Samazinājies darījumu skaits ar privātmāju apbūves zemesgabaliem

0
390

Darījumu skaits ar privātmāju apbūves zemesgabaliem šogad pirmajā pusgadā sarucis par 39% salīdzinājumā ar pagājušā gada pirmo pusgadu un par 3% salīdzinājumā ar 2021.gada otro pusgadu, teikts nekustamā īpašuma kompānijas Arco Real Estate privātmāju apbūves zemesgabalu tirgus jaunākajā pārskatā.

Iepriekšējos divos gados tika novērots darījumu skaita būtisks pieaugums, piemēram, 2021.gadā darījumu skaits palielinājās pa 28%, bet 2022.gada pirmajā pusgadā darījumu skaits ar privātmāju apbūves zemi, kuras platība bija virs 600 kvadrātmetriem, Rīgā un Rīgas apkārtnē nepārsniedza pusi no 2021.gada rādītājiem.

Tikmēr privātmāju apbūves zemes cenām Rīgā un Rīgas apkārtnē novērots cenu pieaugums – darījumu vidējā cena Rīgā palielinājās par 1%, bet Rīgas apkārtnē – par 8%, teikts pārskatā. Zemesgabalu cenas pieauga visos Rīgas apkārtnes lielākajos privātmāju rajonos – Ādažos, Mārupē, Ropažos un Ķekavas novadā. 2022.gadā privātmāju apbūves zemesgabaliem visbūtiskāk cenas pieauga Ropažu un Mārupes novadā.

Galvenie cenu ietekmējošie faktori, iegādājoties zemi vienģimenes ēku celtniecībai, 2022.gadā bija inženierkomunikāciju pieejamība, zemesgabala izmantošanas iespējas, piebraucamo ceļu esamība, to segums un kvalitāte, zemesgabala attālums līdz pilsētas vai novada centram, infrastruktūras objektu (skolas, bērnudārzi, tirdzniecības centri, slimnīcas un citi) pieejamība un attālums, kā arī sabiedriskā transporta tuvums un pieejamība.

Pirmajā pusgadā privātmāju apbūves zemēm Rīgā cenu līmenis saglabājās gandrīz nemainīgs – darījumu vidējā cena bija par 1% augstāka nekā pirms gada. Savukārt darījumu skaits, salīdzinot ar 2021.gada otro pusgadu, bija par 17% mazāks, bet salīdzinājumā ar pirmo pusgadu pērn – par 37% mazāks.

Šā gada pirmajā pusgadā visvairāk darījumu notika 10-20 eiro par kvadrātmetru robežās. Samazinājās arī ekskluzīvu privātmāju apbūves zemesgabalu darījumu skaits par cenu virs 100 eiro par kvadrātmetru. Darījumu skaita pieaugums bija lētākajiem un vidējas cenas apbūves zemesgabaliem. 2022.gadā privātmāju apbūves zemes Rīgā galvenokārt iegādātas par cenu līdz 50 eiro par kvadrātmetru.

Populārākie Rīgas privātmāju rajoni pēc notikušo darījumu skaita bija Trīsciems (18 darījumi) un Juglasciems (11 darījumi). Pārējos Rīgas privātmāju rajonos reģistrēto darījumu skaits bija mazāks par desmit. Divi populārākie mikrorajoni kopumā veidoja 27% no Rīgas privātapbūves zemes darījumu kopskaita.

Atbilstoši notikušajiem darījumiem Rīgas privātmāju apbūves rajonos dārgākā privātmāju apbūves zeme pēc darījumu vidējās cenas 2022.gada pirmajā pusgadā bija Vecāķos. Augstas cenas zemesgabaliem piedāvājumā bija arī tādās apkaimēs kā Mežaparks, Teika un Berģi. Tomēr 2022.gadā šajās apkaimēs netika konstatēts neviens darījums, kas būtu atbilstošs tirgus līmenim.

Lielākais 2022.gada pirmajā pusgadā privātmāju apbūves zemes darījums veikts Imantā par 197 eiro par kvadrātmetru, kamēr 2021.gadā lielākais darījums notika Mežaparkā par 223 eiro par kvadrātmetru, bet 2020.gadā – par 168 eiro par kvadrātmetru. Dārgākajā Rīgas privātmāju rajonā – Mežaparkā – 2022.gada pirmajā pusgadā netika reģistrēts neviens darījums. Tajā pašā laikā 2022.gada vidū piedāvājumā bija atrodami zemesgabali Mežaparkā par cenu līdz 230 eiro par kvadrātmetru.

