Sarkandaugavas nomalē noslēpusies vēsture

0
118

Starp daudzdzīvokļu namiem, skolu un tramvaja sliedēm no ziņkārīgo skatieniem noslēpies Aldara jeb Dauderu parks – viens no senākajiem Rīgas parkiem.

Reiz tas bija grezns slēgtais parks, taču mūsdienās tas ir viens no retajiem galvaspilsētas parkiem, kam 21. gadsimtā izstrādāti vairāki rekonstrukcijas projekti, bet līdz šim neviens nav īstenots. Šogad piešķirti līdzekļi parka rekonstrukcijai vairākās kārtās.

Aldara parka vēsture ir cieši saistīta ar Waldschlößchen jeb mūsdienās labi zināmo Aldari un Dauderiem – sākotnēji tas bija viens liels komplekss. Visi trīs arhitektūras objekti ir vietējas nozīmes aizsargājamie kultūras pieminekļi. Waldschlößchen alus darītava, savrupmāja, kur atrodas muzejs, un mākslīgās pilsdrupas ar parku veidoti kā apbūves ansamblis ar vienotu ceļu un apstādījumu sistēmu. Par to liecina arhīvā atrodamais Georga Kūfalta parka plāns. Tas aptvēra abas patlaban nodalītās parka daļas – augšējo pie savrupmājas un apakšējo ainavisko, kuras struktūra jau gandrīz izzudusi, kā arī kādreizējo dārzu pie alus darītavas. Viss ansamblis veidots kā funkcionāli un ainaviski saistīts veselums.

Parks un ēkas atbilst 19.gadsimta beigu tendencēm. Parka vēsture veidojusies saskarē ar rūpnīcu un greznajām savrupmājām. Bavārijas aldaris Johaness Dauders 1865.gadā Rīgas nomalē nodibināja alus darītavu Waldschlößchen jeb Meža pils.

Vairāk par Aldara parka vēsturi lasiet Ineses Grandānes rakstā
žurnāla Būvinženieris decembra numurā (Nr.77).

Žurnālu ABONĒ ŠEIT vai https://abone.pasts.lv/
vai pa e-pastu [email protected].
Pērc – Preses servisa tirdzniecības vietās.

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit