Siguldas Jaunās pils jaunā dzīve

0
403

Vairāk nekā četrus gadus Siguldas Jaunajā pilī norisinājās apjomīga pārbūve un restaurācija. Tagad pils var lepoties ar atgūto krāšņumu.

Siguldas Jaunā pils ir valsts nozīmes arhitektūras piemineklis. Pirmās Latvijas Republikas laikā pils tika pārbūvēta saskaņā ar arhitekta Alfrēda Birkhāna izstrādāto projektu.

Pārbūves laikā, 1936.–1937.gadā, pilī izveidoja unikālu nacionālā romantisma modes tendencēm atbilstošu interjeru. Pēc tolaik veiktās pārbūves to atzina par krāšņāko Rakstnieku pili Eiropā. Līdz mūsdienām saglabātā iekštelpu apdare un atsevišķie mākslas darbi ir pils lielākās kultūrvēsturiskās vērtības.

Pils pārbūve un restaurācija sākās 2017.gadā, atjaunotas un iespēju robežās saglabātas ēkas oriģinālās nesošās konstrukcijas, saglabāta vēsturiskā plānojuma struktūra, kā arī atjaunota fasāžu un interjera apdare. Atjaunošanas darbi veikti atbilstoši Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldes apstiprinātajām restaurācijas programmām.

Pārbūves laikā restaurēja pils tornī esošās koka vītņu kāpnes, ziemeļu fasādes balkonu, kā arī pils galveno āra kāpņu un pils austrumu galā esošo lieveni. Atjaunotas visu pilī esošo pārsegumu un jumta konstrukcijas, ieklāts jauns jumta segums. Pils tornī esošās kāpnes papildinātas ar jaunu posmu līdz pagraba stāvam, tādējādi uzlabojot ēkas funkcionalitāti. No jauna izbūvētas visas inženierkomunikācijas.

Siguldas Jaunās pils pārbūves un restaurācijas projekta pasūtītāja ir Siguldas novada pašvaldība, projekta autore ir SIA Arhitektes Ināras Caunītes birojs, galvenā būvuzņēmēja ir PS RERE BŪVE 1.

Siguldas Jaunās pils pārbūves un restaurācijas darbu kopējās izmaksas sasniedza gandrīz sešus miljonus eiro. Daļu no izmaksām sedza Eiropas Reģionālās attīstības fonds, saņemts atbalsts arī no Latvijas Republikas valsts budžeta programmas – Emisijas kvotu izsolīšanas instrumenta.

Foto no AS RERE GRUPA arhīva.

Par Siguldas Jaunās pils atjaunošanu lasiet žurnāla Būvinženieris februāra numurā (Nr.84).

Žurnālu ABONĒ ŠEIT vai https://abone.pasts.lv/
vai pa e-pastu [email protected].
Pērc – Preses servisa tirdzniecības vietās.

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit