Senāts pieļauj vēja parka būvniecību Tukumā

0
745
Attēls ilustratīvs

Augstākās tiesas Senāts apmierinājis vēja parku attīstītāja SIA Pienava Wind lūgumu par pagaidu noregulējumu jautājumā par vēja parka būvniecību Tukuma novadā, aģentūrai LETA apliecināja Augstākajā tiesā.

Senāta lēmums paredz atzīt vēja elektrostaciju parka Pienava būvniecību par akceptētu līdz brīdim, kad stāsies spēkā Tukuma novada domes lēmums par šīs būvniecības akceptu, vai līdz brīdim, kad stāsies spēkā spriedums, ar kuru Pienava Wind pieteikums tiks noraidīts.

Tādējādi saskaņā ar uzņēmuma sniegto informāciju Senāta lēmums pēc būtības ļauj sākt iecerētā vēja parka būvniecību Tukuma novadā. Lēmums nav pārsūdzams, tomēr, kā norāda kompānijas pārstāvji, lieta pēc būtības vēl jāizlemj Administratīvajai apgabaltiesai.

Senāts brīdinājis, ka Pienava Wind ziņā ir uzņemties risku par zaudējumiem nelabvēlīga sprieduma gadījumā, ja tas jau būs sācis būvniecību.

Senāts lēmumā uzsver, ka izskatāmajā lietā ir jāatrod līdzsvars starp dažādām vides interesēm. Proti, paredzētajai darbībai ir ne tikai negatīva ietekme uz vidi, kādu neizbēgami rada jebkura šāda mēroga projekta īstenošana, bet tā ir arī līdzeklis, ar kuru iespējams mazināt nelabvēlīgās klimata sekas. 

“Vēja elektrostaciju izbūve nav jautājums, kas skar tikai ekonomiskās un sociālās intereses. Enerģētikas politikas pārorientēšanās uz atjaunojamiem energoresursiem ir kopīga sabiedrības interese, jo šādai pārejai ir nozīme ne tikai ilgtspējīgas enerģijas attīstībā, energoapgādes drošībā un Eiropas Savienības un tās dalībvalstu enerģētiskajā neatkarībā no trešajām valstīm, bet atjaunojamā enerģija ir atzīta arī par iespējamu un efektīvu līdzekli pieaugošo nelabvēlīgo klimata pārmaiņu apturēšanai un klimatneitralitātes panākšanai,” norāda tiesa. 

Vienlaikus šai leģitīmajai vides interesei ir pretnostatāma cita ne mazāk būtiska vides interese, kas līdzīgi vērsta uz dabas unikalitātes un bioloģiskās daudzveidības saglabāšanu. Tā ir arī samērojama ar to indivīdu tiesībām uz veselību aizsardzību, kuru veselību var potenciāli ietekmēt konkrētu vēja parku radītais piesārņojums, piemēram, troksnis, mirgošana, vibrācijas, kuri dzīvo un uzturas konkrēto vēja parku radītā piesārņojuma zonā. Tāpat vēja parkiem ir ietekme arī uz ainavu, jo to silueti rada vizuālas pārmaiņas.

Senāts ņēmis vērā, ka Tukuma novada pašvaldība ar saistošajiem noteikumiem ir atzinusi, ka tās teritorijā ir attīstāmi vēja parki, un ir šim izmantošanas veidam norādījusi arī atbilstošas vietas. Tātad jautājumi par vispārīgu vēja elektrostaciju fizikālo ietekmju raksturu, to ietekmi uz iedzīvotāju dzīves kvalitāti un veselību jau ir apsvērti teritorijas plānošanas stadijā, uzskata tiesa. 

Konkrētā izmantošanas veida pieļaujamības apsvērumi ir ietvēruši arī aplēses, vai teritorijas, kurās vēja elektrostaciju būvniecība konceptuāli ir paredzēta, ir vērtīgas, tostarp no ainavu aizsardzības skatupunkta, atzīmē tiesa.

Senāta pirmšķietamā vērtējumā Pienava Wind paredzētās darbības ietekme uz ainavu, kultūrvēsturisko vidi, bioloģisko daudzveidību un Tukuma novada iedzīvotāju veselību ir apzināta, adekvāti novērtēta un tās mazināšanai izvirzīti atbilstoši, uzņēmumam saistoši nosacījumi. Senāts ņēmis vērā arī, ka paredzētās darbības īstenošanu par pieļaujamu, ievērojot nepieciešamo preventīvo pasākumu kopumu, atzinušas arī kompetentās vides iestādes.