Lētākie zemesgabali gan piedāvājumā, gan pēc darījumu cenām bija Trīsciemā – 21 eiro par kvadrātmetru, bet vairāki darījumi notika 10-15 eiro par kvadrātmetru robežās. Salīdzinoši zemas cenas darījumos fiksētas arī Jaunciemā. To Arco Real Estate skaidro ar faktu, ka šajos rajonos bija vājāk attīstīta infrastruktūra un tie atrodas tālāk no pilsētas centra.

Privātmāju apbūves zemesgabalu vidējā platība Rīgā 2022.gada pirmajā pusgadā darījumos bija 1122 kvadrātmetri. Analizējot 2022.gada pirmajā pusgadā privātmāju apbūves zemesgabalu darījumu struktūru pēc to platības, 28% no visiem darījumiem bija nelieli zemesgabali platībā līdz 500 kvadrātmetriem. Zemesgabali platībā no 500 līdz 1500 kvadrātmetriem tirgū bija vispieprasītākie, un to darījumu skaits kopā veidoja 53% no notikušo darījumu skaita. Šādu platību zemesgabali visvairāk tika pārdoti Imantā, Trīsciemā, Beberbeķos un citur Rīgas apkārtnē.

Savukārt zemesgabali platībā no 1500 līdz 3000 kvadrātmetriem veidoja 21%. Šajā cenu amplitūdā visvairāk darījumu notika ar zemesgabaliem tādos privātmāju apbūves rajonos kā Juglasciems, Trīsciems, Ziepniekkalns un citi. Zemesgabali platībā virs 3000 kvadrātmetriem veidoja 6% no kopējā darījumu skaita, un tie notika Zolitūdē, kā arī citos privātmāju rajonos.

Pirmajā pusgadā Rīgas apkārtnes privātmāju apbūves zemes tirgū aktivitāte samazinājās – darījumu skaits bija par 1% mazāks nekā 2021.gada otrajā pusgadā un par 39% mazāks nekā pirmajā pusgadā. 2022.gada pirmajā pusē Rīgas apkārtnes novados notika 788 apbūves zemes darījumi. 

Privātmāju apbūves zemesgabalu cenas Rīgas apkārtnē 2022.gada pirmajā pusgadā palielinājās. Analizējot notikušos darījumus 2022.gada pirmajā pusgadā, privātmāju apbūves zemesgabala vidējā cena palielinājās par 8% (2021.gadā vidējā cena palielinājās par 18%). 2022.gadā darījumu vidējā cena visvairāk auga Ropažu novadā, proti, no 16 eiro par kvadrātmetru līdz 21 eiro par kvadrātmetru.

Visvairāk darījumu ar privātmāju apbūves zemi Rīgas apkārtnē 2022.gada pirmajā pusgadā reģistrēti par cenu no pieciem līdz 10 eiro par kvadrātmetru. Par šādu cenu visvairāk darījumu reģistrēti Ķekavas novadā (52). Joprojām daudz darījumu notika par cenu līdz pieciem eiro par kvadrātmetru, tomēr to skaits samazinājās, salīdzinot ar iepriekšējo gadu (2021.gadā darījumu skaits palielinājās par 22%). Šajā cenu kategorijā visvairāk darījumu notika Siguldas novadā.

Šogad lielākā daļa darījumu jeb 63% Rīgas apkārtnē notika par cenu līdz 15 eiro par kvadrātmetru. Darījumu skaits Rīgas apkārtnē palielinājās tiem zemesgabaliem, kuriem cena bija 30-35 eiro par kvadrātmetru. Tie lielākoties bija darījumi ar apbūves zemesgabaliem Mārupes, Ādažu un Ropažu novadā.

Darījumu skaits ar zemesgabaliem par cenu virs 50 eiro par kvadrātmetru 2022.gada pirmajā pusē pieauga. Šajā cenu kategorijā kopumā notika 32 darījumi, galvenokārt Mārupes novadā.

Dārgākā apbūves zeme individuālo māju būvniecībai bija Mārupes novadā, kur darījumu vidējā cena bija 28 eiro par kvadrātmetru. Salīdzinot ar 2021.gadu, darījumu vidējā cena Mārupes novadā šā gada pirmajā pusgadā pieauga par 27%.

