Gandrīz 80 metru augstā 20 stāvu koka ēka Sara atrodas nelielas Zviedrijas pilsētiņas Šellefteo (Skellefteå) centrā un ir kļuvusi par strauji augošās pilsētas simbolu.
No arhitektoniskā viedokļa tā tiek slavēta kā ilgtspējīga koka būve, bet daudz nozīmīgāks ir jaunais funkciju apvienojums vienā ēkā – viesnīca, bibliotēka, kultūras un konferenču centrs ar plašām zālēm un kopīgu vestibilu. Jauns galamērķis apskatei un kultūras baudīšanai gan vietējiem, gan citu pilsētu un valstu iedzīvotājiem.
Kur atrodas Sara kultūras centrs
Šellefteo ir pilsēta Zviedrijas vidienē, kas savu popularitāti gan Zviedrijā, gan ārpus tās ievērojami palielināja pēc jaunā Sara kultūras nama (Sara Kulturhus) uzbūvēšanas 2021.gadā. Tā ir viena no 290 Zviedrijas pašvaldībām. Iedzīvotāju skaita ziņā tā ir iekļuvusi trīsdesmit lielāko pašvaldību sarakstā un līdz 2030.gadam plāno palielināt savu iedzīvotāju skaitu no 70 000 (2019.gada dati) līdz pat 90 000.
Tiek domāts, kā virzīt pašvaldības un centrālās pilsētas attīstību pareizā virzienā, veidojot pievilcīgu, ilgtspējīgu un godīgu pilsētas attīstību. Tuvākajā laikā būs jānodrošina gan mājokļi, gan infrastruktūra pieaugošajam iedzīvotāju pulkam. Zviedrijā ir novērtēts, ka koka izmantošana būvniecībā varētu būt labs ieguldījums klimata neitralitātē, tāpēc Šellefteo pašvaldība savos projektos to apzināti veicina. Ir uzbūvētas gan dzīvokļu ēkas, gan skolas, un arī gājēju un transporta tilti pār upi ir no koka.
Kultūras centra atrašanās vieta pašā pilsētas centrā radījusi arī diskusijas par skata aizsegšanu uz neiederību nelielajā pilsētā, bet automašīnu stāvlaukumam pilsētas centrālajā daļā tomēr bija jādod vieta kam nozīmīgākam. Turklāt tuvumā plānots attīstīt transporta mezglu, tai skaitā dzelzceļa satiksmi, kas pašlaik nešķērso pilsētu. Kultūras centra nosaukums Sara ir veltījums populārai zviedru rakstniecei, dramaturģei, žurnālistei un kritiķei Sārai Adelai Lidmanai (Sara Adela Lidman), kas daiļradē izmantoja inovācijas, pievēršoties arī politikas tematam.
Vietēja kompetence projektēšanā
Jaunās ēkas arhitektūras konkurss tika izsludināts 2015.gada novembrī, un konkursa nolikuma buklets vēl aizvien ir publiski pie-
ejams. Kopumā nepilnus četrus mēnešus ilgušais konkurss saņēma 55 priekšlikumus, un 2016.gadā tika paziņots uzvarētājs – zviedru arhitektu birojs White Arkitekter ar projektu Side by Side. Atbilstoši projekta programmai ēka apvieno kultūras centru, bibliotēku, viesnīcu un visas tam nepieciešamās telpas, tai skaitā izstāžu zāles, dažādu izmēru telpas priekšnesumiem, vestibilus, administrācijas un tehniskās telpas. Jaunā ēka ir ilgtspējīgs un izmaksu ziņā efektīvs dizaina un arhitektūras paraugs.
Foto no projekta albuma
Visu rakstu lasiet žurnāla Būvinženieris jūnija numurā (Nr.92).
Žurnālu ABONĒ ŠEIT vai https://abone.pasts.lv/
vai pa e-pastu [email protected].
Pērc – Preses servisa tirdzniecības vietās.