Salaspils teritorijā būvēs pirmo aprites ekonomikas industriālo parku Baltijā

0
99
Publicitātes attēls

Industriālo parku attīstītājs Latvijā SIA NP Properties šogad Salaspils novadā ir uzsācis aprites ekonomikas industriālā parka KORE izveidi. Tas būs pirmais industriālais parks Baltijā, kas pilnībā balstīts aprites ekonomikas un ESG principos, vēsta KORE pārstāvji.

Vairāk nekā 50 hektāru plašā teritorija, kur tiks attīstīta KORE, atrodas aptuveni 16 kilometru attālumā no Rīgas centra un aptuveni 5 kilometru attālumā no topošā Rail Baltica Salaspils Intermodālā loģistikas centra. Intensīvs darbs pie KORE attīstības plānots tuvāko piecu gadu laikā, kopumā industriālā parka izveidē investējot vairāk nekā 150 miljonu eiro.

KORE ir industriālai lietošanai paredzēta teritorija, kas veicina ilgtspēju, integrējot sociālos, ekonomiskos un vides kvalitātes (ESG) aspektus gan tā izvietošanā un plānošanā, gan pārvaldībā un darbībā. Par KORE nomniekiem var kļūt dažāda lieluma uzņēmumi, kas vēlas gūt labumu no industriālās simbiozes, savstarpēji apmainoties ar resursiem un tādējādi saimniekojot ekonomiski un samazinot CO2 emisijas, ūdens un izejmateriālu patēriņu.

KORE būs piemērota vieta augstas jaudas ražošanas industrijām, nodrošinot dažāda veida jaudas avotus: 25 MW elektrojaudu, lokālo siltuma ražošanu, tvaiku un atjaunīgos enerģijas veidus. Rezidentiem būs iespēja piekļūt attīrītam ūdenim (tehniskajam ūdenim), tādējādi minimizējot dzeramā ūdens patēriņu. Teritorijā īpaša uzmanība pievērsta lietusūdens apsaimniekošanas infrastruktūrai, kas prioritizē dabiskos ūdens atteces un uzkrāšanas veidus. KORE attīstītāji ir raduši veidu, kā nodrošināt klientiem konkurētspējīgu kvadrātmetra cenu, vienlaikus piedāvājot arī pilnu apsaimniekošanas pakalpojumu klāstu: industriālo ēku apbūve tiek maksimāli realizēta no koka, vietējiem materiāliem un ciešā sadarbībā ar vietējiem partneriem, kas ļauj visā teritorijā ievērojami samazināt CO2 izmešu apjomu.

Ņemot vērā, ka KORE teritorija ir daļa no vietējās ekosistēmas, paredzēts īstenot arī dažādas bioloģisko daudzveidību veicinošas aktivitātes un monitoringu. Kopumā šāda pieeja ļaus ražotājiem automātiski dzēst lielu daļu radīto emisiju, kas savukārt sniedz virkni ekonomisku un konkurētspējas ieguvumu.

Svarīgi, ka KORE pievērsusies visas Acones apkaimes un Granīta ielas mobilitātes problēmu atvieglošanai, paredzot iekārtot arī koplietojamu mikromobilitātes staciju, apmācību un treniņu telpas un kopmītņu risinājumus.

Šobrīd notiek KORE projektēšana, kā arī partneru un kopienas iesaiste, lai paplašinātu projekta ietekmi uz Latvijas ekonomikas izaugsmi un dalītos pieredzē. Pirmajā kārtā jau 2026. gadā rezervācijai pieejami pirmie 12 000-15 000 kvadrātmetru, savukārt projektu pilnībā plānots noslēgt ne vēlāk kā līdz 2030. gadam.

Industriālā parka KORE koncepts saskan ar Eiropas Savienības Clean Industrial Deal konkurētspējas un dekarbonizācijas plānu, kā arī Apvienoto Nāciju un Pasaules bankas izveidoto Eko industriālo parku vadlīnijām: KORE būs 41. šāda tipa industriālais parks pasaulē, tādējādi izvirzot Latviju kā Baltijas jūras reģiona centru jaunās industrijas kartē.