Dārgākie zemesgabali Mārupes novadā tika pārdoti galvenokārt Piņķos. Nākamie dārgākie apbūves zemesgabalu rajoni Rīgas apkārtnē bija Ropažu un Ādažu novads. Dārgākie zemesgabali Ādažu novadā tika pārdoti Baltezerā, Carnikavā un Ādažos, bet Ropažu novadā augstākās cenas zemesgabaliem bija Sunīšos, Berģos un Langstiņos.

Apbūves zemesgabala dārgākais darījums notika Ropažu novadā, Garkalnes pagastā, Sunīšos, kur 1170 kvadrātmetrus liels zemesgabals tika pārdots par 114 eiro par kvadrātmetru, savukārt 2021.gadā dārgākais darījums tika reģistrēts Ķekavas novadā, Katlakalnā – 112 eiro par kvadrātmetru. Citi apbūves zemesgabalu darījumi par būtiski augstām cenām 2022.gada pirmajā pusē reģistrēti Mārupes novadā, Piņķos. Dārgākie zemesgabali piedāvājumā 2022.gada vidū bija Mārupes novadā – Mārupē un Piņķos, kur piedāvājumu cenas sasniedza 125 eiro par kvadrātmetru.

Salīdzinot ar 2021.gadu, darījumu vidējā cena 2022.gadā visvairāk pieauga privātmāju apbūves zemesgabaliem Ropažu novadā. Ropažu novads 2021.gadā novadu reformas rezultātā paplašinājās un apvienoja Ropažu, Garkalnes un Stopiņu novadu.

Atbilstoši datiem par reģistrētajiem darījumiem lētākie privātmāju apbūves zemesgabali, līdzīgi kā iepriekšējos gados, arī 2022.gada pirmajā pusē Rīgas apkārtnē bija Saulkrastu un Siguldas novadā. Darījumu vidējā cena Siguldas novadā pēdējā pusgada laikā samazinājās, bet Saulkrastu novadā saglabājās 2021.gada līmenī.

Pirmajā pusgadā darījumu skaita līderis Rīgas apkārtnē bija Ādažu novads, bet iepriekšējos divos gados visvairāk darījumu reģistrēti Mārupes novadā. Pusgada laikā Ādažu novadā notika 141 privātmāju apbūves zemes darījums, tomēr, salīdzinot ar pagājušo gadu, darījumu skaits saruka.

Darījumu skaits bija salīdzinoši augsts arī Ķekavas un Mārupes novadā – pusgada laikā katrā novadā reģistrēts 121 darījums. Vismazāk privātmāju apbūves zemes darījumu notika Saulkrastu novadā.

Darījumu skaita pieaugumu 2022.gadā Arco Real Estate prognozē vienīgi Olaines un Siguldas novadā, kur pirmā pusgada darījuma skaita rādījums pārsniedz pusi no 2021.gadā reģistrētajiem. Pārējos Rīgas apkārtnes novados, visticamāk, darījumu skaits šogad samazināsies. Arco Real Estate atzīmē, ka 2021.gadā visos Rīgas apkārtnes novados tika novērots darījumu skaita pieaugums.

Darījumiem Rīgas apkārtnē bija raksturīgas lielākas zemesgabalu platības nekā Rīgā. Privātmāju apbūves zemesgabalu vidējā platība Rīgas apkārtnē 2022.gada pirmajā pusgadā darījumos bija 1727 kvadrātmetri, kas ir par 58% lielāka nekā Rīgā (1122 kvadrātmetri). Pirmajā pusgadā Rīgas apkārtnes zemesgabalu vidējā platība darījumos palielinājās. 

Pirmajā pusgadā visvairāk darījumu notika ar apbūves zemesgabaliem platībā no 1000 līdz 1500 kvadrātmetriem – 358 darījumi jeb 41% no kopējā darījumu skaita. Salīdzinoši vairāk darījumu ar šādas platības zemesgabaliem tika reģistrēti Ādažu novadā – 85. Tāpat salīdzinoši daudz darījumu notika ar zemesgabaliem platībā no 500 līdz 1000 kvadrātmetriem, šo darījumu skaits veidoja 21% no kopskaita. Šajā platības amplitūdā visvairāk darījumu notika Olaines novadā – 56.

Vismazāk pieprasītie zemesgabali bija platībā no 2500 līdz 3000 kvadrātmetriem. Ar šādas platības zemesgabaliem pirmajā pusgadā visvairāk reģistrēti darījumi Ādažu novadā. Ar lielas platības zemes gabaliem virs 3000 kvadrātmetriem visvairāk darījumu notika Ķekavas novadā – 21.