“Šādos apstākļos Senāts pirmšķietami saskatīja, ka pareizs var būt tikai viens risinājums – paredzētās darbības akcepts. Tāpat Senāts atzina, ka, nepiemērojot pagaidu noregulējumu, pieteicējai varētu rasties zaudējumi, kuru novēršana vai atlīdzināšana būtu ievērojami apgrūtināta,” skaidro Augstākajā tiesā.

Vienlaikus Senāts vērsa uzmanību, ka arī tad, ja galīgais lietas izskatīšanas rezultāts būs pretējs lietā piemērotajam pagaidu noregulējumam, paredzētās darbības radītās sekas būs adekvāti novēršamas, savukārt Pienava Wind ziņā ir uzņemties risku par zaudējumiem nelabvēlīga sprieduma gadījumā.

Pienava Wind māteskompānijas SIA Eolus valdes loceklis Gatis Galviņš interpretē, ka Senāta lēmums parāda, ka Tukuma novada dome rīkojusies pretrunā ar normatīvajiem aktiem, un tai jau sākotnēji nebija pamata noraidīt un vēlāk vilcināt Pienava Wind vēja parka būvniecību.

“Mēs kā attīstītājs iecerētajā Pienava Wind projektā nonācām ķīlnieka lomā, jo domes lēmumi faktiski projektu iesaldēja, liekot tam dažādus administratīvos šķēršļus,” apgalvo Eolus valdes loceklis.

Uzņēmumā skaidro, ka 2016.gadā Eolus sāka procesuālās darbības, lai Tukuma novadā izveidotu vēja parku. Kaut arī teritoriālajā plānojumā vēja parka izbūve tika paredzēta vairākus gadus iepriekš un atbilstoši normatīvo aktu prasībām tika veikts Vides pārraudzības valsts biroja prasībām atbilstošs ietekmes uz vidi novērtējums, Tukuma novada dome balsoja pret vēja parka izbūvi.

Pienava Wind vērsās tiesā, kas apmierināja pieteikumu par Tukuma novada domes lēmuma atzīšanu par prettiesisku un uzdeva domei izdot Pienava Wind labvēlīgu administratīvo aktu, ar kuru tiktu akceptēta vēja elektrostaciju parka būvniecība. Tomēr Tukuma novada dome apstrīdējusi šo tiesas lēmumu.

Pirms domes sēdes par lēmuma pārsūdzēšanu iedzīvotāju iniciatīvas grupa Par Zemgali bez vēja ģeneratoriem izplatīja aicinājumu domei pārsūdzēt tiesas lēmumu. Iedzīvotāji secinājuši, ka parka būvniecība nedz pašvaldībai, nedz vietējiem iedzīvotājiem “nesniegs ekonomiskos, sociālos, vai vides ieguvums”. Vietējie arī uzskata, ka “esošā parka iecere atstās būtisku negatīvu ekonomisko, sociālo un vides ietekmi”.

Pagājušā gada augustā Tukuma novada domes deputāti tikās ar Valsts prezidentu Egilu Levitu, tostarp pārrunājot arī Pienava Wind vēja parka iespējamo būvniecību. Deputāti vērsa uzmanību, ka ir nepieciešams izstrādāt kompensāciju mehānismu skartās teritorijas iedzīvotājiem par pasliktinātu vidi un dzīves apstākļiem.

Prezidents un deputāti vienojās, ka pašvaldība izstrādās konstruktīvu plānu ar problēmu aprakstu, ko iesniegt valdībai ar konkrētiem priekšlikumiem par iespējamiem šīs situācijas risinājumiem.

Eolus reģistrēta 2011.gadā, un tās pamatkapitāls ir 2845 eiro, liecina Firmas.lv informācija. Kompānijas īpašnieks ir Zviedrijas uzņēmums Eolus Vind.

Kompānijai Eolus Latvijā ir desmit meitasuzņēmumi Audruves Wind, Gulbji Wind, Melderi Wind, Virzas Wind, Dobele Wind, Mekji Wind, Osi Wind, Unas Wind, Valpene Wind un Pienava Wind.

Oktobra beigās Dobeles novada dome neakceptēja Eolus meitasuzņēmuma SIA Dobele Wind” ieceri par vēja elektrostaciju parka “Dobele” būvniecību novada teritorijā.

Eolus plāno attīstīt arī vēja elektrostaciju parku Valpene Talsu novada Dundagas pagastā.