisko nozīmi, vēsta attīstītāja pārstāvji.
Kvartāla Brīvības ielā 128 un Tallinas ielā 26 ar sešām dzīvojamā ēkām, atjaunošanas laikā paredzēts saglabāt autentiskās arhitektūras iezīmes, vienlaikus pilnībā rekonstruējot ēkas modernam dzīvesveida un mūsdienīgām centra iedzīvotāju vajadzībām. Projekta gaitā ēku kompleksā plānots izveidot mūsdienīgus 67 dzīvokļus, saglabājot ēku oriģinālās detaļas un arhitektonisko šarmu. Kopējā atjaunojamā platība ir 3132 kvadrātmetri. Atjaunošanas darbi paredz fasāžu restaurāciju, inženierkomunikāciju modernizēšanu, iekšpagalmu labiekārtošanu un autostāvvietu izveidošanu, kā arī fasādes apgaismojuma uzstādīšanu, kas izcels ēku arī diennakts tumšajā laikā.
Projektā STEFAN’S HOUSES plānots izveidot 67 kompakta izmēra dzīvokļus – gan studio, gan divistabu, kuru plānojumi veidoti pēc pārdomātas pieejas, lai nodrošinātu maksimālu funkcionalitāti un katru kvadrātmetru izmantotu efektīvi. Papildus iecerēta 17 autostāvvietu izbūve, teritorijas labiekārtošana, kā arī mantu glabātavu ierīkošana ēku pagrabstāvos.
Kvartāls atrodas aktīvā, gājējiem draudzīgā pilsētas daļā, kas palielina arī komerctelpu potenciālu. Tiešā tuvumā atrodas visa ikdienā nepieciešamā infrastruktūra – bērnudārzs, pārtikas veikals, sabiedriskā transporta pieturas un medicīnas iestādes u.c.
Ēku komplekss, kurā ietilpst sešas dzīvojamās ēkas, aizsākas jau 1887. gadā, kad tika uzbūvēts pirmais īres nams ar veikalu pēc arhitekta Oto Dīces projekta. Vēlāk, 1902.gadā, tika uzcelta nākamā ēka, šoreiz pēc Konstantīna Pēkšēna projekta – viena no spilgtākajām personībām Latvijas arhitektūras vēsturē. K. Pēkšēns bija nozīmīgs latviešu arhitekts, kura darbiem raksturīga klasiskas estētikas un funkcionalitātes pieeja. Viņš projektējis vairāk nekā 250 ēkas Rīgā, tai skaitā Latvijas Universitātes galveno ēku.
Laika gaitā ēkās norisinājušās dažādas sabiedriskas un komerciālas aktivitātes. 20. gadsimta 20. un 30. gados kvartālā darbojās pedagoga Kārļa Kristberga kaligrāfijas kursi, kā arī viņa dzīvesbiedres Otīlijas Kristbergas-Melnes dibinātais privātais bērnudārzs un pirmsskola. Tur atradās arī E. Lapiņa ceļinieku apstāšanās vieta un vairāki veikali, tostarp tirdzniecības nama Kārlis Bērziņš veikals un Antona Naglovska lampu un trauku tirgotava.