Samazināsies izmaksas jaunu lielas jaudas elektroenerģijas pieslēgumu izveidei

0
91
Attēls ilustratīvs

Ministru kabinets apstiprinājis grozījumus Elektroenerģijas tirgus likumā, ar kuriem paredzēts samazināt izmaksu slogu jaunu lielas jaudas sadales sistēmas pieslēgumu izveidei, sekmēt komercdarbības attīstību un inovācijas. Likumprojekts tiks virzīts izskatīšanai Saeimā steidzamības kārtā, informē Ekonomikas ministrijā.

Izmaiņas paredz ar likumu ieviest pieslēguma būvdarbu izmaksu sadalījuma principu, kur pusi sedz lietotājs, bet otru pusi sistēmas operators, AS Sadales tīkls sistēmas lielas jaudas elektroenerģijas lietotāju pieslēgumiem arī vidsprieguma (6 – 20 kilovoltu (kV) ) tīklā un 0,4kV tīkla pieslēgumiem ar jaudu (ievadaizsardzības aparāta lielumu) virs 100 ampēriem (A).

Līdz šim attiecīgais būvdarbu izmaksu sadalījuma princips tika piemērots tikai nelielas jaudas pieslēgumiem (līdz 100 A). Savukārt lielākas jaudas pieslēgumu gadījumā lietotājs priekšapmaksas veidā 100 % sedza visas pieslēguma ierīkošanas izmaksas, bet pieslēguma lietošanas laikā lietotājam tika piemērots atļautās slodzes efektīvas izmantošanas risinājums (samazināta pakalpojuma maksa), ļaujot piecu gadu periodā atgūt pieslēguma ierīkošanā ieguldītās investīcijas. Gadījumā, ja lietotājs ir arī elektroenerģijas pašražotājs (piemēram, uzstādījis saules paneļus), šāda kārtība apgrūtināja viņa iespējas sasniegt nepieciešamo patēriņa līmeni, pie kāda pakalpojuma maksa tika samazināta.

Piedāvātais būvdarbu izmaksu sadalījuma risinājums veicinās atteikšanos no citu, neefektīvāku un dabai nedraudzīgāku energoresursu izmantošanas. Turklāt tas veicinās elektroenerģijas sadales sistēmas operatora pieslēgtās patēriņa jaudas un sadalītās elektroenerģijas palielināšanos, kā rezultātā esošā elektroapgādes sistēma un tajā jau uzstādītās sistēmas jaudas tiks izmantotas efektīvāk.

Pārskatītā pieeja paredz pakāpeniski slēgt atļautās slodzes efektīvas izmantošanas risinājumu, kas pēc būtības šobrīd ir novecojis, turklāt administratīvi ļoti sarežģīts mehānisms. Šo risinājumu jauniem pieslēgumiem paredzēts vairs nepiemērot pēc 2024. gada 1. maija.

Paredzēts, ka lietotājam ierīkotais pieslēgums ir jāuzsāk lietot uzreiz pēc pieslēguma ierīkošanas un pieslēgums ar ierīkoto jaudu, par kuru puses vienojas pieslēguma līgumā, jālieto vismaz piecus gadus, nesamazinot pieslēguma atļauto slodzi (pieslēguma jaudu). Šie nosacījumi liek galalietotājam rūpīgāk izvēlēties ierīkojamā pieslēguma jaudu. Līdzīga veida ierobežojumi, pastāv arī kaimiņvalstīs, piemēram, Lietuvā pieslēgumā ierīkoto atļauto slodzi jāizmanto 10 gadus.